“Gözaltı İşlemleri Sonlandırılmalıdır!”‘

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Barosu Eski Başkanlarından Av. Muammer Aydın, “Montrö Bildirisi” sebebiyle gözaltında bulunan Emekli Amiraller hakkında bir açıklama yayınladı

Açıklamasında Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk devleti olduğunu vurgulayan Aydın, şunları söyledi:

Türkiye Cumhuriyeti bir “ Hukuk Devletidir.” Bu sebeplerle de “Toplu olarak da olsa fikir ve görüş açıklamak ifade özgürlüğü kapsamındadır. Amirallerin bildirisi de öncelikle Anayasa’nın 26. Maddesinin verdiği bir hakkı kullanmaktan ibarettir. Türkiye için Montrö’ye sadakat esastır ve herkes için olduğu gibi konunun uzmanları olan amiraller için de Montrö tarafsızlığımızın garantisi ve Lozan’ı tamamlayan uluslararası bir sözleşmedir. Bildiride söylenenler bizler için olduğu kadar herkes için de kabul edilebilir fikir özgürlüğü ve uzmanlık alanı içinde değerlendirilebilecek iyi niyetli açıklamalardır.


”Amirallerimizin Toplu Olarak Fikir Açıklamaları İfade Özgürlüğüdür”
Kaldı ki açık ve net olarak ortaya çıkan bilgiler de, Bildirinin suç teşkil etmediğine işaret ediyor. Nitekim bildiriyi yayına soktuğu belirlenen kişinin bizzat yaptığı açıklamaları ve yayın saati ile ilgili verdiği bilgiler, bu konuda amirallerin sorumluluğunun ve kastının olmadığı konusunu da netleştirmiştir. Buradan da açıkça anlaşılmaktadır ki, yapılacağı söylenen Darbeden amirallerin bile haberi ve sorumluluğu yoktur. Sonuç olarak içerik itibariyle de hukuki açıdan da bildirinin kesinlikle suç teşkil etmediği kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Yani bildiri Atılı suçun maddi ve manevi hiçbir unsurunu içinde barındırmamaktadır. Anayasamızın 26. Maddesi ne göre ; ‘Herkes düşünce ve kanaatlerini tek başına veya toplu olarak açıklama hakkına sahiptir’. Yani bir kere daha vurgulamakta fayda vardır ki Amirallerimizin toplu olarak fikir açıklamaları apaçık ifade özgürlüğüdür. Aralarında hemşerim dostum emekli Amiral Türker Ertürk’ün de bulunduğu tüm vatansever amirallerimiz yıllarını siyasetin dışında askerlik hizmetinde geçirmiş ülkesini seven kıymetli ve duyarlı insanlardır .Toplu açıklamaları bırakın darbeyi hukuken en basit bir suçu dahi oluşturmaz. Hadise olsa olsa Anayasa’nın vermiş olduğu bir hakkın kullanılmasından ve uzman oldukları bir konuda görüş bildirmekten ibarettir.
Bildiride darbe suçu olmadığı gibi iması bile yoktur. Bildirinin asker kökenli emekli kişilerden gelmesi onu suç kimliğine de büründürmez.

”Vatansever Amirallerimizin Suç Teşkil Etmeyen Açıklamalarının Arkasındayız”
Amirallerin hukuka saygılı kişiler olduklarında da kuşku yoktur, mağduru oynayarak, halkta korku ve endişe yaratarak soruşturma açmak ve sabahın köründe şartları oluşmayan gözaltı işlemi yapmak hukuka uygun değildir. Bunun yerine usulüne uygun olarak davet edilmeleri halinde amirallerin hukuka olan saygıları sebebiyle ifade vereceklerinde hiç kuşku da yoktur.
Netice olarak hukuka ve Anayasaya, demokratik düzene uygun her türlü işlemin ve başta Türker Ertürk olmak üzere vatansever Amirallerimizin suç teşkil etmeyen açıklamalarının arkasında olduğumuzu, desteğimizi ifade ederek , gözaltı işleminin sonlandırılarak hukuka uygun olarak serbest bırakılmalarını beklediğimizi bir kere daha ifade ediyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Gözaltı İşlemleri Sonlandırılmalıdır!”‘

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!