10 Ekim saldırısının beşinci yıldönümü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

10 Ekim 2015’de Ankara Garı önündeki Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne IŞİD tarafından düzenlenen saldırının beşinci yıldönümü. Mağdurların avukatları, saldırıda ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanmasını istiyor.

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda yapılmak istenen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi’ne IŞİD tarafından düzenlenen ve 103 insanın yaşamını yitirmesine yol açan canlı bomba saldırısının üzerinden beş yıl geçti.

Müzakerelerin sona ermesiyle birlikte yeniden başlayan çatışmalı sürecin sonlanması için Türk Tabipler Birliği (TTB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile Türk Mimar ve Mühendis Odalar Birliği (TMMOB) tarafından 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı’nda ‘barış’ talebiyle miting geçekleştirilmek istenmişti.

Türkiye’nin 81 ilinden Ankara’ya gelen on binlerce insanın katılacağı mitinge yönelik IŞİD tarafından canlı bomba saldırısı gerçekleştirilmişti.

Katliamda 103 kişi yaşamını yitirmiş, yüzlerce insan yaralanmış ve onlarca insanda kalıcı hasarlar meydana gelmişti.

7 Kasım 2016 tarihinde 19’u tutuklu 36 sanık hakkında açılan davanın yargılama süreci ise 2 yıl sürmüştü. 2 Ağustos 2018 tarihinde mahkeme heyetinin verdiği kararla dokuz sanığa 101 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

Mahkeme ayrıca, firari sanıklar yönünden dosyanın ayrılmasına karar vermişti. Aralarında İlhami Balı’nın da olduğu 15 firari sanık yönünden ayrılan dava dosyası hala görülmeye devam ediyor.

Hem tutuklu sanıkların hem de firari sanıkların yargılamalarında, avukatların kovuşturmanın genişletmesi için istediği birçok talep mahkeme heyeti tarafından kabul görmedi.

Avukatların birçok talebi doğrultusunda mahkeme heyeti tarafından kamu kurum ve kuruluşlarına yazılan müzekkerelere ya cevap verilmedi ya da “istihbarı” bilgi denilerek gönderilmedi.

Katliamın ardından müştekilerin avukatları, yeri belirlenen firari sanıkların getirtilmesine ilişkin mahkemeye bir dizi öneride bulunsalar da herhangi bir adım atılmadığını vurguluyor.

Bu arada 10 Ekim Katliamı’nın yaşandığı Ankara Garı önü başta olmak üzere birçok kentte anmalar düzenlenecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
10 Ekim saldırısının beşinci yıldönümü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!