ADD Samsun’dan Nutuk Tepkisi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli, bir açıklama yayımlayarak Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürünün, Atatürk’ün “Nutuk” adlı kitabının dağıtımını engellemesine tepki gösterdi.

”Yaşadığımız Tüm Sorunların Çözümü; Nutuk’tadır”  başlığıyla yayımlanan açıklamada, ”Mersin Çamlıyayla İlçesinde kendini bilmez bir Milli Eğitim Müdürü, Okullara dağıtılmak istenen Nutuk’un dağıtılmasını, kendince bir komisyon kurarak ve haddini aşıp inceleyerek engellemiştir. Nutuk’u incelemek senin neyine, sen Kimsin?” ifadeleri kullanıldı.

Nutuk’un, MEB’in 100 temel eseri arasında yer aldığını hatırlatan Özkefeli, ”MEB 100 temel eseri arasında yer alan Nutuk’ta Atatürk’ü ve söylemlerini sakıncalı gören, Vahdettin’i savunan müdür Türkiye Cumhuriyeti Devletinde oturduğun o koltuğu Atatürk’e borçlu olduğunu hatırlatıyoruz” dedi.

”ATATÜRK’E VE CUMHURİYETE YÖNELİK DÜŞMANLIKLARA YENİSİ EKLENDİ”

Özkefeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

”Cumhuriyet Devrimi düşmanı zihniyetlerden aldıkları güç ve cesaretle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve eserlerine dil uzatmaktan zerrece çekinmeyenlere, Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü ’de eklenmiştir.

Birkaç gün önce Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü ve beraberindekiler bir tarikat liderini ziyaret ederek bağlılıklarını dile getirdiler. Her geçen gün ATATÜRK’e ve Cumhuriyete yönelik düşmanlıklara bir yenisi daha eklenmektedir.

NUTUK; ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışını, bu sırada Osmanlı Devleti’nin görünümünü, Milli Mücadeleyi doğuran nedenleri, İstanbul yönetiminin aymazlığını, içine düştüğü çaresizliği, İstanbul yönetiminin teslimiyetini, Eskimiş, çürümüş ve çağın gerisinde kalmış bir yönetim tarzını anlatmaktadır.

NUTUK okunursa;

Milli mücadeleyi ve atalarımızın emperyalizme karşı elde ettikleri büyük zaferi öğrenirler, Hanedanlık,  saltanat ve hilafetin emperyalist güçlerle iş birliğini öğrenirler.  Bir milletin doğuşunu ve uyanışını öğrenirler. Bir büyük devrimcinin doğuşunu ve milletinin kaderini nasıl değiştirdiğini öğrenirler. Cumhuriyet Devrimine ve milli devlete uzanan süreci ayrıntılarıyla öğrenirler.

İşte bu nedenlerle, öğrencilere NUTUK dağıtılması uygun görülmemiştir. Kindar ve dindar nesil yetiştirmek isteyen ama beceremeyen, Atatürksüz ve Türksüz her şeye onay verenler Nutuk okumaz, okuyamaz. Bu kindarlık, düşmanlık ve karşıtlığı artık çok iyi biliyoruz.”

Milli Eğitim Bakanı ve Cumhuriyet savcılarını göreve çağırdığını açıklayan Özkefeli, açıklamasına şöyle devam etti:

”Okullara vakıf ve tarikatlar girerken, kitapları dağıtılırken O Milli Eğitim Müdürü ve diğerleri böyle bir denetimde bulundular mı? Milli Eğitim Bakanı ve Cumhuriyetin savcılarını göreve çağırıyoruz…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Ulusuna maddi ve manevi birçok vasiyeti  vardır. Elbette bıraktığı maddi miraslar bellidir ve bunların takipçileri de vardır. Manevi olarak bıraktığı vasiyetin adresi bellidir.

Nutuk’u bitirirken der ki: “Efendiler, bu nutkumla, milli varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, istiklalini nasıl kazandığını, milli ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım… Bu sonucu, Türk gençliğine emanet ediyorum.”

Evet, Atatürk’ün tek dileği olan hep belirttiği egemenliği millete dayanan tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti isteğini Büyük Nutukta dile getirmiş ve bunu önce Türk Gençliğine sonrada Ulusana vasiyet olarak bırakmıştır.”

Cevap verme sırasının Türk Gençliğinde olduğunu belirten Özkefeli, açıklamasını şu sözlerle noktaladı;

”Yegâne hedefimiz, O’nun İlke ve devrimleri olan; yaşamı boyunca Milli Egemenlik ve tam bağımsızlık uğruna mücadele etmiş bir Atanın evlatları olan bizler onun vasiyetine her zaman sahip çıkacağız. NUTUK, Atatürk’ün bir nevi siyasî vasiyetnamesi olan “Gençliğe Hitabı” ile sona ermektedir.  Türkiye ‘nin içinde bulunduğu bu kaotik ortamdan kurtulmasının şifreleri, Büyük Nutuk’tadır. Artık Cevap verme sırası Türk Gençliğindedir ve Gençliğe inancımız tamdır!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ADD Samsun’dan Nutuk Tepkisi!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!