Boğaziçi öğrencilerine Trabzon’dan destek!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan olaylar neticesinde öğrencilere uygulanan şiddet ve gözaltılarla ilgili basın açıklamasında bulundu.

Bugün saat 12:15 te Trabzon Meydanı -Atatürk Alanı’nda gerçekleştirilen basın açıklamasına siyasi parti ve Trabzon’da ki çeşitli STK temsilcileri katıldı.


İçerisinde çeşitli siyasi parti ve STK’ları barındıran Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu adına dönem Sözcüsü, Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Engin Nur tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından, basın metni okunarak kamuoyu ile paylaşıldı.
Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu Basın açıklamasını, Karadeniz Teknik Üniversitesi Öğrencileri adına Diş Hekimliği Fakültesi Öğrencisi Simla Mumcuoğlu okudu. Yapılan açıklama da:


“Kumpasların, haksızlıkların, tehditlerin ve nefret söylemlerinin karşısında; diz çökmeyen arkadaşlarımızın yanındayız!
Boğaziçi Üniversitesi, öğrencisiyle, akademisyeniyle, idari ve teknik personeliyle siyasal tarihimizin sayfalarından silinmeyecek bir duruş sergiliyor.
Rektörlerin atanarak değil seçimle gelmesini savunan; yöneticilerinde intihali, itaati ve yalanı değil liyakati görmek isteyen; tek tipçi, baskıcı ve kontrolcü bir öğrenme ortamı yerine eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik bir öğrenme iklimini talep eden üniversiteli sıra arkadaşlarımız sabırla ve sebatla demokratik tepkilerini gösteriyor, taleplerini dile getiriyorlar.
Her rengi eşit gören, rengarenk enerjileri ile özgürlüklerini savunan üniversiteliler, korku dağının zirvesine taht kuranların karşısında diz çökmüyor! Yeni rejimin sahipleri ise YÖK, medya ve polis eliyle demokrasi isteyen arkadaşlarımıza kumpas kurmaya, onları gözaltına almaya ve tutuklamaya devam ediyor!


Belirtmek isteriz ki asıl sorun kamuoyuna sunulduğu gibi kutsala yapılan bir saygısızlık değildir. Asıl sorun, düşünce ve ifade özgürlüğünü sadece kendileri için bir özgürlük sanan siyasi iktidar temsilcilerinin, demokrasiden, demokratik tartışma kültüründen ve üniversite fikrinden bihaber olmalarıdır.
Ancak, ortada bir suç vardır! Bu suç, her kimlikten her renkten bireyin temel hak ve özgürlüklerini yok sayan ve yaşam haklarını tehdit edenlerin; laikliği ortadan kaldırarak, üniversitelilerin demokratik taleplerini şiddetle bastıranların ve anayasal güvence altında olan üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıranların suçudur.
Üniversitesini savunan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri demokratik tepkileri ve talepleri nedeniyle tutuklanmış, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden ve Ankara’dan dayanışma mesajı vermek isteyen üniversiteliler darp edilerek gözaltına alınmış, yoğun saldırı ve gözaltı işkencesine maruz kalmıştır.

iccccc 1

Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu olarak, emekten, demokrasiden ve barıştan yana herkesi sıra arkadaşlarımıza, akademiye ve üniversitelere sahip çıkmaya davet ediyoruz. Trabzon sokaklarından, rektörlerin üniversite bileşenlerinin iradesiyle seçilmesini engelleyen anti-demokratik düzenlemenin derhal kaldırılmasının ve üniversitelerin özerk, demokratik, bilimsel bir hale getirilmesinin haklı ve gür sesini yükseltiyoruz” denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boğaziçi öğrencilerine Trabzon’dan destek!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!