CAMBAZA BAK!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuoyu, “Sezen Aksu,Karla mücadele ve İmamoğlu balıkçıya gitti” gibi gündemlerle meşgul edilirken; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın “Kanal İstanbul Projesi” alanını sessizce imara açması ve imara açılan alanların Araplara satışı “Cambaza Bak” deyimini hatırlattı…

Kanal İstanbul’un tapuları onaylandı
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kanal İstanbul’un bölgesinde kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait tapulara ilişkin imar uygulamasına onay verdi.

Bu karardan sonra yayınlanma tarihi 20 Ocak 2022 tarihli bir video sosyal medyada dolaşıma girince tüm dikkatleri üzerine topladı. Go Smart adlı firmanın Youtube’da yayınladığı videoda, Araplar bu kararı, “aylardır beklediğimiz karar çıktı, Kanal İstanbul kağıt üzerinde bir hayal bir umut idi ama karar bugün Allah’a şükür gerçekleşen bir proje haline geldi.” diyerek yorumluyor.

Karar, “Araplara müjde” diye sunuluyor.

Kanal İstanbul, Arap şehri oluyor! Parsel parsel böyle pazarlanıyor…

Bakanlık Kanal İstanbul bölgesinde kurulacak Yenişehir’e ait tapulara ilişkin imar uygulamasına onay verdi. Peki, bölgesindeki tarlalar nasıl dönüştürüldü ve Araplara parsel parsel nasıl pazarlanıyor.

Kanal İstanbul projesinin çevresinde tarım ve orman alanlarına kurulacak Yenişehir için çalışmalar son sürat devam ediyor. Kanal İstanbul bölgesindeki tarlaların nasıl arsaya dönüştürüldüğü ve bölgenin nasıl Araplaştırıldığına dair işte detaylar…

kanal istanbul arap sehri oluyor parsel parsel satiyorlar

Kanal İstanbul’un bölgesinde kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait tapulara ilişkin imar uygulamasına onay veren Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Arnavutköy ve Başakşehir’i kapsayan etaplara ilişkin tapular da itiraz için askıya alındı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Temmuz ayında ilk üç etap için hazırlanan imar planı için gelen itirazların ardından revize edilmişti. Bakanlık, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı‘nın 1, 2 ve 3’üncü etaplarının planlama sürecinin tamamlanmasının ardından, İmar Kanunu‘nun 18. Maddesi hükmü gereğince hazırlanan imar uygulamasını 10 Ocak 2022 tarihinde onayladı.

İstanbul’u parsel parsel Araplaştırmak için yayımlanan tanıtım videoları da hızla yayıldı. Kanal İstanbul etrafındaki arsaların tanıtımının yapıldığı Go Smart adlı Arap fonunun videosunda tarım ve orman alanlarının arsaya çevrilip, bölgenin nasıl Arap pazarına sunulduğu gözler önüne serildi.

Go Smart şirketi 8 ay önce Youtube’de İstanbul ve Kanal İstanbul ile ilgili bir tanıtım videosu yayınladığı görünüyor…İşte o video

HAYALDİ GERÇEK OLDU!

“Bugün Allaha şükürler olsun ki bir yıl kadar uzun bir süre beklediğimiz kararı konuşacağız” denilen videoda Arap sunucu şu ifadelere yer veriyor:

“Elimizdeki kararda görüldüğü üzere 1.,2., ve 3. Etap Yenişehir düzenlemesine girmesi, İstanbul ili genişletmesi, kısacası Kanal İstanbul kağıt üstünde bir hayal ve ümitti ama bugün Allah’a şükür gerçekleşen bir proje oldu. Karar 17 Ocak 2022 tarihinde çıkmıştır. Gördüğünüz üzere bu karar 30 gün sonra tüm sosyal medya ve belediye arazi müdürlüğü sistemlerinde yayımlanacaktır. Bu karar kısaca Yenişehir’in hayata geçtiğini anlatıyor.”

