A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Ankara Barosu Çoklu Baroya Dava Açtı

Ankara Barosu, baroları hedef alan ve alınan kararla hayata geçirilen ‘Çoklu baro’ya karşı dava açtı.

Ankara Barosu, baroları hedef alan ve alınan kararla hayata geçirilen ‘Çoklu baro’ya karşı dava açtı.

Birgün Gazetesi’nde yer alan habere göre çoklu baronun Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle açılan dava dosyasında “TBB Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinin 28., 29., 30., 31., 32. maddeleri yetki, şekil, sebep, konu maksat yönlerinden hukuka ve anayasaya aykırı olduğundan” ifadesi kullanılarak yürütmelerinin durdurulmasına ve iptal edilmesine yönelik talep iletildi.

Gerekçelerde şu ifadelere yer verildi:

“Avukatlık faaliyeti kamu yararına ve temelde adalete erişime hizmet etmektedir. Özgür ve bağımsız avukatlık, yargının bir organı olarak, hukuk devletinin bütünleyici bir parçasıdır. Böylelikle mahkemeler ve savcılık yanında ‘hak savaşında’ özgün bir işlev yerine getirir; müvekkilin hem hukuken dinlenilme hakkının hem de mahkeme önünde silahların eşitliği ilkelerinin teminini sağlar. Gerçekten de, kişiler, hak arama özgürlüklerini avukatlar eliyle kullanır. Savunma makamının bağımsızlığına veya güvenirliğine halel getirecek her türlü düzenleme, yargılama faaliyetini işlevsiz kılacak ve vatandaşın hak arama hürriyetinin önüne geçecektir.”

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Gerçek Vaka Sayıları Açıklandı, Fahrettin Koca’ya Tepki Yağdı

Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın gerçek günlük vaka sayısını açıklaması sosyal medyada büyük ses getirdi.

Akıncı Üssü Davasında Karar!

15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrası görülen kritik davaların başında gelen Akıncı Üssü'nde mahkeme heyeti kararını açıkladı. Sivil imamlara...