Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan: ”Bu iktidar döneminde sosyal devlet anlayışı bitme noktasına geldi. ”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, eski AKP milletvekili aday adayı Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanmasıyla başlayan öğrenci protestoları üzerinden iktidarı eleştirdi.

“Siz Anadolu’nun çocuklarına terörist dediğiniz anda ayrıştırmış olursunuz! Belleklerinde polisin şiddetiyle, siyasetin şiddetiyle büyüyen bir nesil doğar” diye uyaran Tantan, “Ülkeyi yağmalamayı bir hak gibi gören zihniyet oluştu ve bu ortadan kalkmalı. Bu iktidardan önce de vardı ama bugünkü zihniyet örgütlü suçun derebeylerini yarattı” eleştirisi getirdi.

Sözcü’den Aytunç Erkin’in sorularını yanıtlayan Tantan, Boğaziçi protestoları üzerinden iktidara ilişkin şu eleştirilerde bulundu:

“Belleklerinde polisin şiddetiyle, siyasetin şiddetiyle büyüyen bir nesil doğar”

“Ülkenin aleyhine illegal oluşumlar varsa bunları temizlemek devletin görevi. Kişiye yönelik tehdit nerede varsa bunu etkisiz hale getirmekten bahsediyorum. 21’inci yüzyılın güvenlik politikalarına göre, bu tip silahsız demokratik taleplerde kolluğun yapması gereken dışarıdan gelecek saldırılara karşı ya da yabancı servislerin organizasyonlarını bozmak. Suçlamak değil? Siz Anadolu’nun çocuklarına terörist dediğiniz anda ayrıştırmış olursunuz! Belleklerinde polisin şiddetiyle, siyasetin şiddetiyle büyüyen bir nesil doğar.”

“Ülkeyi yağmalamayı bir hak gibi gören zihniyet oluştu”

“Bu iktidar döneminde sosyal devlet anlayışı bitme noktasına geldi. Her doğan vatandaşına köle gibi bakan bir zihniyetten bahsediyorum. Nedir bu? Sadaka kültürü! Bu kültürden vazgeçmelisin… Ülkeyi yağmalamayı bir hak gibi gören zihniyet oluştu ve bu ortadan kalkmalı. Bu iktidardan önce de vardı ama bugünkü zihniyet örgütlü suçun derebeylerini yarattı. Devletin siyasallaşması, kurumların içeriden çökertilmesi, siyasetin kirletilmesi… Bugünün özeti budur!”

“Türkiye sadece AKP’yle kalkınabilir imajı yaratıldı”

“Türkiye sadece AKP’yle kalkınabilir imajı yaratıldı. Bu doğru değil. Devletin arşivlerinde binlerce rapor var. Ekonomik anlamda hazırlanmış ama arşivde duran raporlardan bahsediyorum. Tarım, hayvancılık, turizm özelinde var olan potansiyel bir anda harekete geçirilebilir. Yapılması gereken insan kaynaklarının ortaya çıkarılması. Modern köy altyapılarının yapılması şart. Bunun için de yurtdışından sermayeye ihtiyaç yok… Bugün ödediği borçları, ödemeleri aşağıya çekebilir. Kendi siyasi geleceğini devam ettirmek istiyorsa bunları yapmalı.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan: ”Bu iktidar döneminde sosyal devlet anlayışı bitme noktasına geldi. ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!