A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Ermenekli İşçiler Ankara’ya Yürüyor

Karaman'ın ilçesi olan Ermenek'te Seba Madencilik ile Cenne Maden Ocakları'nda maaşlarını uzun süredir alamayan işçiler, 1 Ekim'de Ankara'ya yürüyecek.

Karaman’ın ilçesi olan Ermenek’te Seba Madencilik ile Cenne Maden Ocakları’nda maaşlarını uzun süredir alamayan işçiler, 1 Ekim’de Ankara’ya yürüyecek.

7 aydır Seba Madencilik’ten, 13 aydır ise Cenne Maden Ocakları’nda maaşlarını alamayan işçiler, patronları ile görüşmesine karşın olumlu bir sonuç alamadı. Maden işçileri, bu görüşmelerden olumsuz netice çıkması ile beraber 1 Ekim’de Ankara’ya yürüme kararı aldı.

Direniş kararı alan işçiler, direnişlerinin 15. gününde Ermenek Kent Meydanı ve Konya’da basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getirdiler.

“Aylardır maaş alamıyoruz”

ermenek maden 1

Maaşlarını aylardır alamadıklarını vurgulayan maden işçileri,  patronun evinin ve diğer işyerlerinin bulunduğu Konya merkeze doğru yola çıktı. Konya şehir girişinde polis tarafından durdurulan işçilerin şehre girişlerini engellemeye yönelik çalışma gerçekleştirilse de işçiler, patronun yem fabrikası Özbey Yem Fabrikası’na gitti.

İşçilerin yoğun ısrarı karşısında, patron Fehmi Özbey işçilerle görüşmeyi kabul etti, Özbey ile görüşen işçi temsilcileri, “Patron sadece laf kalabalığını yapıyor, hiçbir talebimiz karşılanmadı, yaptıkları onca hukuksuz uygulamaya rağmen devletin müdahale etmiyor” diyerek, 1 Ekim’de Ankara’ya yürüme kararı aldıklarını ifade ettiler.

İşçiler, Seba’daki işçilerin işe geri alınmasını ve maaşların yatırılmasını istedi. İşçiler, “Tazminatlarla ilgili somut bir ödeme planının çıkarılmasını ve  bu plana Ermenek Belediye Başkanının, Esnaf Odası Başkanının, işçi temsilcilerinin ve şirketin ortak imza atmasını istiyoruz, bunun dışında hiçbir çözüm yöntemini tanımıyoruz, reddediyoruz” diye açıklama yaptılar.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler