”En Düşük Memur Maaşı 5.883 TL Olsun”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MEMUR-SEN toplu sözleşme teklifini açıkladı.

Yetkili sendika MEMUR-SEN, önümüzdeki iki yılı kapsayacak toplu sözleşmelerde, 2022 yılı için yüzde 21; 2023 yılı için yüzde 17 artış istedi. MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın ayrıca 600 TL seyyanen zam ve yüzde 3 3 refah payı istediklerini belirtti. Teklife göre 4.880 TL olan en düşük memur maaşı 2022 Ocak ayında 5883 TL olacak.

Toplam 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisini ilgilendiren Toplu Sözleşme süreci 2 Ağustos’ta başlıyor. Toplu Sözleşme masasında hükümetle pazarlık yetkisine sahip olan Memur-Sen kamu görevlileri için tekliflerini bugün kamuoyuna duyurdu.

Ağustos ayında yapılacak toplu pazarlık süreci öncesinde kamuda yetkili sendika MEMUR-SEN tekliflerini açıkladı. MEMUR-SEN Genel Başkanı Ali Yalçın, “Mutabakatsız geçen 18 ayda, enflasyon, dolar, altın ve diğer parametrelerin yukarı yönlü, alım gücünün ve satın alma paritelerinin aşağı yönlü seyir izlediği bir süreci yaşadık” diye konuştu.

Daha önce Toplu sözleşme masasında ortak hareket etme kararı alan Memur-Sen ve Kamu-Senin ortak teklifleri 2 Ağustos’ta başlayacak toplu sözleşme masasında görüşülecek.

Memur-Sen Genel Merkezi’nde bugün yapılan basın toplantısında taleplerini kamuoyuna duyuran Memur-Sen kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin; 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17 olmak üzere iki yıllık sürede toplamda yüzde 38 artırılmasını, ayrıca toplamda yüzde 6 da refah payı verilmesini ve mutabakat sağlanamayan 5.Dönem Toplu Sözleşmeden kaynaklı geçmiş kayıpların telafisi için 600 TL seyyanen zam ile iyileştirilmesini istedi.

Toplu sözleşme teklifleri sürecinde Kamu Sen ile 51 maddede uzlaştıklarını belirten Genel Başkan Yalçın, ayrıca hükümete de ilk teklifini 2 Ağustos’ta yapma çağrısında bulunarak “Zaman ve enerji kaybına mahal vermemek adına Kamu İşvereninden en geç 2 Ağustos’ta ilk oturumda masaya teklif sunmasını istiyor ve bekliyoruz” diye konuştu.

Memur-Sen tarafından hazırlanan ve Çalışma Bakanlığı’na sunulan 51’i ortak toplamda 91 maddelik teklif listesinden öne çıkanlar ise şunlar oldu:

“-  Enflasyon Farkı Gerçekleştiği Anda Maaşlara Yansıtılmalı Ocak ayında ve tek seferde gerçekleştirilmek kaydıyla, kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerinin; 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, iki yıllık sürede toplamda yüzde 38 artırılmalı. Kamu görevlilerinin maaşlarına/ücretlerine, enflasyon oranının maaş artışı oranını geçtiği aydan geçerli olmak üzere enflasyon farkı artışı yansıtılmalı, kamu görevlileri enflasyonun maaşı eriten etkisinden kurtarılmalı.

– Kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine, 01.01.2022’de yüzde 3 ve 01.01.2023’te yüzde 3 olmak üzere toplamda yüzde 6 Refah Payı artışı yansıtılmalı.

– Kamu görevlilerinin maaşlarına/ücretlerine, Hakem Kararıyla üretilen 5. Dönem Toplu Sözleşmenin oluşturduğu maaş-gelir kaybını tazmin etmek amacıyla net 600 TL tutarında Seyyanen Zam yapılmalı.

– Ayrım yapılmadan, tüm kamu görevlileri 3600 Ek Gösterge’den yararlandırılmalı

– Kıdem aylığında sınırlama kalkmalı, gösterge rakamı artmalı

– Mevcut sözleşmeli personel kadroya geçirilmeli, kamuda sözleşmeli istihdama son verilmeli,

– Vekil, ebe, hemşire, imamlar ile usta öğreticiler, fahri ve benzeri pozisyonlardaki personel kadroya geçirilmeli

– Bayramda ayrım yapılmamalı, Kamu görevlilerine de Bayram İkramiyesi verilmeli

– Vergi gelir kaybı üretmemeli, gelir vergisinde yüzde 15 oranını aşan kısım kamu işverenince ödenmeli

– KİT’lerde yüzde 15’e Kadar Ücret Tavanı Düzenleme Yetkisi Verilmeli. KİT’lerde Temel Ücret Gruplarından 1. grupta olanların tavanı yüzde 15 , ikinci grupta olanlar yüzde 10, Üçüncü grupta olanlar yüzde 5 puan ilave artırılmasını istiyoruz.

– Derece yükselmesinde sınırlama sona ermeli, kamu görevlileri öğrenim durumlarına uygun dereceye yükselebilmeli.

– Doğum, ölüm, evlenme yardımı ödenekleri artırılmalı. 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere; Doğum yardımı 1.800 TL’ye yükseltilmeli, ölüm yardımındaki mevcut tutarlar 2 katı ödenmeli, kamu görevlilerine 8.540 TL Evlenme Yardımı verilmeli.  

– Giyecek ve yemek yardımı ödenekleri artırılmalı, kreş hizmeti ya da ödeneği uygulaması başlatılmalı 2022 yılı için 500 TL, 2023 yılı için 650 TL tutarında giyecek yardımı ödeneği verilmeli. 

– Yardımcı hizmet sınıfı kaldırılmalı mevcut personel genel idari hizmetler sınıfına aktarılmalı

– Kamu görevlisi emeklileri fiilen çalıştıkları dönemlerdeki sosyal hak ve yardımlardan yararlanmaya devam etmeli, sendikalarla üyelik ilişkisini devam ettirebilmeli

– Engelli kamu görevlileri beklentileri önemsenmeli pozitif ayrımcılık kapsamında hakları temin edilmeli

– Kadın kamu görevlileri desteklenmeli, beklentileri önemsenmeli ve hayata geçirilmeli

– Geçici personel (4/c) iken sözleşmeli statüye (4/b) geçen personelin mağduriyetleri giderilmeli, saygın iş ilkesi eksiksiz şekilde hayata geçirilmeli

– Covid-19 nedeniyle oluşan zararlar giderilmeli ve sağlanan haklar genişletilmeli

– Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları periyodik olarak yapılmalı, bu kapsamda kullanılan kadro sayısı artırılmalı

– Kamu görevlilerinin anayasal haklarını kullanmasına ilişkin engeller sona ermeli, demokratik ve sendikal hakları kullanmaya yönelik alan genişletilmeli.

– Toplu sözleşme ikramiyesi artırılmalı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
”En Düşük Memur Maaşı 5.883 TL Olsun”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!