İSTANBUL’DA 30 YENİ METROBÜS HİZMETE GİRDİ.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB, kendi öz kaynaklarıyla satın aldığı 160 yeni metrobüsten 30’unu teslim aldı.Törende konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu,”Halka hizmet konusunda hiç kimse, işimize, gücümüze, hizmet üretmemize engel olma girişiminde bulunsa da bunda başarılı olamayacak.”diyerek AKP’ye göndermede bulundu.

METROBUS

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) öz kaynaklarıyla aldığı 160 yeni metrobüsten 30’u hizmete girdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, göreve geldiklerinde 1 milyar 600 milyon lira olması gereken kasada 5-6 milyon lira gibi bir para bulduklarını belirterek, bu koşullara rağmen belediyenin tüm çarklarını tıkır tıkır işlettiklerini söyledi. İmamoğlu, “İstanbul’u tek bir insafa bırakmadığımızın örneğidir bu manzara. Yeter mi? Yetmez. Bizi engellemez iseler veya bazı bulduğumuz kaynakların önüne set kurmazlarsa daha hızlı hallederiz. Olmadı, seneye seçimde değişecek, ondan sonra hallederiz. Bir sene sonra her şey daha güzel olacak” dedi.

İstanbul, İBB’nin kendi öz kaynaklarıyla aldığı 160 yeni metrobüsten 30’una kavuştu. 30 yeni metrobüsün sahaya çıkış töreni, Edirnekapı Metrobüs Garajı’nda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla bugün yapıldı.

Törende konuşan İmamoğlu, İstanbul’un otobüs ihtiyacına vurgu yaparken “Filodaki araçların kilometresi ve yaş ortalaması oldukça yüksek. Bu anlamda kentin otobüs filosunun yenilenmesi mecburi. Yaklaşık iki yıl önce, 300 otobüs alımıyla ilgili, finansmanını da hazırladığımız 90 milyon euroluk bir bütçeyle Meclis’ten de oybirliğiyle çıkarttığımız bir yetki almıştık ve bu kararı, Ankara’da ilgili kurumlara göndermiştik. Fakat Cumhurbaşkanlığı’mız, 1,5 yıl onayda bekleyen bu kararla ilgili ne 2021 yılı için ne de 2022 yılı için yatırım planına bu süreci katmadı ve bu önerimizi yatırım planına almadı” dedi.

İmamoğlu’nun törendeki konuşması satır başlarıyla şöyle:

“KASADA MAAŞI ÖDEYECEK PARANIN 20’DE BİRİ KADAR BİLE PARA YOKTU: 

Biz, İstanbul konusunda her zaman şöyle bir bakış açısıyla uyarıda bulunmuştuk. İstanbul’un tek bir imzayla yönetilmesini, tek bir anlayışla yönetilme riskini bir insafa dayalı olarak bırakmayacağımızı ve bu yönde de her şeye, sıkıntılara, engellemelere rağmen çözüm bulacağımızı, bu konuda da kararlı olduğumuzu, İstanbul’un her şeye rağmen kaynak üretebilme becerisi olduğunu dile getirmiştik. Aylardan haziran, 2019’un son günü. Temmuzun ilk günü Hazine payı yatar kasaya. Bir baktık, kasada para yok. Niye? Tarihinden 15 gün önce Hazine payını kasaya yatırıyorlar. 1 milyardan daha fazla bir kaynak o zaman, 1 milyar 100 milyon lira civarında bir paraydı. Yetmiyor; becayişten dolayı 500 milyon civarında Maliye’den bir para yatıyor. 1 milyar 600 milyon lira civarında bir para yatıyor. Kasada maaşı ödeyecek parayı bırakın, onun 20’de 1’i kadar bir para dahi yok. 6-7 milyon liralık bir para var. Koca İBB’de bu parayı bırakıyorlar. Diğeri, 10-15 gün içerisinde sağa sola, istedikleri kuruma aktarılıyor, dağıtılıyor ve biz görevimizin başına geliyoruz. 6 milyon lira, koca İBB’nin kasasındaki para.

Snapshot 1 1

OLMADI SENEYE SEÇİMDE DEĞİŞECEK, ONDAN SONRA HALLEDERİZ: 

Biz, bu koşullarda dahi, ilk günden itibaren belediyenin bütün çarklarını tıkır tıkır işlettiğimiz gibi birçok kurum ve kuruluşun da heba olmuş, ne yazık ki işlemez hale gelen çarklarını da yeniden döndürmeye ve çalıştırmaya başladık. O bakımdan bu insafa bu süreci bırakmayacağımızı dile getirdiğimizin bir örneğidir bugünkü burada gördüğünüz manzara. Yeter mi? Yetmez. İhtiyacımız var. Bizi engellemez iseler veya bazı bulduğumuz kaynakların önüne set kurmazlarsa daha hızlı hallederiz. Olmadı, seneye seçimde değişecek, ondan sonra hallederiz. Bir sene sonra her şey daha güzel olacak.

