Büyükşehirlere bağlanan köyler kırsal mahalleye dönüşüyor: İlk başvuru İzmir’den

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişiklikle 1 Nisan 2014’te, Büyükşehir unvanlı 30 ilde bir gecede mahalleye dönüşen köy ve beldelerin, yeniden köy statüsüne kavuşma şansı doğdu. Büyükşehir statüsündeki 30 ile bağlı 16 bin 220 köy, bir gecede mahalle yapılırken, 16 Ekim 2020’de, 7254 Sayısı Torba Yasa ile Büyükşehir kanununda yapılan düzenlemeyle, mahalleye dönüşen köy ve beldelerin, başvuruda bulunmaları, ilçe ve Büyükşehir meclislerinde taleplerinin kabul edilmesi halinde, köy yerine “kırsal mahalle” statüsüne geçme imkanı tanındı.

ÖNCE İLÇE, SONRA BÜYÜKŞEHİR MECLİS’TE GÖRÜŞÜLECEK

EgedeSonSöz’den Muhittin Akbel’in haberine göre, bunca zamandır “köy”, yeni adıyla “kırsal mahalle” olmak için kimse bu konuda bir girişimde bulunmazken, ilk başvuru, Seferihisar’a bağlı Orhanlı mahallesinden geldi. 7 yıldır Orhanlı’da muhtarlık yapan Birgül Bozkurt, dün Seferihisar Belediyesi’ne, “kırsal mahalle” statüsüne geçmek için başvuru dilekçesini teslim etti. Muhtar Bozkurt, “Seferihisar Belediye Meclisi’nde dilekçemiz görüşülecek. Daha sonra Büyükşehir Meclisi’nde gündeme gelecek. Büyükşehir Meclisi’nden de geçerse, bakanlık Orhanlı’yı yeniden köy, yeni adıyla ‘kırsal mahalle’ statüsüne geçirecek. Seferihisar ve Büyükşehir meclislerinden talebimizin geçirilmemesi gibi bir endişemiz yok. Çünkü Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer, mahalleye dönüşen köylerin yeniden köy statüsüne kavuşması için yurt genelinde kampanya başlatmıştı. Umarım ve dilerim ki, Torba Yasa ile gelen bu müjdeden her mahallenin haberi olur da, tüm mahalleler yeni adı ‘kırsal mahalle’ olsa da köye dönüşür.”

KÖYLERİN HALA HABERİ YOK
Torba yasa ile köylerin eski kimliklerine kavuşma hakkı getirilmesiyle ilgili olarak, “Köyler bir gecede mahalle oldu, şimdi neden bir takım evrelerden geçtikten sonra köy olmalarına imkan tanınıyor? Niçin, bir gecede o mahalleler, yeniden köy yapılmıyor?” sorusu soruluyor. Pek çok köy muhtarının, ilçelerdeki belediye başkanlarının bile bundan haberi olmadığı, dolayısıyla başvuruların yapılmadı tahmin ediliyor. Ege Bölgesi’nde bu haktan yararlanacak iller şöyle: İzmir, Manisa, Aydın, Balıkesir, Muğla ve Denizli

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Büyükşehirlere bağlanan köyler kırsal mahalleye dönüşüyor: İlk başvuru İzmir’den

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!