”Artık Kimse Paraya Çökemeyecek!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), yardım kolisi dağıtma uygulamasını kaldırıp yerine Başkent Kart’ı hizmete soktu.

Başkent Kart uygulaması CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın da katıldığı törenle tanıtıldı. Hükümetin geçmişte toplanan yardımlara el koyduğuna atıfta bulunan Akşener, “Paraya çöktüler” derken, ABB Başkanı Mansur Yavaş ise “Kimsenin engel olamayacağı uygulama geliştirdik” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu da “Artık paraya kimse çökemeyecek” dedi.

ABB, Başkent Kart Tanıtım Töreni’ni ATO Congresium’da yaptı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Akşener ve Demokrat Parti Genel Başkanı Uysal da törene katıldı. Akşener ve Kılıçdaroğlu salona birlikte geldi. İstiklal Marşı, saygı duruşu ve müzik dinletisinin ardından bir konuşma yapan ABB Başkanı Mansur Yavaş, Başkent Kart’ın Türkiye ve dünyanın tamamında kullanılacağına dikkat çekti. Yavaş, “Seçimlerden önce Ankara Ticaret Odası’nın başka bir salonunda bizim yönettiğimiz Ankara’da kimse aç ve açıkta kalmayacak, ışıklarda kimse mendil satmayacak diye söz vermiştim. Pandemi başlayınca önceliklerimizi değiştirmek durumunda kaldık… Gelirlerimizin azaldığı, giderlerimizin arttığı durumda açlığa karşı insanımızın en temel ihtiyaçları ötelenemezdi. Kimse gelecekten ümidini kesmesin diye yola koyulduk” diye konuştu.

“ÇİRKİN FOTOĞRAF KARELERİNİ ORTADAN KALDIRIYORUZ”

ABB’nin yardımlaşma ve dayanışma kültürü ördüğünü belirten Yavaş, “İhtiyaç sahipleri sadece bakkal ve marketlerden alışveriş yapamayacak. Dayanışmanın devamını sağlamayı amaçlıyoruz. Milletimizin yardım kültüründe yeri olmayan paket dağıtmayı ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Yavaş, bu kart ile insan onurunu zedeleyen ve yöneticilerin propaganda malzemesi haline gelen görüntüleri ortadan kaldıracaklarını belirterek, “İhtiyaç sahibinin neye ihtiyacı olduğuna kendisi karar vermelidir. Belediyelerimizde yaygın uygulama yardım kolisi götürmekti. Çirkin görüntüler oluşuyordu. Bizim inancımıza göre sağ elin verdiğini sol elin görmemeliydi. Bugün burada ihtiyaç sahiplerini utandıran bir uygulamaya son veriyoruz. Başkent Kart uygulamasıyla, insan onurunu zedeleyen, anne babaları çocuklarının yanında mahcup eden, kimi yöneticilerin propaganda malzemesi yapmak için kullandıkları o çirkin fotoğraf karelerini artık tarihin çöplüğüne atıyoruz” dedi.

“BLD 4.0 BELEDİYECİLİĞİ”

Yavaş, BLD 4.0 adını verdikleri yeni belediyecilik modelini de şöyle anlattı:

“Bugün burada, BLD 4.0 adını verdiğimiz yeni model belediyecilik anlayışımızın sadece sosyal alandaki yansıması Başkent Kart’ın tanıtımı için bir araya geldik. Yine, bu yeni nesil Belediyecilik anlayışımız gereği, geçtiğimiz ay kamuoyunda da sıkça gündeme gelen yeni bir uygulamaya, Lezzet Ankara uygulamamıza başlamış ve bu yeni nesil belediyeciliğin esnaflarımızla ilgili olan adımını atmıştık. Pandemi nedeniyle esnafımız iki yıldır iş yapamaz hale gelmişti. Yüzde 0 komisyonla sosyal bir projeyi hayata geçirmiştik. Esnaf kayıt sürecinin devam ettiği Lezzet Ankara’ya bugüne kadar 650’den fazla esnafımız kayıt oldu. Burada bir kamu hizmeti olarak esnafımıza can suyu olacak bir uygulama yapmayı hedefledik. Bu durum bizlere ne kadar doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor.”

