Atilla Peker serbest bırakıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, Kuzey Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak adliyede ifade verdikten sonra, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

“Tasarlayarak öldürmeye yardım etmekle” suçlanan Atilla Peker’in yurt dışına çıkışı yasaklandı.

Organize suç örgütü kurmak suçlamasıyla aranan ve yurt dışında bulunan Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, Kuzey Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’nın 1996’da öldürülmesiyle ilgili olarak adliyede ifade verdikten sonra, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

DHA’nın aktardığına göre Peker İstanbul Kartal’daki Anadolu Adalet Sarayı’nda yaklaşık 4 saat ifade verdi.

“Tasarlayarak öldürmeye yardım etmekle” suçlanan Peker’in yurt dışına çıkışı yasaklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Atilla Peker’in, Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin iddialarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştı:

“Atilla Peker adlı şahsın Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Cumhuriyet Başsavcılığımıza gönderdiği ‘Gazeteci Kutlu Adalı’nın Kıbrıs’ta öldürülmesi’ olayına ilişkin çeşitli iddialar içeren dilekçesinin teslim alınması ve yapılan ilk değerlendirme sonucu iddiaya konu suçlarla ilgili Türk adli makamlarının soruşturma ve kovuşturma yapmasının Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca olanaklı olduğu kanaatine varılması üzerine dilekçe içeriğinde bahsi geçen suç iddialarıyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır.

“Soruşturma kapsamında cinayet olayının gerçekleştiği KKTC adli makamlarından ihtiyaç duyulan bilgi ve belgelerin temin edilmesi amacıyla gereken yazışmaların yapılması ve yine ülkemiz dahilinde bulunan muhtemel delillerin temini ile dilekçe sahibinin ayrıntılı beyanının alınması için çalışmalara başlanmıştır.”

Sedat Peker’in iddiası neydi?

Sedat Peker yayımladığı 7. videoda, Kutlu Adalı cinayeti için kendisine gelindiğini ve kardeşi Atilla Peker’i önerdiğini iddia etti.

Peker, “Biz o zaman Mehmet Ağar, Korkut Eken hep beraberiz… Genciz, vatanseveriz.. Bana genelde iş adamlarını yönlendiriyorlar, faili meçhullerden ziyade. Onları da anlatacağım. Bana dedi ki, “Kıbrıs’ta bir adam var, Kıbrıs’ı Rumlara satmak istiyor.” İki profesyonel dedi… Dedim sana öz kardeşimi vereceğim, Atilla Peker’i. Uzmandır, sokaklarda yetişmiştir. Biletlerden bakabilirler. Yüce Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Aradan zaman geçti, döndüler üç dört gün sonra. Denk gelinemedi. Korkut abiyle konuştuk. Dedi sonra gideceğiz. Onlara bağlı başka bir ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abiyle, “Halloldu o iş” dedi” ifadelerini kullandı.

Eken, Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada Adalı’yla ilgili olarak, “O gazeteciyi tanıyorsam, biliyorsam şerefsizim” dedi, o dönem “PKK’nın, yaralıları Güney Kıbrıs’a taşımasına el koymak için Kuzey Kıbrıs’ta bulunduğunu” söyledi.

Atilla Peker, Muğla’nın Fethiye ilçesinde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Peker bu gelşime sonrası “Kardeşim Atilla Peker, adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili anlatmak istedikleri kayda geçirilmemiştir” açıklamasın da bulunmuştu.

Atilla Peker de yeniden gözaltına alınmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Atilla Peker serbest bırakıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!