Corona Hastaları Verilen İlaçları Kullanmıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Evde tedavi gören corona virüsü hastalarının bazıları, filyasyon ekipleri tarafından kendilerine verilen birtakım ilaçları kullanmıyor! İlaçları kullanmadıkları için klinik seyir kötüleşiyor.

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Mustafa Kemal Çelen, Türkiye’deki corona virüsü vakalarının artışıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Yurt genelindeki artışta büyükşehirlerin öne çıktığını belirten Prof. Çelen, şunları söyledi:

– Pandemide son bir yılı geride bıraktık ve bu süreçte güncel duruma baktığımızda ülkemizde vaka sayılarında ciddi artışlar var. Özellikle ülkenin batı bölgelerinde ve büyükşehirlerde çok sayıda vaka artışı olduğunu bilmekteyiz. Vaka artışı var derken “Hastaneye yatan hasta sayılarında çok dramatik bir artış var” diyemeyiz, fakat vakaların büyük bir kısmı evde filyasyon ekiplerinin getirdiği ilaçlarla tedavi oluyor.

Toplumdaki Yanlış Algı

– Filyasyon ekipleri evleri ziyaret edip, Sağlık Bakanlığı’nın onaylayıp önerdiği antiviraller ve destek tedavisinde kullanılan birtakım ilaçları vermesine rağmen, sahadan aldığımız geri bildirimlerde aslında bu ilaçların çoğunlukla kullanılmadığı şeklinde bir durum söz konusu. Bugün bir hastam “Filyasyon ekipleri bana ilacı getirdi ama herhangi bir şikayetim yok, kullanmak istemiyorum” şeklinde bir yorumda bulundu. Demek ki toplumda böyle bir algı var.

– İnsanlar antiviralleri kullanınca daha da kötüleşeceklerini sanıyorlar veya klinik bulgularının hafif olması nedeniyle çok da kullanmak istemiyorlar, şeklinde bir yorum çıkıyor ortaya. Halbuki zaten ilaçları kullanmadıkları için klinik seyir kötüleşiyor, bunu vurgulamak istiyorum. Antivirallerin kullanımı, aslında hastalığın kötüye gidişini engellemektedir. Bu nedenle antivirallerimizi, Sağlık Bakanlığı’nın filyasyon ekipleriyle yolladığı ilaçlarımızı mutlaka kullanalım.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Corona Hastaları Verilen İlaçları Kullanmıyor!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!