A.Şefik Mollamehmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır.

GündemHalikarnas Balıkçısı'nın Manevi Oğlu Hayatını Kaybetti

Halikarnas Balıkçısı’nın Manevi Oğlu Hayatını Kaybetti

Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlu, gazeteci Şadan Gökovalı, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Halikarnas Balıkçısı adıyla tanınan ünlü yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın manevi oğlu, “gazetecilerin hocası” olarak bilinen Şadan Gökovalı’dan acı haber geldi. Halikarnas Balıkçısı’nın manevi oğlu olarak eserlerini ölümünden sonra yayımlayan, tüm kitaplarına önsöz yazan Şadan Gökovalı, Türkiye’de ilk kültür turlarını başlatan isimdi.

Gökovalı, bugün öğle saatlerinde, uzun yıllardır yaşamını sürdürdüğü İzmir’de, 82 yaşında hayatını kaybetti. Yaşlılığa bağlı sebeplerle yaşamını yitiren gazeteci Şadan Gökovalı’nın ölümü İzmir’de büyük üzüntü yarattı. Cenazenin Muğla Akyaka’da toprağa verileceği öğrenildi.

İSMİ SOKAĞA VERİLMİŞTİ

Geçen aylarda Konak Belediyesi tarafından ismi bir sokağa verilen Şadan Gökovalı, güçlükle ayakta durabilse de törene katılmıştı.
Gökovalı’ya ölmeden önce vefa gösterip isminin İzmir’in bir sokağın yer almasını sağlayan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da aldıkları acı haber nedeniyle üzüntüsünü dile getirdi.

ŞADAN GÖKOVALI KİMDİR

1939’da Muğla’nın Gökova beldesinde doğdu. İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi. 1959’ da İzmir’ de yayımlanmakta olan Ege Expres’ te gazeteciliğe başladı. 1961 yılında Sarı Basın Kartı aldı. 1965’te Yılın Gazetecisi seçildi.
Turizm üzerine yüksek lisans ve doktora yaptı; İletişim Bilimleri dalında doçent oldu. TRT ve bazı yayın organlarında muhabir ve yapımcı olarak çalıştı. 1980’den sonra Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1993’te Ege Üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu’nda öğretim görevlisi ve idareci olarak hizmet vermeye başladı. Akademik kariyer olarak 79’da Üniversite doktoru, 94’te ise Üniversite Doçenti, ve Üniversite Profesörü hak ve unvanlarına lâyık görüldü. Gökovalı, İzmir’deki Yaşar Üniversitesi’nde öğretim üyesiydi.

İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye İletişim Vakfı, İzmir Turist Rehberleri Odası, Onursal Üyeliği “İleri Yaş Dostu” ödüllerine de layık görülmüştü.

Gökovalı’nın çoğu Türkiye’nin turistik yerleri hakkında olmak üzere yirmiden fazla kitabı çeşitli dillerde yayımlandı. 2013 yılında, Muğla – Marmaris yolu üzerinde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi arka tarafında bir açık hava tiyatrosuna adı verilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE…

TAKİPÇİLERİMİZİN BİLGİSİNE...

Serkan Balcı:”2010-2011’de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!”

Serkan Balcı:''2010-2011'de şampiyonluğu hak ettiğimizi tüm Türkiye biliyor!''

Karadeniz’de kafes balıkçılığına tepki

Karadeniz'de kafes balıkçılığına tepki