ALIŞVERİŞ YAPTIKÇA YOKSULLARA YARDIM

Başkent Kart’ı kullanan yurttaşların alışveriş yaparken yoksullara da yardımcı olacağını kaydeden Yavaş, şunları söyledi:

“Bir konfeksiyoncuya gittiniz. Önceden, alışveriş yaparken aldığınız kıyafeti giyemeyenlerin olduğunu da düşünüyor, o anda yüreğiniz tutuluyor, içiniz ürperiyor, ama bir yandan da hayatın normal akışına devam ediyordunuz. Şimdi bileceksiniz ki, az ya da çok, yaptığınız bütün harcamalarda, pos cihazına her dokunduğunuzda, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza bir nebze nefes olacaksınız. Sadece Ankara’da her ay pos cihazının yaklaşık 50 milyon kez kullanıldığını, aylık 10 milyar liralık harcama yapıldığını biliyoruz. Başkent Kart sayesinde, sadece Ankara’da bile, her ay en az 50 milyon kez iyilik yapma ve harcadığımız 10 milyarın her kuruşunda iyiliği yayma fırsatımız olacak. İşte, asıl paha biçilemeyen ‘paranın satın alamayacağı’ denilen yer, burasıdır.”

AKŞENER: “PARAYA ÇÖKTÜLER”… YAVAŞ: “KİMSENİN ENGEL OLAMAYACAĞI UYGULAMA GELİŞTİRDİK”

Yavaş, yapılan tüm alışverişlerden alınacak komisyonlardan bir kısmının dar gelirli yurttaşlara verilmek üzere belediyenin sosyal yardımlaşma birimine aktarılacağını bildirdi. Başkan Yavaş’ın kartın işlediğini anlattığı sırada dikkat çeken bir diyalog yaşandı. İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, geçmişte merkezi hükümetin el koyduğu yardımları kastederek “Paraya çöktüler” derken, Yavaş ise “Kimsenin engel olamayacağı uygulama geliştirdik. Bu paraları da kimse bloke edemeyecek” karşılığını verdi.

EVLERE TEMİZLİĞE GİDEN KADINLARA ÜCRETSİZ ULAŞIM

Yavaş, evlere giden temizlik emekçilerinin de bu kartla şehir içinde ücretsiz yolculuk yapabileceğini ifade etti. Uygulamaya ilişkin seçim konuşmasının yer aldığı görüntüleri de salondakilere izleten Yavaş, kartın kuyumcularda ve tekel ürünlerinde kullanılamayacağını bildirdi. Yavaş, kart kullanıcılarının nerelere harcama yaptığına ilişkin verileri de paylaştı. Kartın en çok zincir marketlerde kullanıldığı bilgisini veren Yavaş, komisyonun yüzde 95’nin belediyeye kaldığını söyledi. Yavaş, şu ana kadar ki belediyeye kalan komisyon tutarının 213 bin lira olduğunu açıkladı.

ÇİFTÇİLERE İNDİRİMLİ AKARYAKIT

Yavaş, kartı çiftçinin de kullanabileceğini, indirimli akaryakıt alabileceklerini aktardı.

Yavaş’ın tanıtımının ardından Akşener, Kılıçdaroğlu ve Uysal sahneye çıktı. Kılıçdaroğlu, Akşener ve Uysal’a Başkent Kart verildi. Uysal’a kartı veren Yavaş, “Bol bol harcamanız dileğiyle” dedi. Uysal, “Harcamanın hayrını göreceğiz inşallah” diye yanıt verdi. Uysal, iktidarın yurttaşları yoksulluğa mahkum ettiğini ifade ederek, “Çarpık düzen Türkiye’de sistematik hale getirildi. Ankara’da değişimin yaşanmasından itibaren, kara örtü Ankara’dan kalktı. Pandemiyle beraber değişim çağında belediyelere yeni yeni görevler tanındı” dedi. 

Yavaş, Akşener’e kartı verirken “Buna hiç kimse engel olamayacak inşallah” dedi. Akşener de kartın bereketli olmasını diledi.

KILIÇDAROĞLU: KİMSE ÇÖKEMEYECEK!

Yavaş, Kılıçdaroğlu’na da kartı verdi. Kılıçdaroğlu seçimlerden önce verilen sözün tutulduğunu belirterek, “Bir iyilik yapıyoruz evet ama iyilik yaparken insan onurunu korumak çok önemli bir şey” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu Yavaş’a “Birincisi paraya kimse çökemeyecek, ikincisi bütün Ankaralılar büyük mutlulukla alışveriş yapacak. Sayın Başkan alışverişi hanım yapacak, ona da var mı?” diye sordu. Yavaş, “Ona da var” yanıtını verdi. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
”Artık Kimse Paraya Çökemeyecek!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!