Üsküdar’da Neler Oluyor ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vira Trabzon | Haftanın Gündemi

CHP’li 2 Belediye Meclis Üyesi, istifa ederek AKP’ye Katıldı.

Üsküdar’da CHP Belediye Meclis Üyelerinden 3’ü 29 Eylül 2020’de partilerinden istifa etmişlerdi. İstifalarının ardından bir süre bağımsız görev yapan 3 Belediye Meclis üyelerinden Köksal Durmuş ve Selahattin Kamışoğlu düzenlenen tören ile AKP’ye katıldı.

Geçtiğimiz aylarda CHP’den istifa eden 3 belediye meclis üyesine kararlarından vazgeçmeleri yönünde elinden gelen gayreti gösteren CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş, CHP’den istifa ederek AKP’ye geçen Üsküdar Belediyesi Meclis üyelerine tepki gösterdi.

CHP İlçe Başkanı’ndan Tepki!

Özçağdaş; “Beklentilerinin karşılanmadığını belirterek gittiler. AKP’ye geçmişler. Belediye meclisinizde 15 Meclis üyemiz vardı. 6 ay önce 3 üye istifa etti. İstifa etme gerekçeleri olarak beklentilerinin karşılanmadığını söylediler. Partiden istifa ediyorlarsa, meclis üyeliğinden de istifa etmeleri gerekir. İstifanın arkasında kişisel beklentilerin olduğu ortaya çıkmıştır” dedi. 

İstifaların ardındaki nedenler nelerdir?

WhatsApp Image 2021 03 07 at 20.56.37

İstifa edip AKP’ye katılan Belediye Meclis Üyelerinden Köksal Durmuş’un, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ile aynı köylü ve yakın diyalogda olması işin içinde bir tertip var mı? sorusunu akıllara getirdi. Özellikle Üsküdar Kirazlıtepe Mahallesi sakinlerinin çoğunluğunun Trabzon ili Şalpazarı İlçesi kökenli insanlardan oluşması ve Kirazlıtepe Mahallesi’nin Boğaziçi Köprüsü ve Boğaz manzarasını gören hakim bir tepede kurulu olması, Üsküdar Belediyesi tarafından uygulamaya sokulan kentsel dönüşüm çalışmalarının inşaat firmaları ve Üsküdar Belediyesi açısından çok ciddi bir rant ortaya çıkarmış olmasına neden olmuştur. Köksal Durmuş’un da Şalpazarı kökenli olması, Kirazlıtepe Mahallesi’nde oturması ve de Mahallede bulunan çok sayıda Şalpazarı Dernekleri ile yakın ilişkileri olması, seçmen davranışlarını yönlendirmek maksadı ile CHP’den aday yapıldığını işaret ediyor.

Benzer bir durum da AKP’ye geçen diğer Belediye Meclis Üyesi Selahattin Kamışoğlu ile ilgili söylemek mümkün. Kirazlıtepe Mahallesi’ne bitişik konumda bulunan, Kendisi gibi Kastamonuluların yoğun olduğu Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde 2 dönem muhtarlık yapan Selahattin Kamışoğlu, geçmişte AKP’ye yakınlığı ile bilinen bir isim. CHP’nin Üsküdar’da ki belediye meclis üyesi tercihlerinde hatalı kararlar verdiğini söylemek mümkün. Siyaseten partiler arasında transfer yada istifa edip diğer partiye geçme gibi yöntemler geçmişte de olmuştur, yakın zamanda da olmaya devam edecektir. Fakat vatandaşın bu konulara sıcak baktığını söylemek mümkün değil.

CHP Üsküdar İlçe Başkanı, Vira Trabzon Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

Konu ile ilgili Vira Trabzon Haber’in sorularını yanıtlayan CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş; ”Bu üç belediye meclis üyesi Eylül ayı sonlarına doğru partimizden istifa etti. Bu kişilerin genel sorunu, parti içerisinde kişisel beklentilerinin karşılanamamasıydı. Biz ortadaki sıkıntıyı çözmek amacıyla bu kişilerle diyalog kurduk. Fakat bu kişiler kendi yollarına devam etmek istediler. O anda ciddi bir tepki oluştu kamuoyunda, çünkü insanlar Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy vermiş ve sırayla seçiliyorsun. Bu kişilerde sırayla seçildikleri için CHP’nin oylarını temsil ediyorlardı. Dolayısıyla bu nedenle bir tepki oluştu. Aslında anlıyoruz ki; en başından itibaren niyetleri şimdiki olaydı. AKP’ye geçme süreçleri tamamlandı. Burada önemli olan şu; bir şeyden şikayetiniz varsa o pozisyonu boşaltmanız gerekir. Parti değiştirerek herhangi bir sorunu çözemezsiniz. Günün sorunda samimiysen, belediye meclisiyle alakalı sorunun varsa, istifa edersin. Başkası gelir devam eder. Üzücü bir durum. Biz böyle bir şey istemezdik. Ancak bir şekilde yolumuza devam ediyoruz” diyerek göndermelerde bulundu.

İstifaların sebebi Erdoğan faktörü mü?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Üsküdar’da ikamet etmesinin bu istifalarla bir ilgisi var mı? şeklinde ki sorumuzu da yanıtlayan CHP ilçe Başkanı Suat Özçağdaş; “Üsküdar Belediyesi, AKP’nin en uzun süredir yönetimde olduğu ilçelerden biri. Biz CHP’nin Üsküdar’ı kazanması için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. AKP’de bu çalışmalarımızın farkında olduğu için bir tedbir almayı amaçladı. Doğal olarak bizim bu yöndeki çalışmalarımızdan rahatsız oluyorlar. Ama biz onları rahatsız etmeye devam edeceğiz. Üsküdar’ın artık CHP yönetiminde olması gerekiyor. Son iki seçimdir bu erteleniyor ancak sonraki seçimde Üsküdar’ı kazanacağız. Biz de bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Bu iki arkadaş partimize AKP’den gelmişlerdi. CHP tabanından yetişmiş üyeler değillerdi. Seçmen kitlesini yönlendirmek, farklı toplum kesimlerini etkilemek amacıyla bizim partimizde görev aldılar. Bu da doğal bir şey, bunu her parti yapıyor. Bu istifalar neticesinde Üsküdar meclisinde sayımız azaldı ancak mücadele etmeye devam edeceğiz ” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üsküdar’da Neler Oluyor ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 sene önce

    Bu istifaların bence nedeni delegelerin saf dışı bırakılarak, parti yönetiminin adayları sıraya koymasıdır. Belediye Meclis üyelerini parili delegeler sıraya koysaydı, eminim istifa eden kişiler sıraya giremezdi. Aynı durum milletvekili seçimlerinde de aynıdır. Parti yönetimi, kontenjan kullandığı kişiler Bilge insanlar DEĞİL, hep ayni isimler. Sezgin Tanrıkulu iki üç dönemdir kontenjan kullanıyor. Gitsin Elazığ milletvekili Gürsel Erol gibi Diyarbakır’dan seçilsin. Anayasa referendumunda evet veren Mehmet Bekiroğlu için kontenjan kullanılıyor, Hüsnü Bozkurt aday gösterilmiyor. Onun gibi ağzı laf yapan, temsil gücü yüksek insanları hep kapı önüne kondu. Saygılarımla

    Cevapla
Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!