9 Yıllık Maliyeti 32 Milyon Lira!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2011 yılından bu yana İstanbul’un duvarlarını çiçeklendirmek maksadıyla yapılan harcamalar milyonlarca doları buldu, duvar ressamlığı önerisi geldi.

İstanbul’da son dönemlerde sık sık görülen duvarlara çiçek ekme uygulaması, 9 yılda toplamda 32 milyon lira maliyete neden oldu. CHP’li İBB Meclis Üyesi Mesut Kösedağı, konuyla ilgili olarak milyonlarca liranın harcanmasına vurgu yaptı. Maliyet açısından daha uygun fiyatlı olan grafity sanatını öneren Kösedağı, duvar ressamlığı tavsiyesinde bulundu.

Masraflar Oldukça Yüksek

İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından 2011 yılından beri uygulanan bu yöntem, metrekare başına yaklaşık 800 TL’lik masrafa yol açıyor. Çiçek ekme uygulamasının tamamlanmasının ardından, bölgelere yapılan bakım maliyetleri de 400 TL’yi buluyor.

Mesut Kösedağı, konuyla ilgili olarak “Bunca maliyete rağmen belli bir süre sonra çiçeklerin tümü sökülerek çöp olmaktadır. Önerim  bu yöntemden gelin vazgeçelim. Bunun yerine, dünya kenti İstanbul olarak, Avrupa’da her geçen gün yaygınlaşan, gençlerin ilgisini çeken, metrekare maliyeti yaklaşık 25 TL olan ve uzun zaman bakım gerektirmeyen, mural ve grafity’i İstanbul’un duvarlarında uygulayalım” ifadelerini kullandı.

Yeşil İhtiyacı Artıyor, Yeşil Alanlar Azalıyor

İstanbul’da yeşile duyulan gereksinimin her geçen gün biraz daha artmasına karşın belediye meclislerinden geçen kararlar ile bu durumun git gide azaldığını vurgulayan Kösedağı, “Onlarca kamu alanı, deprem toplanma alanları, askeri araziler, hazine arazileri, vakıf arazileri ve ormanlar gün geçtikçe bir şekilde yapılaşmaya açılıyor. Sosyal donatı alanları adı altında başlayan bu imarlaşma süreci genellikle otel ya da kafe-restoranlarla son buluyor. İstanbul’da azalan yeşil alanları arttırmak için Sayın  Kadir Topbaş’ın dahiyane bir planını 2011’den beri büyükşehir park bahçeler olarak uygulamaktasınız. ‘Çiçek dikmesi’ gereken yere  beton döken, beton olması gereken yere de  çiçek eken Sayın Topbaş ‘duvar bahçesi’ uygulamasıyla 2011 yılından beri İstanbulluların değerli vergilerinin yaklaşık  32 milyon TL’sini duvara ya da elektrik direklerine  saksı çiçek dikmeye harcadı. Kısa vadeli olan, süreklilik arz etmeyen duvar bahçeleri, Avrupa’da artık pek kullanılmazken, İstanbul’da Avcılar’dan Sultanbeyli’ye kadar yaklaşık 11 bin metrekare civarında duvar bahçesi inşa edilmiştir” dedi.

Kösedağı, mural çalışmaları için üniversitelerle yapılacak işbirlikleri ve gençlerin bu çalışmaya dahil edilebilmesi için de fikir önerdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
9 Yıllık Maliyeti 32 Milyon Lira!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!