‘Yomra’daki olayın sorumlusu Sağıroğlu’dur’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, Yomra Belediyesi ile Avrasya Üniversitesi arasında yaşanan sorunun yegane sebebinin Yomra Belediyesi eski Başkanı İbrahim Sağıroğlu ve dönemin meclisi tarafından, söz konusu dolgu alanının kanunlara aykırı olarak Avrasya Üniversitesine verilmesi olduğunu söyledi. Eski Başkan Sağıroğlu’nun mahkeme kararını hiçe sayarak bu alanı Avrasya Üniversitesine verdiğini kaydeden Velioğlu, Sağıroğlu ve Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız’a üç ayrı soru yöneltti. Yıldız’a, bu kanunsuz kararı aldırmak için zamanında kimlerle irtibata geçtiğini soran Velioğlu, eski Başkan İbrahim Sağıroğlu’na ise “Bu kanunsuz kararı hangi cesaretle aldın?” diye sordu. Velioğlu ayrıca, zamanında yapılan bu kanunsuz uygulamanın cezasız kalıp kalmayacağını sorguladı.

Yomra’da yaşananların, hukuk tanımayanların ülkeye ve millete ne denlo bedeller ödettiğinin göstergesi olduğunu ifade ede Gelecek Partisi Trabzon İl Başkanı Velioğlu, konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Önceki dönem Yomra Belediye Meclisinin KANUNA AYKIRI kararıyla, bahse konu olan arsa bedelsiz ve süresiz olarak Avrasya üniversitesine tahsis edilmiştir. Açılan dava sonucu mahkeme tahsis kararını iptal etse de Belediye Meclisi mahkeme kararına rağmen tekrar bu arsayı Üniversiteye tahsis etmiştir. Yeni dönemde Ak Partinin çoğunlukta olduğu Belediye Meclisinin OYBİRLİĞİ ile tahsis kararını kaldırması sonucu ve Yomra Belediye Başkanlığının tüm ihtarlarına rağmen ilgili alanın boşaltılmaması nedeniyle Avrasya Üniversitesi bu alanda işgalci durumuna düşmüştür. Bu noktada Yomra Belediyesinin duvarları yıkım kararı ise son derece hukuki bir durum olduğu gibi Yomra halkının menfaatlerini korumak adına da bir zorunluluktu.
Yaptığımız açıklamadan da anlaşılacağı üzere yaşanan sorunun kaynağı ne mevcut Belediye Başkanı ne de Avrasya Üniversitesi yönetimidir. Bugün yaşanan sorunun ana nedeni, bahse konu arsanın tahsisinin yapılamayacağına dair kanunda açık hüküm ve mahkeme kararı olmasına rağmen, önceki dönem Yomra Belediyesinin kendini kanunların üzerinde gören hukuk tanımaz tavrıdır. Bahsi geçen arsanın, Üniversiteye tahsis kararının altına imza atanların, nereden güç alarak bu kanunsuzluğa onay verdikleri belki de üzerinde en çok konuşulması gereken konulardan bir tanesidir.
Bugün önceki belediye başkan ve yetkililerinin isimlerinin hiç konuşulmaması, meselenin sadece Ömer YILIDZ ile Mustafa BIYIK arasında ki kişisel bir mesele gibi aksettirilmesinin, gerçek suçluların ve asıl sorunun üstünü kapatmak için olduğunu düşünüyoruz. Nitekim, Yomra belediye meclisinde çoğunluğu elinde bulunduran Ak Parti meclis üyelerinin, seçilemeyen kendi Başkan adaylarının geçmişte aldığı kararın tam tersi karar almasının Eski başkanı ceza almaktan kurtarmak için olduğu açıktır.
Bugün yaşanan sorunun müsebbipleri, geçmişte Kanuna ve Mahkeme kararlarına aykırı karar alan ve uygulayan kişilerin ta kendileridir.

GELECEK PARTİSİ İl Başkanlığı Olarak kamuoyunun aydınlatılması için konunun muhataplarına Soruyoruz…

1- Bu kanunsuz kararın altına imza atan dönemin Belediye Başkan ve Meclis üyeleri, kanunsuz iş yapma cesaretini hangi kurum ve kişilerden almışlardır? Yoksa bu kanunsuzluk için kendini kanunların üzerinde gören birilerinden talimat mı almışlardır?

2- Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer YILDIZ, bu kanunsuz kararın meclisten geçirilmesi için kimlerle irtibata geçmiş ve bu kanunsuzluk kimlerin bilgisi ve direktifleri doğrultunda gerçekleşmiştir.

3- Bu yapılan kanunsuzluklar için kimse ceza alacak mı? Yoksa yine kanuna aykırı davrananların kimden olduğuna bakılarak meselenin üzeri kapatılacak mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Yomra’daki olayın sorumlusu Sağıroğlu’dur’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!