İETT’NİN GEÇMİŞE DÖNÜK ARTAN BİR ARIZA ORANI YOK: 

Bazı bozulmalar, arızalar yaşanıyor. Gençleşen filomuzla bunu daha da azaltacağız. Arıza demişken şuna değinmek istiyorum: Araçların bir arıza yapma oranı vardır. Yani sıfır arıza diye bir şey dünyanın hiçbir yerinde yok. Bizde de yok. Bizim de araçlarımızda bir arıza yapma oranı var. Ve bu oranın yıllar içerisindeki seyri, sistematik olarak, matematiksel olarak İETT’nin verilerinde de var. Yani geçmişe dönük, bugünlerde var olan bazı çok eskimiş filolardan ötürü kaynaklanan artışlar olsa da genelinde İETT’nin geçmişe dönük artan bir arıza oranı yok. Bazen dönem dönem ufak tefek artış olsa da daha az arıza verir duruma geldiğini ifade etmek isterim. Ama bir fark var. Muhalefete düşmüş aklın, bu işi deşifre etme ve buradan 150 yıllık bir kurumu çürütme pahasına, adını lekeleme pahasına, ne yazık ki vazgeçmeden propaganda ve karalama yapma üzerine kurdukları sistemin kamuoyuna dönük bir algısı var. Yoksa bu arızalar her zaman var. 10 sene önce de vardı, 5 sene önce de vardı, bugün de var.

Snapshot 4

İHTİYAÇ AÇISINDAN DAHA ÇOK YOLUMUZ VAR: 

Bu kadar büyük filoya göre, ihtiyaç açısından çok daha yolumuz olduğunun da altını çizmek isterim. Amacımız, İstanbul’da, bu güzel kadim kentte, bu şehrin güzel insanlarına yakışır, hızlı, güvenli, konforlu bir hizmeti sunabilmek. Tabii akaryakıt fiyatlarının çok büyük artış gösterdiği bu dönemde, yeni araçlarımızın mevcut araçlarımıza göre de yolcu başına birim yakıt tüketiminin daha düşük olması, tasarruflu olması da ayrı bir kazanım olacak. Ne acı ki akaryakıt fiyatları, hammadde fiyatları çok ciddi artış içerisinde. Ayrıca daha da belimizi büken, ülkemizdeki kur artışları. Kur artışlarıyla beraber bunun çarpan etkisi çok daha da yükseliyor. Geçen yıl konuştuğumuz rakamlarla bu yıl otursak masaya, otobüs konuşmaya başlasak bambaşka rakamları konuşuyor olacağız. Bunun ne üretici firmalar sebebi ne de İBB. Bunun sebebi ekonomiyi yöneten kişiler.

VATANDAŞA HİZMET HER ŞEYİN ÖNÜNDEDİR: 

Her şeyin önündedir halka hizmet, vatandaşımıza hizmet. Siyasi partiler, siyasi kimlikler hizmet için bir araçtır, asla amaç değildir. Ben, bu aklın, bu felsefenin CHP’li bir ferdi olarak, hiçbir siyasi ortamda bireysel kibir ve bireysel çıkar uğruna adım atmak isteyenlere fırsat vermeyen bir kimlik olmaya devam edeceğim. Halka hizmet konusunda hiç kimse, işimize, gücümüze, hizmet üretmemize engel olma girişiminde bulunsa da bunda başarılı olamayacak. Çünkü İstanbul halkının topyekûn bizim arkamızda olduğunu, hizmet yaptığımızda bizimle beraber olduğunu biliyorum. Bu duygularla yeni metrobüslerimizin şehrimize, halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

İETT Genel Müdürü Alper Bilgili de konuşmasında, yeni metrobüsler için düzenlenen ihale süreci ve yeni araçların özellikleriyle ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, konuşmaların ardından yeni metrobüslerin test sürüşüne katıldı.

İHALE VE ALIM SÜRECİ

İBB’nin bağlı kuruluşlarından İETT’nin metrobüs hattında görev yapan 670 aracın yaş ortalaması 10’a yükseldi. Yoğun şikayetlere neden olan metrobüsleri yenilemek için 300 araç almak üzere 90 milyon euroluk dış krediye Cumhurbaşkanlığı’ndan aylarca onay çıkmayınca, İETT öz kaynaklarıyla otobüs almak için harekete geçti. 5 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenen ve canlı yayınlanan ihalenin sonucunda 21 metre uzunluğunda 100 otobüs için Otokar firmasının teklifi, 25 metrelik 60 otobüs için de Akia firmasının teklifleri uygun görüldü. Alınacak 21 metre uzunluğundaki Otokar otobüsler 200 yolcu kapasiteli olacak. Mevcutta kullanılan araçlar 18,5 metre ve 185 yolcu kapasiteli. 25 metre uzunluğundaki 60 Akia otobüs de 280 yolcu kapasiteli. Mevcutta kullanılan otobüsler de 26 metre ama 225 yolcu taşıyabiliyor. Yüzde 15’i peşin, kalanı 72 ay vade ile alınan otobüslerin teslimatları, 30 yeni aracın hizmete girmesiyle başlamış oldu.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İSTANBUL’DA 30 YENİ METROBÜS HİZMETE GİRDİ.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!