CHP’li Aydoğan: Avukatların devlet desteğine ihtiyaçları var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan, çaresizliğe itilen avukatların hayatından vazgeçtiğini dile getirerek, “Kiralarını, kredilerini ödeyemeyen, SSK, Bağ-Kur prim ödemelerini yatıramayan avukatlar var. Bu insanlar yaşamlarını nasıl sürdürecekler? Sağlık giderleri nasıl karşılanacak?” dedi.

CHP’li Turan Aydoğan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde avukatların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara dikkat çekmek için daha önce de yasama yoluyla harekete geçtiklerini fakat merkezi yönetimin bu soruna duyarsız kaldığını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi ve araştırma önergesi veren CHP’li Aydoğan, pandemi sürecinde ekonomik zorluk yaşayan 50 bini aşkın avukatın olduğunun altını çizerek; “Adaletin tayini için çabalayan, kamuya hizmet eden avukatların bu süreçte yokluğa mahkum edildiğine şahit olduk. Salgının başlangıcında yaşanacak olumsuzlukları öngörerek ilgili bakanlığa yapması gerekenler konusunda yönlendirici sorular yönelttik. Destek paketi, kredi imkanı, zorunlu ödemelerin ertelenmesi gibi pek çok destek sağlanabilirdi. Fakat kulaklarının üstüne yattılar. Şimdi de meslektaşlarımızın intihar haberlerini alıyoruz. Bu duyarsızlık insan hayatına mal oluyor. Daha önce meslektaşlarımızın intiharın eşiğine geldiğini ifade etmişti. O eşik maalesef aşıldı. Merkezi yönetim serbest meslek erbabı sayılan avukatlar için de derhal bir destek paketi açıklamalı” diye konuştu.

”Avukatların devlet desteğine ihtiyacı var”

““Keşke konuyu dile getirdiğimiz nisan ayında harekete geçilmiş olsaydı” diyen Aydoğan, açıklamasına şöyle sürdürdü : “Sabit bir maaşı olmayan, ek gelirleri bulunmayan avukatların devlet desteğine ihtiyaçları var. Kiralarını, kredilerini ödeyemeyen, SSK, Bağ-Kur prim ödemelerini yatıramayan avukatlar var. Bu insanlar yaşamlarını nasıl sürdürecekler? Sağlık giderleri nasıl karşılanacak? Çaresizliğe itilen avukatlar hayatından vazgeçiyor. Bu gerçekten tüyler ürpertici bir durum, bu duruma seyirci kalınması ise aynı şiddette ürpertici.”

Açıklamasında, “Merkezi yönetim tam da ihtiyaç duyulduğu zaman ortada yok” ifadelerine yer veren Aydoğan, son olarak şunları kaydetti:

“Hep söylüyorum adalete de en az sağlık kadar ihtiyacımız var. Avukatları yok saymak adaleti de yok saymaktır. Konuyu yine Meclis gündemine taşıdım. Keşke konuyu dile getirdiğimiz nisan ayında harekete geçilmiş olsaydı; yaşamına son veren iki meslektaşım hayatta olabilirdi. Ben kendi adıma vicdan muhakemesi yapıyorum acaba bu ülkeyi yönetenler, vatandaşını çaresizliğe sürükleyenler de bu muhasebeyi yapıyorlar mı? İntihar eden avukatların günahı kimin?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Aydoğan: Avukatların devlet desteğine ihtiyaçları var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!