İBB kar yağışı için teyakkuzda

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da hava sıcaklığının bu akşam saatlerinden itibaren eksili değerlere gerileyeceği tahmin ediliyor. İBB ekipleri riskli yollarda tuzlama çalışmalarını sürdürüyor. Mobil büfeler, kentin yoğunluk yaşandığı noktalara hareket etti. 

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü ve AKOM verilerine göre, Perşembe akşam saatlerinde başlayan kar yağışlarının Avrupa Yakası’nın doğusu ile Boğaz çevresi ve Anadolu Yakası genelinde Pazartesi (Yarın) akşam saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor. Halihazırda şehir merkezinde 0°C’ler civarında seyreden sıcaklıkların bu akşam saatlerinden itibaren eksili değerlere gerileyeceği tahmin ediliyor.

ibb1

İBB 7 Bin personel ile sahada

Olumsuz hava koşullarının kent yaşamını etkilememesi için İBB, bin 351 araç- iş makinesi ve 7 bin 31 personeli ile sahada görev alıyor. İstanbul genelinde etkili olan kar yağışı sonrası ekipler tarafından kar küreme ve tuzlama çalışması yürütüldü. AKOM’dan paylaşılan verilere göre kar yağışı nedeniyle önemli bir olumsuzluk yaşanmadı.

Koordinasyon AKOM’dan yürütülüyor

İBB Birimleri (İtfaiye, Yol Bakım, Zabıta, Atık Yönetimi, İBB Trafik, İSKİ, İETT, Metro İstanbul, İGDAŞ, Beyaz Masa, Park Bahçeler, İSFALT, İSBAK, İşletmeler, Muhtarlıklar ve Gıda, Destek Hizmetleri,) ve Emniyet, Karayolları, KMO, ICA, İGA temsilcileri AKOM’dan çalışmalarını koordine ediyor. Şehir Hatları, HEAŞ (S. GÖKÇEN), BEDAŞ, AYEDAŞ ile komuta merkezlerinden irtibat sağlanıyor.

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar, trafik kamera görüntüleri doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek, ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale ediliyor.

ibb2

Şu zamana kadar buzlanma yaşanan yollara yapılan müdahaleler şu şekilde:

• Yol Bakım 7.640 ton tuz,

• Karayolları 1.900 ton tuz, 191 üre,

• ICA 393 ton tuz, 115 ton solüsyon, 6 ton üre

• KMO 2.141 ton tuz, 241 ton solüsyon kullanıldı.

• İBB Atık Yönetimi ekipleri üstgeçitlerde, otobüs duraklarında vb. kar küreme ve buzlanmalara karşı tuzlama çalışmaları yapıldı.

İBB Lojistik Destek Merkezi’ne ait Mobil Büfeler, kentin yoğun olan Kavacık, Mahmutbey ve Kartal gişelerine hareket etti. Mobil Büfeler, trafikte seyir halinde olan vatandaşlara kumanya, çay, hazır çorba ve su hizmeti sunuyor.

İBB Evsiz vatandaşları misafir ediyor

Halihazırda 133’ü Florya, 124’ü Esenyurt olmak üzere toplam 254 erkek, 23 kadın (Kayışdağı) toplam 280 evsiz vatandaş, olumsuz kış şartlarından etkilenmemeleri için İBB kamplarında misafir ediliyor.

Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından havaların soğumasıyla şehrin ücra noktalarında yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanları için 200 noktaya düzenli olarak besleyici değeri yüksek kuru mama bırakıldı.

VERİLERLE İBB KIŞ ÇALIŞMALARI 

İBB’nin kışa hazırlık kapasitesi şöyle açıklandı:

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km
Personel Sayısı: 7.031
Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.351
Tuz Stoku: 301.308 ton
Kutu Tuz (kritik noktalara): 300 adet
Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)
Traktör Sayısı (köy yolları için): 147
Vinç – Kurtarıcı Sayısı: 13
Metrobüs Güzergâhı: 110 km (33 iş makinesi)
Buzlanma Erken Uyarı Sistemi: 60 istasyon

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İBB kar yağışı için teyakkuzda

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!