Danıştay, CHP’li Belediyelerin Kampanyalarına Son Verdi !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs kampanyalarını engellemesi üzerine başlayan yasal sürecin sonuna gelindi.

İBB’nin itirazını görüşen danıştay CHP’li belediyeye ‘yetkin yok dedi. Geçtiğimiz yıl öncelikle CHP’li İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyeleri olmak üzere bazı belediyeler koronavirüs salgını nedeniyle yardıma muhtaç vatandaşlara ‘birlikte başaracağız’ adli kampanya başlatmıştı. Kampanyanın yoğun ilgi görmesi üzerine bir süre sonra İçişleri Bakanlığı bu kampanyaya öncü olan belediyelerin valiliklerden izinsiz yardim toplamasını yasaklayıp yardim hesaplarını dondurmuştu. Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, İçişleri Bakanlığının genelgesinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay’da dava açtı.

Danıştay 10. dairesi davayı reddedince, İBB kararı temyiz etti. Dosyayı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, içişleri Bakanlığının genelgesinin iptal talebini reddetti. Böylece CHP’li belediyelerin yardım kampanyası yapamayacakları kesinleşti. Belediyelerin yardım toplama yetkisinin olmadığı ve izin almadan yardım toplamasının mümkün olmadığına dikkat çekilen kararda ‘işlemde hukuka aykırılık bulunmamaktadır’ denildi.

Danıştay’ın kararına üç üye karşı oy ile yanıt verdi. Yazıda, ‘belediyelerin görevleri arasında doğal afetlerle ilgili çalışmalar yapmak, sosyal yardım ve destek sağlamak olduğuna da dikkat çekilerek, belediyeler bu görevlerini yerine getirirken bağış ve yardım yapılması çağrısında bulunabilirler’ denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Danıştay, CHP’li Belediyelerin Kampanyalarına Son Verdi !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!