VATANDAŞ CANINDAN BEZDİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vatandaş zam haberleri yüzünden güne uyanmak istemiyor. Her gün bir tüketim ürününe zam haberi geliyor. Benzin ve mazot yine zamlanarak,25 TL’yi gördü. Alkollü içecekler ve sigara zammından sonra şimdi de elektriğe de zam geleceği iddia ediliyor…

Akaryakıt fiyatlarına üst üste zam gelmeye devam ediyor. Benzinin litresi 25 lirayı, motorinin litresi ise 24 lirayı geride bıraktı.

Döviz kurlarındaki artış nedeniyle akaryakıt fiyatlarında zam yağmuru devam ediyor. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere benzinin fiyatı 70 kuruş, motorinin fiyatı ise 97 kuruş arttı.

Benzine dün 1 lira 45 kuruş, motorine ise 1 lira 38 kuruş zam gelmişti. 

FİYATLARDA SON DURUM

Bu zamların ardından İstanbul’da benzinin litresi 25.01 TL’ye yükseldi. Benzinin litresi İzmir ve Ankara’da 24,43’ten 25,13 TL’ye çıktı.

İstanbul’da 23.48’den satılan motorinin litresi 24.45 TL’ye yükseldi. Motorinin litresi İzmir ve Ankara’da 23.60’tan 24,57 TL’ye çıktı.

YÜZDE 224 ORANINDA ZAM

Benzinin litre fiyatı İstanbul’da bir sene önce 7,72 TL, yıl başında 12,29 TL idi. Benzine son bir yılda yüzde 224, yıl başından bu yana yüzde 103 oranında zam geldi.

Motorinin litre fiyatı İstanbul’da bir sene önce 7,20 TL, yıl başında 11,43 TL idi. Motorine son bir yılda yüzde 239, yıl başından bu yana yüzde 113 oranında zam geldi.

ALKOL VE SİGARAYA ZAM GELDİ.

ALKOL

Alkol ve sigaralara gelen ÖTV zammıyla birlikte alkolün yılbaşından beri vergisi yüzde 84.2, sigaranın vergisi ise yüzde 61 oranında artış gösterdi. 

Dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile rakı, bira, şarap ve diğer alkollü içkilerden alınan asgari maktu ÖTV tutarları yüzde 25, tütün içeren sigara, puro ve diğer tütün ürünlerinden alınan asgari maktu ve maktu ÖTV tutarları yüzde 10 oranında artırılmıştı.

Elektriğe zam yeniden gündeme geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Yaz aylarında yaşanabilecek olası bir kuraklık durumunda, ithal girdili santrallerin elektrik üretim oranının artması, büyük bir zam olasılığını gündeme getirecektir” dedi.
ELEKTRIK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, elektrikte piyasasında uygulanmaya başlanan tavan fiyat uygulamasının iki ayda ikinci kez değişmesiyle ilgili açıklama yaptı. Elektrik üretim maliyetlerindeki artışın ulusal tarifeye zam olarak yansıyabileceğine dikkat çeken CHP’li Akın, özetle şunları dile getirdi:

“ELEKTRİK KULLANMAK TÜRKİYE’DE LÜKS OLDU”

“AK Parti, yüzde 127’yi bulan Cumhuriyet tarihinin en yüksek elektrik zammını yılbaşında hayata geçirmişti. Sosyal tarife olarak kullanılması gereken kademeli tarifeyi zam yapma aracına dönüştüren iktidar, gelen tepkilerin ardından KDV indirimi gibi göstermelik adımlar atmıştı. Buna karşın yapılan fahiş zamlar hala geçerlidir. Temel bir hak olan elektrik kullanımının lükse dönüştüğü Türkiye’de resmi verilere göre 2021 yılında 3,5 milyon abonenin elektriği faturasını ödeyemediği için kesilmiştir.

“LİRA DEĞER KAYBETTİKÇE ÜRETİM MALİYETİ ARTIYOR”

İktidarın yanlış para politikaları nedeniyle Türk Lirası’ndaki değer kaybı sürmektedir. İthal kömür ve doğal gaz gibi dışa bağımlı girdilerle üretim yapan elektrik santrallerinin maliyetleri bu kapsamda sürekli artmaktadır. İktidar elektrik üretimindeki maliyet artışını frenleyebilmek amacıyla, piyasasına sunulan tekliflerin arz ve talebe göre eşleşmesiyle belirlenen piyasa takas fiyatına (PTF) müdahale ederek 1 Nisan 2022 itibarıyla tavan fiyat belirlemiştir.

“TAVAN FİYATIN YÜKSELMESİ ZAM OLASILIĞINI ARTIRIYOR”

PTF tavan fiyatı 1 Nisan 2022’de bir megavatsaat başına ithal girdili santrallerde 2 bin 500 lira, yenilenebilir ve yerli santrallerde ise bin 200 lira olarak belirlenmişti. Ancak 19 Mayıs 2022 tarihinde; önce 2 bin 750 liraya çıkarıldı, sonra 1 Haziran 2022 itibarıyla de 3 bin 200 lira olarak uygulanması kararlaştırıldı. Böylece üretim maliyetlerini frenlemek amacıyla getirilen PTF tavan fiyat uygulaması iki ayda iki defa değişmiştir. Bu durum iktidarın üretim maliyetlerindeki artışı durduramadığını göstermektedir. Yaz aylarında yaşanabilecek olası bir kuraklık durumunda ithal girdili santrallerin elektrik üretim oranının artması büyük bir zam olasılığını gündeme getirecektir.

“YANLIŞ POLİTİKA VATANDAŞA ZAM OLARAK YANSIMAMALI”

Türk Lirası’nda yaşanan olağanüstü değer kaybının temel nedeni iktidarın uyguladığı yanlış para politikalarıdır. İktidarın yanlış politikasının sonucunda artan döviz kuru nedeniyle sınırlandırılmak istenilmesine karşın elektrikte üretim maliyetleri kontrol edilememektedir. Üretim maliyetleri arttıkça ulusal tarifede zam baskısı da artmaktadır. İktidarı uyarıyoruz: Üretim maliyetlerindeki artışın nedeni uygulanan yanlış politikalarla Türk Lirası’ndaki değer kaybıdır. Dolayısıyla iktidar kendi yanlış politikasının faturasını vatandaşa elektrik tarifesinde zam olarak yansıtmamalıdır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
VATANDAŞ CANINDAN BEZDİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!