Cargill işçileri eylemlerini tarım ve ormancılık bakanlığının önünde yapacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 yıla yaklaşan direnişlerinde mahkeme kararına uyularak işe iadelerini isteyen Cargill işçileri 11 Ocak tarihini gösterdi.

Bursa Orhangazi’de bulunan Amerikan şirketi Cargill’de çalışırken, sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Cargill işçileri eylemlerinin 1000. gününde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın önünde olacak.

Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle görevine son verilen 14 işçiden 8’i ilk günden bugüne kadar direnişlerini farklı alanlarda sürdürmeye devam ediyor.

3. yılına yaklaşan direnişte işçiler, 11 Ocak Pazartesi günü Tarım ve Orman Bakanlığı önünde eylemlerine devam edecekler.

”Çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor”

ANKA’ya konuşan işçilerden Özgür Yiğit sürecin zorluklarına ve baskılara dikkat çekerek “1000 gündür eylem yapıyoruz. Bu 1000 günün içinde bir sürü zorluklar çektik. Anne ve baba baskısı olsun, aile baskısı olsun baskılar gördük. Yeri geldi parasız kaldık, yeri geldi kıraathanelerde çalıştı arkadaşlarımız. Tarlaya, inşaata gitti. Ama haklıydık” şeklinde konuştu.

İşten çıkarılmadan bir gün önce evlenen şu an bir çocuğu olan işçi Faik Kutlu ise “Bizim bir pankartımız vardı. ‘Çocuklar iyi yaşasın diye babalar direniyor’du. Bebeğim oldu. Bugün o pankartın önemini daha iyi anlıyorum” dedi.

Ne olmuştu?

Bursa’nın Orhangazi ilçesinde bulunan Cargill fabrikasında çalışan 14 işçi Tek Gıda-İş Sendikası’nda örgütlenen ve 17 Nisan 2018 tarihinde işten atılan işçiler açtıkları davaları kazanmış ve Yargıtay da sendikal faaliyetler nedeniyle işçilerin işten atıldıklarına karar vermişti. Bursa Bölge Mahkemesi ise 2020 yılında işe iade davası açmayan 2 işçi hariç bütün işçilerin işe iade edilmesi kararı verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cargill işçileri eylemlerini tarım ve ormancılık bakanlığının önünde yapacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!