‘Ey IBAN edenler’ Dediği Gerekçesiyle Gazeteci Hakan Aygün’e 7 Ay 15 Gün Ceza

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya hesabından ”Ey IBAN edenler” diye mesaj atmakla suçlanan gazeteci Hakan Aygün’e 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Aynı gerekçeyle tutuklandığı için Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı verdiği Hakan Aygün, “İtiraz yolu açık, sonu belli; AYM olmazsa AİHM’den döner” dedi.

Gazeteci Hakan Aygün’e, sosyal medyada paylaştığı “Ey IBAN edenler” mesajı gerekçe gösterilerek açılan davada karar duruşması yapıldı. Bodrum 3. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada Aygün’e 7 ay 15 gün hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması 5 yıl süreyle ertelendi. 

Hakan Aygün mahkemede yaptığı savunmada mütalaayı kabul etmediğini belirterek “Beyanlarım arasında herhangi bir çelişki mevcut değildir. Ancak tutanaklara ifadelerim eksik geçtiği için farklılıklar ortaya çıkmış olabilir. Yazılı dilekçemde ayrıntılı olarak beyanda bulunmuştum. Ayrıca ben davaya konu edilen paylaşımları mahkeme heyeti tarafından paylaşılmış gibi hazırlayıp çıktılarını da mahkemenize sunabilirim. Ekran çıktısı ve fotoğrafların bir delil teşkil etmeyeceğini düşünüyorum. Söz konusu davanın siyasi bir dava olduğunu düşünüyorum” dedi.

Aygün’ün savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme, “IBAN suresi ayet 1 Ey IBAN edenler… Biz size ayrı bankalardan IBAN numaraları verdik ki IBAN edesiniz diye, hiç şüphesiz ki ahiret gününde IBAN edenle etmeyenler ayrılacaktır” şeklindeki paylaşımı nedeniyle gazeteciye ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçundan 7 ay 15 gün hapis cezası verdi.

Ceza ertelenirken Aygün kararı temyiz edeceğini açıkladı. Karar sonrası Aygün Twitter’dan “Anayasa Mahkemesi kararı ve IBAN ayeti tweetini attığımın saptanamamasına rağmen hayatımın ilk hapis cezası olarak 7 ay 15 gün verildi, hükmün uygulanması geri bırakıldı. İtiraz yolu açık, sonu belli, AYM olmazsa AİHM’den döner. Canım ülkem işte” paylaşımı yaptı.

NE OLMUŞTU?

Hakan Aygün hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Koronavirüs salgını nedeniyle canlı yayında IBAN numarası verip bağış kampanyası başlatması sonrası Twitter hesabından “IBAN suresi ayet 1 ey IBAN edenler… Biz size ayrı bankalardan IBAN numaraları verdik ki IBAN edesiniz diye, hiç şüphesiz ki ahiret gününde IBAN edenle IBAN etmeyenler ayrılacaktır!” paylaşımı yaptığı gerekçesiyle soruşturma açılmıştı.

2 Nisan’da gözaltına alınan Hakan Aygün, Aygün, 31 Mart 2020’de sosyal medyadan paylaştığı mesajları gerekçe gösterilerek tutuklandı. “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” ile suçlanan Aygün, 6 Mayıs 2020’de görülen ilk duruşmada tahliye edildi.

Aygün, dava sürecinde Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, 1 ayı aşkın süre tutuklu kalan Aygün için “hak ihlali” kararı verdi. 12 Ocak 2021 tarihli kararda, Aygün’ün tutuklanmasının ‘hukuki olmaması nedeniyle kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının’ ihlal edildiğine karar verdi.

Aygün’e 40 bin lira manevi tazminat ödenmesi gerektiğinin vurgulandığı kararda, paylaşımların kamu düzeni açısından ne şekilde somut bir tehlikeye sebebiyet verdiğinin anlaşılamadığı belirtildi. Kararda, “Savcılık, bu paylaşımların sosyal medya ortamında birçok kişi tarafından beğenilmesine değinmişse de bunun herhangi bir şekilde kamu barışını somut olarak tehlikeye sokan bir durum olarak kabulü mümkün değildir” denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Ey IBAN edenler’ Dediği Gerekçesiyle Gazeteci Hakan Aygün’e 7 Ay 15 Gün Ceza

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!