A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

GündemFransa ve Almanya'dan Doğu Akdeniz Çıkışı! Türkiye'ye 1 Hafta Süre

Fransa ve Almanya’dan Doğu Akdeniz Çıkışı! Türkiye’ye 1 Hafta Süre

Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de yapılan eylemler çerçevesinde 'AB'yi provoke etmek' ile suçlayan iki ülke, Türkiye'nin tutumunu netleştirmesi adına 1 hafta süre verdi.

Fransa ve Almanya, Doğu Akdeniz’deki Türkiye eylemlerini Avrupa Birliği’ni provoke etme ile suçladı ve tutumunu netleştirmesi adına Türkiye’ye 1 hafta süre verdi.

Doğu Akdeniz’de uzun bir süredir devam eden Türkiye ve Yunanistan gerginliği ile beraber, Avrupa Birliği ülkeleri de gerilime ortak oldu. Fransa ve Almanya’dan, konuyla ilgili yeni bir hamle geldi.

”AB’yi Provoke Etme”

Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de yapılan eylemler çerçevesinde ‘AB’yi provoke etmek’ ile suçlayan iki ülke, Türkiye’nin tutumunu netleştirmesi adına 1 hafta süre verdi.

Ankara’yı Yunanistan ve Güney Kıbrıs tarafından karşı çıkılan sularda doğalgaz aramalarına son vermesini amaçlayan AB, 2 Ekim’deki zirvede anlaşmaya varmasına rağmen Türkiye’nin yeni bir araştırma gemisinin faaliyetlerine başlamasına onay vermesi ile durumdan rahatsız oldu.

Tüm Üyelerden ‘Evet’ Oyu Alınamadı

Avrpa Birliği, Aralık ayında gerçekleştirilecek olan Avrupa zirvesinde Türkiye’ye yaptırım olasılığını gözden geçireceğini belirtse de, son toplantıda Türkiye’ye yaptırım kararı alınmamıştı. Güney Kıbrıs’ın Türkiye’ye yaptırım istediği, fakat tüm üyelerin evet oyu vermemesinden dolayı böyle bir kararın alınmadığı açıklanmıştı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Alman ve Polonyalı mevkidaşları ile bir araya gelerek düzenlediği toplantıda Türkiye’yi eleştirdi. Le Drian, “Türkiye’nin kabul edilemez provokatif eylemler gerçekleştirdiği bizim için açık” dedi.

Almanya Dışişleri bakanı Heiko Maas ise, Türkiye’nin Akdeniz’de yeni bir araştırma faaliyetini başlatmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki