Gazeteci Dayanışma Ağı: Haklarımızın hepsini geri kazanacağız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haber: Murat Büyükyılmaz

Gazeteci Dayanışma Ağı’ndan (GDA) İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile ilgili olarak Vira Trabzon’a konuştu.

10 Ocak’ın gazetecilik emeğini, basın emekçiliğini vurgulayan bir gün olduğunu ve bu vurgunun çok değerli olduğunu belirten Ergün, şöyle konuştu:

“Ancak bugün Türkiye’de bütün bir düzen, neredeyse gazetecilerin çalışmasını engelleme üzerine kurulu. İktidar, kimin gazeteci olduğuna kendisinin karar verebileceğini düşünüyor. Gazetecileri kazanılmış haklarından koparmak için elinden geleni yapıyor. Gazeteciler her gün basıya maruz kalıyor, tutuklanıyor, şiddete uğruyor. Haberlerimiz sansür kıskacında…”

dogan ergun

“Basın emekçisinin mesleğinin gereklerini bağımsız ve özgür şekilde yerine getirmesi engelleniyor”

Basın emekçilerinin çalışma koşularına ve örgütlenmelerinde karşılaştıkları sorunlara da değinen Ergün, şöyle devam etti:

“Aynı şekilde maddi gücün elinde bulunduranlar, patronlar, basın emekçilerinin örgütlenmesini, haklarını savunmasını istemiyor. 2020 de, basın emekçilerinin çok düşük ücretlere çalışmak zorunda kaldığı, sendika hakkından fiilen mahrum bırakıldığı bir yıl olarak geçti. Bu nedenlerle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü bu yıl da bir kutlama günü değil bir mücadele günü olarak geçiyor. Gazeteciler çalışamıyor, basın emekçisinin mesleğinin gereklerini bağımsız ve özgür şekilde yerine getirmesi engelleniyor.”

“Haklarımızın hepsini geri kazanacağız”

“Bu 10 Ocak’ta da birçok iktidar mensubunun çeşitli kutlama açıklamalarını gördünüz, göreceksiniz. Kutladıkları, haklarımızı elimizden alma başarıları olsa gerek ama fazla sevinmesinler. Hepsini geri kazanacağız. O zaman 10 Ocak’ı biz ve bu kez hakkıyla kutlayacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gazeteci Dayanışma Ağı: Haklarımızın hepsini geri kazanacağız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!