A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

GündemGazeteci Dayanışma Ağı: Haklarımızın hepsini geri kazanacağız

Gazeteci Dayanışma Ağı: Haklarımızın hepsini geri kazanacağız

Haber: Murat Büyükyılmaz

Gazeteci Dayanışma Ağı’ndan (GDA) İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili olarak Vira Trabzon’a konuştu.

10 Ocak’ın gazetecilik emeğini, basın emekçiliğini vurgulayan bir gün olduğunu ve bu vurgunun çok değerli olduğunu belirten Ergün, şöyle konuştu:

“Ancak bugün Türkiye’de bütün bir düzen, neredeyse gazetecilerin çalışmasını engelleme üzerine kurulu. İktidar, kimin gazeteci olduğuna kendisinin karar verebileceğini düşünüyor. Gazetecileri kazanılmış haklarından koparmak için elinden geleni yapıyor. Gazeteciler her gün basıya maruz kalıyor, tutuklanıyor, şiddete uğruyor. Haberlerimiz sansür kıskacında…”

dogan ergun

“Basın emekçisinin mesleğinin gereklerini bağımsız ve özgür şekilde yerine getirmesi engelleniyor”

Basın emekçilerinin çalışma koşularına ve örgütlenmelerinde karşılaştıkları sorunlara da değinen Ergün, şöyle devam etti:

“Aynı şekilde maddi gücün elinde bulunduranlar, patronlar, basın emekçilerinin örgütlenmesini, haklarını savunmasını istemiyor. 2020 de, basın emekçilerinin çok düşük ücretlere çalışmak zorunda kaldığı, sendika hakkından fiilen mahrum bırakıldığı bir yıl olarak geçti. Bu nedenlerle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bu yıl da bir kutlama günü değil bir mücadele günü olarak geçiyor. Gazeteciler çalışamıyor, basın emekçisinin mesleğinin gereklerini bağımsız ve özgür şekilde yerine getirmesi engelleniyor.”

“Haklarımızın hepsini geri kazanacağız”

“Bu 10 Ocak’ta da birçok iktidar mensubunun çeşitli kutlama açıklamalarını gördünüz, göreceksiniz. Kutladıkları, haklarımızı elimizden alma başarıları olsa gerek ama fazla sevinmesinler. Hepsini geri kazanacağız. O zaman 10 Ocak’ı biz ve bu kez hakkıyla kutlayacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki