İŞ BANKASI GENEL MÜDÜRÜ’NDEN AÇIKLAMA!…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, ‘kur korumalı TL Vadeli Mevduatı’ ile ilgili yaptığı açıklamada,1,75 milyar döviz bozdurulduğunu söyledi. Aran, en uzun vadenin 60 gün olmasının ise doğru olmadığını belirtti.

İş Bankası Genel Müdürü'nden 'kur' açıklaması

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, Bloomberght’ye yaptığı açıklamada,  Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından detayları açıklanan ‘kur korumalı TL Vadeli Mevduatı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aran, “Tedbirlerin açıklanması sonrası bu sabah itibariyle 1,75 milyar döviz bozduruldu” diye konuştu. Aran, vade sürelerine ilişkin ise “En uzun vadenin 60 gün olması doğru değil” dedi.

Aran’ın açıklamalarında satır başları şöyle,

Bu dönemi elbirliğiyle yönetmeye çalıştık. Dilimiz döndüğünce yeni ekonomik modeli anlamaya çalıştık ve desteğimizi sunmaya çalıştık. Kısa vadede bu model için yapılacaklar üzerinde çaresiz kalıyoruz. Bu önemli bir açmazdı. Bildiğimiz tek enstrüman faiz olduğu için hep faizi konuştuk.

Yeni Bakan Nureddin Nebati, Dolmabahçe’de bizleri topladığında ‘Faizi unutuyorsunuz, faiz dışında ne yapabileceğimizi’ konuşalım mesajı verdi.

“TARİHİ BİR GÜN”

Dün akşamki tedbirlerle birlikte dövizdeki kazanımı TL’de kalarak sağlayacak bir enstrüman oldu. Biz Dolmabahçe’deki toplantıda dövize endeksli tahvil diye not almıştık. Yeni ekonomik modelin başarısı için ortam yaratıldı. Dün tarihi bir gün oldu, trendin kırıldığı bir gün oldu.

 “FIRSAT PENCERESİ AÇILMIŞ OLDU”

Hazine’ye yük bir iki çeyrek sürebilir, sonrasında normalleşme olur.

Dün bize yeni modelin başarısı için bir fırsat penceresi açıldı. 90 günlük bir fırsat penceresi açılmış oldu. Umarım bu sefer bu fırsatı iyi kullanırız.

Yatırım araçlarını çeşitlendirmek bizim görevimiz. Sürekli kamunun bir finansal ürün tasarlaması doğru değil. Sanırım faiz dışında bir imkan olduğunu göstermek için böyle bir enstrüman yaratıldı. Ama bankacılık için bizim görevimiz yaratıcı olarak yatırım araçlarını çeşitlendirmek.

“NASIL TEPKİ VERECEĞİNİ BİLMİYORUZ”

En uzun vadenin 60 gün olması çok doğru değil. Eğer bunu 90 güne çıkarıp müşterilerimizi ikna edersek önemli bir kazanım olur. Çünkü vade uyumsuzluğu baskı yaratıyordu. Fakat bunu yaşayarak göreceğiz. Vatandaşın 90 günlük mevduata nasıl tepki vereceğini bilmiyoruz. Aslında müşterilerimizin yapmadığı bir şey değil. Ama kararlılık göstermeleri gerekiyor. Bu öngörülebilirliğin bir testi olacak.

Ürün çok yeni. Mutlaka içinde birtakım değiştirilmesi gereken yanlar olabilir. Bunu ileride konuşuruz diye düşünüyorum.

BOZDURULAN DOLAR MİKTARI 1.75 MİLYAR

Dün akşamdan sabah 10’a kadar 1,75 milyar dolarlık döviz bozuldu. İhtiyaç sahiplerinin almasıyla kur 13’te dengelendi. Sağlıklı bir durum. Yıl sonuna kadar bu dengede gider ve kura bakmayız diye umut ediyorum.

Son düşüş yabancı para sahiplerinin TCMB’den daha güçlü olduğunu gösterdi. Asıl önemli olan piyasanın ikna olması. Biz bize kaldığımızda bir sorun görmüyorum. Yabancılar bile olsa artık döviz üzerinde bir risk yok.

Fırsat penceresi açıldı ama iletişime dikkat etmemiz gerekiyor. Vatandaşın doğru bilgilendirilmesi gerekiyor.”

2
mutlu
Mutlu
2
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İŞ BANKASI GENEL MÜDÜRÜ’NDEN AÇIKLAMA!…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!