Ibrahim Ozkan e1640622908956 edited

İbrahim Özkan tepki gösterdi…

İBB İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, sosyal medyadan bu duruma tepki gösterdi. İbrahim Özkan, kişisel Twitter paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bizler “Minik serçe, balıkçı, kar” diye oyalanırken Türkiye parsel parsel pazarlanıyor.Kanal İstanbul çevresine kurulacak olan Yenişehir, Araplara böyle müjdeyle sunuluyor.Satıcı “Şükürler olsun aylardır beklediğimiz karar çıktı.”

Sözcü Gazetesi 17 Ocak’ta bu konuyu haber yaptı.Özlem Güvemli ismi ile yayınlanan haber şu şekilde;

Kanal İstanbul’un tapuları onaylandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak Yenişehir’in 1, 2 ve 3’üncü etaplarına ait tapulara ilişkin imar uygulamasını onayladı. Arnavutköy ve Başakşehir’i kapsayan etaplara ilişkin tapular, itiraz için askıya çıkarıldı.
Kanal İstanbul’un tapuları onaylandı

Tartışmalı proje Kanal İstanbul’un çevresinde tarım ve orman alanlarına kurulacak Yenişehir için bir adım daha atıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘Yenişehir Rezerv Yapı Alanı’nın 1, 2 ve 3’üncü etaplarının planlama sürecinin tamamlanmasının ardından, İmar Kanunu’nun 18. Maddesi hükümlerince hazırlanan imar uygulamasını 10 Ocak 2022 tarihinde onayladı. Net arsa tapularının belirlendiği 18. Madde uygulamasına ilişkin kadastro cetveli, itirazlar için 17 Ocak itibariyle askıya çıkarıldı. Kadastro cetveli bir ay süreyle askıda kalacak.

2 İLÇE 15 MAHALLE

Tapusu çıkan alanlar, Yenişehir’de en çok yapılaşmanın yer aldığı  2 ilçe ve 15 mahalleyi kapsıyor. Tapusu çıkan mahalleler Arnavutköy’ün  Çilingir, Tayakakadın, Hacımaşlı, Haraççı, Sazlıbosna, Dursunköy, Yeniköy, Baklalı, Hadımköy , Boyalık, Yassıören, Taşoluk mahalleleri ile Başakşehir ilçesinin Kayabaşı, Şamlar, Şahintepe mahalleleri oldu.

CHP’Lİ ATAMAN: YAPAMAYACAKSINIZ

İBB ve Bakırköy CHP Belediye Meclis Üyesi Nadir Ataman, konuyla ilgili paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

* İnşaatların başlaması için tarladan arsaya dönüşü yapan imar kanunu 18 uygulaması askıya çıktı. 5 üst düzey bürokratın pasif göreve alındığı Kanal İstanbul yeni şehir 18 uygulaması askıya çıktı.

* Eylül ayında seçime hazırlanan AKP’nin inşaatı canlandırma hamlesinin bir tezahürü olduğunu görüyoruz. Kanal İstanbul ihalesinde bir gelişme yok ama kanal manzaralı projeler başlayacak.

* Biz başından beri bunun bir imar rant projesi olduğunu söylemiştik. Kanal bahane inşaat şahane! Rant imar beton aşkınızın karşısında CHP örgütü ve halk var.

* Kanalı yapamadığınız gibi yeni şehri de yapamayacaksınız. Yaptırmayacağız demiyoruz, yapamayacaksınız diyoruz.

TATARCIK MAHALLESİ’NİN TAPULARI DA ONAYLANMIŞTI

Kanal İstanbul güzergahında bulunan Başakşehir Tatarcık Mahallesi’ni de kapsayan Özel Proje Alanı’nın tapu ve ruhsat süreci de 4 Mayıs 2021 tarihinde onaylanmış ve askıya çıkarılmıştı.

Sözcü Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker,bugün ki yazısında bu konuyu ele alarak detaylı bir yazı yazdı…Çiğdem Toker’in bugün ki (31 Ocak 2022) Yazısını aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz…

https://www.sozcu.com.tr/kategori/yazarlar/cigdem-toker/?utm_source=yazardetay&utm_medium=free&utm_campaign=yazar_tumyazilar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CAMBAZA BAK!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!