Borçların Yapılandırılması Teklifi Komisyondan Geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin torba kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Teklife dahil edilen madde ile her türlü prim, vergi dahil, kamuya olan borçlar yeniden yapılandırılacak. Gelir vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, hazine alacakları ile birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) kredi kullanıp, borcunu ödeyemeyen öğrenci borçları da bu kapsama dahil ediliyor.

“İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi”, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. “Varlık barışı” olarak bilinen teklif ile; yurt içindeki veya yurtdışındaki döviz, altın gibi menkullerini kayıt altına aldıranlara vergi muafiyeti getirilmesini içeriyor.

Komisyonda eklenen maddeyle de her türlü prim, vergi dahil, kamuya olan borçlar yeniden yapılandırılıyor. Yapılandırma, 31 Ağustos 2020’den önceki borçları kapsıyor. Gelir vergisi, katma değer vergisi, özel tüketim vergisi, hazine alacakları ile birlikte Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) kredi kullanıp, borcunu ödeyemeyen öğrenci borçları da bu kapsama dahil ediliyor.

Komisyonda, 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki çalışanlar için “esnek çalışma” olarak da tanımlanan “belirli süreli iş sözleşmesi” öngören madde değişiklik yapılmadan kabul edildi. Teklif, belirli süreli iş sözleşmesinin iki yılı geçmemesini ve sözü edilen yaş grupları için birden fazla üst üste yapılmamasını içeriyor. Kişinin 25 yaşına gelmesi halinde, esnek çalışma hükümlerinin uygulanamayacağı da hükme bağlanıyor. Esnek çalışma sözleşmesine göre çalışılan süre, kıdem tazminatına dahil edilmiyor.

Kabul edilen teklifle Sağlık Bakanlığı’nın önerisi üzerine açık cezaevinde bulunan mahkumların izin süreleri Temmuz 2021’e kadar uzatılıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Borçların Yapılandırılması Teklifi Komisyondan Geçti

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!