CHP’li Polat’tan sanayi tipi alkol çıkışı: ”Piyasaya sürüldü mü?”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP YDK Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, Kocaeli Yeniköy’de bulunan Hayat Holding’e ait Hayat Kimya’nın hizmet verdiği LİMAŞ Limanı’nda, gıda ürünlerinde kullanılan alkolün yerine yanlışlıkla insan hayatı için tehlikeli olan sanayi tipi alkolün karıştırıldığı ve piyasaya sürüldüğü iddiasını Meclis gündemine taşıdı. Kocaeli’nde yaşandığı iddia edilen olayın insan sağlığı için tehlikeli olduğunu vurgulayan Polat, “Eğer böyle bir durum var ve üstü kapatılıyorsa insan hayatıyla oynanmaktadır. Bu disiplinsizlik daha büyük sorunlar doğurabilir. Bakanlık ve kurumlarının eksikliği vardır” dedi.


Kocaeli Yeniköy’de bulunan Hayat Holding’e ait Hayat Kimya’nın hizmet verdiği LİMAŞ Limanı’nda, gıda ürünlerinde kullanılan alkolünün bulunduğu 12 No’lu tanka, yanlışlıkla 15 ton civarında sanayide kullanılan ve insan hayatı için tehlikeli olan İzo Propil denilen alkolün karıştırılıp piyasaya sürüldüğü iddia edildi.

 
Basına yansıyan iddialara göre; başta sirke ve alkol olmak üzere gıda ürünlerinde kullanılan 550 ton gıda alkolünün bulunduğu 12 No’lu tanka yanlışlıkla 15 ton civarında sanayide kullanılan ve insan hayatı için tehlikeli olan İzo Propil alkol karıştırılıp piyasaya sürüldü. Yapılan hatanın ardında Körfez Liman Müdürlüğü ve Gümrükler Müdürlüğü olmak üzere ilgili birimlere bilgi verilmedi. Hatanın resmi makamlara bildirilmemesi üzerine tesis müdürü Cihan Zafer Cengen’in duruma itiraz ettiği ve 20 Ocak Çarşamba görevden alınıp gönderildiği ve olayın kapatılmaya çalışıldığı dile getirildi. Olayı tesis çalışanının ihbarı sonrası değerlendiren gümrük kaçakçılık ekiplerinin, tesise baskın yaptığı ve 12 No’lu tankın mühürlenip içinden numune alınarak İstanbul’a laboratuvara tahlil için gönderildiği belirtildi.

 
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Üyesi ve İzmir Milletvekili Mahir Polat, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı.

 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanmak üzere soru önergesi veren CHP’li Polat, insan hayatı için tehlikeli olan alkolün piyasaya sürüldüğü iddiasını ve konuyla ilgili bir herhangi bir soruşturmanın olup olmadığını sordu.

 
BAKANLIK VE KURUMLARININ EKSİKLİĞİ VARDIR

 
Gümrüklerin ticaretin dünyaya açılan kapıları olduğunu vurgulayan Polat, “Denetimlerin doğru yapılması lazım. Çünkü insan sağlığı her şeyden daha önemlidir. Gümrük camiasından gelen bir milletvekili olarak yaşanan sorunları sürekli dile getiriyoruz. Ama yaptığımız uyarıların dikkate alınmadığını görüyoruz. Gümrükler Ticaret Bakanlığı’nın çatısı altında olamayacak kadar büyük organizasyon ve yapılardır. Kocaeli’nde yaşandığı iddia edilen olaylar gerçek ise eğer, insan sağlığını olumsuz olarak etkileyecektir. Bakanlık ve kurumlarının eksikliği vardır. Eğer böyle bir durum var ve üstü kapatılıyorsa insan hayatıyla oynanmaktadır. Bu disiplinsizlik daha büyük sorunlar doğurabilir” ifadelerini kullandı.

 
CHP’li Polat’ın Ticaret Bakanı Ruhsat Pekcan’a yönelttiği sorular;

 
1) 20 Ocak 2021 çarşamba günü meydana geldiği iddia edilen olayla ilgili LİMAŞ yetkililerinin yapılan hatayı kimseye bildirmediği iddiaları doğru mudur?
2) İddia hakkında Gümrükler Müdürlüğü vasıtası ile Bakanlığınıza iletilen bir ihbar ya da şikâyet var mıdır?
3) Konu hakkında Bakanlığınızca inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır?
4) Konu hakkında malın sahibine, gözetmen firmaya ya da Körfez Liman Müdürlüğü’ne yapılan bir bildirim var mıdır?
5) Tesis müdürünün görevden alındığı iddiası doğru mudur? Görevden alınma sebebinin müdürün olayı resmi makamlara bildirmek istemesi olduğu iddiaları doğru mudur?
6) İnsan hayatı için çok tehlikeli olan alkolü barındıran ürün piyasaya sürülmüş müdür? Sürüldüyse ne kadarı sürülmüştür? Bakanlığınızca piyasaya sürülen ürünler hakkında ne gibi iş ve işlemler yapılmaktadır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Polat’tan sanayi tipi alkol çıkışı: ”Piyasaya sürüldü mü?”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!