Emekli Amiraller Duyurusunda Yeni Gelişme!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

104 emekli amiralin Montrö duyurusuna ilişkin soruşturma kapsamında ifadeye çağrılan 7 kişiden emekli 5 amiral ile 1 general yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 104 emekli amiralin hazırladığı duyuruya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında, geçen 16 Nisan’da emekli amiraller Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kâhyaoğlu, Ali Önel Yüksel, Işık Biren ve İlker Güven ile geçen günlerde İçişleri Bakanlığı kararıyla TESUD başkanlığı görevinden alınan emekli Tuğgeneral Namık Kemal Çalışkan’ın evinde polis arama yapmıştı.

Dijital materyallere el koyan polis ekipleri, emekli komutanlara 22 Nisan günü ifade vermek üzere Ankara Emniyet Müdürlüğüne gelmelerine yönelik tebligatı iletmişti.

6 Kişi Adliyeye Sevk Edildi

İstanbul, Muğla, Antalya ve Ankara’da bulunan emekli amirallerden Alper Tezeren, Metin Açımuz, Nurhan Kâhyaoğlu, İlker Güven ve Ali Önel Yüksel ile general Namık Kemal Çalışkan, Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne geldi. Emekli amiral Işık Biren’in ise hastanede tedavi gördüğü için gelemeyeceği öğrenildi. Emekli komutanlar Emniyet’teki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi.

Komutanlar, sağlık kontrolünün ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Ankara Adliyesine getirildi.

Nöbetçi Mahkeme Kararını Verdi

Emekli 5 amiral ve 1 general adli kontrol talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğe sevk edilmişti. Veryansın Tv’nin edindiği son dakika bilgisine göre nöbetçi mahkeme kararını vererek savcılığın il dışına çıkma yasağı talebini reddetti, söz konusu komutanlar yurt dışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı.  

Emekli Amirallerin Duyurusu

104 emekli amiral, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve takke-cübbeli amiral fotoğraflarına ilişkin kamuoyuna ortak açıklama yapmıştı. Bildiride “Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye’ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir” ifadeleri kullanılmıştı. 

“TSK ve özellikle Deniz Kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir FETÖ saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. Bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; TSK’nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir” denilen açıklamada, “Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk’ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir” diye kaydedilmişti.

Amirallere Elektronik Kelepçe

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 104 emekli amiralin yayımladığı ‘Montrö’ duyursu hakkında, ‘Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma’ suçundan resen soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, 14 emekli amiralden Ergun Mengi, Atilla Kezek, Alaettin Sevim, Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Türker Ertürk, Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal 5 Nisan’da gözaltına alınmıştı. Yaşları 70’in üzerinde olan Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat ise ifadeye çağrılmıştı. 14 emekli amiral, çıkarıldıkları sulh ceza hakimliğince adli kontrol hükümleri uygulanarak, serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılan emekli amirallere elektronik kelepçe takılmıştı. 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emekli Amiraller Duyurusunda Yeni Gelişme!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!