Gergerlioğlu, dört ay sonra yeniden milletvekili

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) hak ihlali kararının ardından TBMM Başkanlığı Tezkeresinin Genel Kurul’da okunmasıyla birlikte yeniden milletvekili sıfatı kazandı.

HDP Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım, terör propagandası olarak değerlendirildi ve 2,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay’ın onama kararının 17 Mart’ta Genel Kurul’un bilgisine sunulmasıyla birlikte Gergerlioğlu’nun milletvekilliği sona ermişti. Ancak Gergerlioğlu’nun bu süreçte AYM’ye yaptığı başvuru sonucunda, seçilme ve siyasi hakları ile ifade özgürlüğü hakkı ihlal edildiği yönünde karar çıktı. Gergerlioğlu, tahliye edildi. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi de AYM’nin hak ihlali kararının ardından “infaz kararının tüm sonuçlarıyla ortadan kaldırılmasına” hükmetti. Mahkemenin son aldığı karar da Adalet Bakanlığı üzerinden TBMM Başkanlığına iletildi. Meclis Başkanlığı’nın da konuyla ilgili hazırladığı tezkere Genel Kurul’da okunarak milletvekillerinin bilgisine sunuldu. Tezkerinin Genel Kurul’da okunmasıyla birlikte Gergerlioğlu 4 ayın ardından yeniden milletvekili statüsüne kavuştu.

GENEL KURUL’DA ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Muhalefet kulisinde bekleyen Gergerlioğlu da saat 15.19’da tezkere okunurken Genel Kurul’a girdi. HDP sıralarından alkış ve zılgıt sesleri yükselirken, Gergerlioğlu da zafer işareti yaptı. 

ÖZEL: DÜNYAYA REZİL OLUYORUZ

Karar okutulmadan önce konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Biz bunu Enis Berberoğlu’nda da yaşadık. O milletvekilliklerinin düşürüldükleri süreç AYM’ye aykırıydı. Demek ki Meclis Başkanlığı uygulamaları ve burada yapılan uygulamalar yanlış. Ayağında terliklerle gözaltı görüntüleri… Bundan kim karlı çıkıyor? Bütün dünya önünde bu duruma düşüyoruz. Kararı okutunca dünyaya rezil oluyoruz, AYM düzeltiyor, dünyaya rezil oluyoruz. Bu hatayı tekrar etmemek, AYM’ye yapılan başvuru varsa tamamlanana kadar hatta dönem sonuna kadar kararı okutmamak gerekiyor” dedi.

TURAN: KİMSENİN VEKİLLİĞİNİ DÜŞÜRMEDİK, KİMSENİNKİNİ DE KAZANDIRMADIK

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, “Konuya ilişkin mahkeme kararı okutulurken de bugün hak ihlali kararı tekrar okutulurken de yasama ve yargının farklı işlediğinin en güzel örneğidir. Kimsenin vekilliğini düşürmedik, kimseninkini kazandırmadık. Hukuki süreç yerine getirildi” dedi.

NE OLMUŞTU?

Kocaeli Başsavcılığı’nın 4 Ağustos 2017’de Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında hazırladığı iddianamede, sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “PKK/KCK propagandası yapma” suçlaması yöneltildi ve 13 yıla kadar hapsi istendi. Gergerlioğlu’nun yaptığı paylaşım, PKK’nın Hakkari saldırısı ile ilgiliydi ve paylaşımı yaptığı sırada göğüs hastalıkları doktoruydu. Gergerlioğlu, bu paylaşım dolayısıyla 6 Ocak 2017’de 679 sayılı KHK ile devlet memurluğu görevinden ihraç edildi. Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Şubat 2018’de Gergerlioğlu’na 2,5 yıl hapis cezası verdi. Kararın ardından Gergerlioğlu, 24 Haziran 2018’deki genel seçimlerde HDP’den milletvekili seçildi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 7 Aralık 2018’de Gergerlioğlu’nun istinaf başvurusunu reddetti, Yargıtay 16. Ceza Dairesi de kararı onadı. Karardaki muhalefet şerhinde ise Anayasa Mahkemesi’nin CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararı anımsatıldı ve Gergerlioğlu’nun “örgüt propagandası yapma” suçu yerine “terör örgütlerinin açıklamalarını basma ve yayınlama” suçundan cezalandırılmasını, bu nedenle de kararın bozulması gerektiği belirtildi.

TBMM’DEN AYRILMADI, GÖZALTI İLE SONUÇLANDI

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliği 17 Mart’ta düşürüldü. Gergerlioğlu, milletvekilliği düşürülürken TBMM Genel Kurulu salonunda kalarak dışarı çıkmadı. Daha sonra TBMM HDP Grubu’nda eylemini sürdüren Gergerlioğlu, 22 Mart sabahında gözaltına alındı, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Gergerlioğlu, 2 Nisan’da evinden gözaltına alındı ve tutuklandı.

AYM, 1 Temmuz’da Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun “seçilme ve siyaset yapma hakkının ihlal edildiğine” karar verdi. Böylelikle Gergerlioğlu’na milletvekilliğine dönüş yolu açıldı. Gergerlioğlu, 6 Temmuz’da serbest bırakıldı.

BERBEROĞLU SÜRECİ YAŞANDI

CHP’li Enis Berberoğlu da 11 Şubat 2021’de tezkerenin TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla 8 ay sonra yeniden milletvekili sıfatını kazanmıştı. Gergerlioğlu, aceleci davranıldığını ve Berberoğlu örneğinin ikinci kez tekrarlanacağı konusunda uyarıda bulunmuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gergerlioğlu, dört ay sonra yeniden milletvekili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!