A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

İstanbul’un Kurtuluşu Gün Boyunca Kutlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un 97’nci kurtuluş yıldönümünü hem bilgi hem de eğlenceyi kaynaştırarak kutlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un 97’nci kurtuluş yıldönümünü hem bilgi hem de eğlenceyi kaynaştırarak kutlayacak.

Kutlamalar kapsamında Gülhane Parkı’nda yapılacak olan etkinliğin açılış konuşmasını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu gerçekleştirecek. Açılış konuşmasının ardından, bando ve çeşitli gösteriler sergilenecek. Etkinlik, İBB Şehir Tiyatroları’nın “İşgal” adlı oyunu ve moderatörlüğünü tarihçi ve yazar Sinan Meydan’ın yaptığı “İşgalden Kurtuluşa” konulu panel ile devam edecek.

Atölyeler Açılacak

İBB’nin yarın gün boyu sürecek kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında çeşitli atölyeler de açılacak. Bu kapsamda Eğlenceli Bilim Atölyesi, Kil Atölyesi, Ressam Robot Atölyesi, 3D Kalem ile Üretim Atölyesi, Ahşap Boyama Atölyesi, Çiçek Dikim Atölyesi, Çim Atölyesi ve Maske Boyama Atölyesi ziyaretçilerin katılımına açık olacak. Ayrıca atölyelerin yapıldığı alanlarda farklı gösteriler, yarışmalar ve oyunlarla, Milli Mücadele ve bağımsızlık ruhu ziyaretçilere doyasıya yaşatılacak.

5 Yıllık İşgalden Kurtuluş

1. Dünya Savaşı’nın ardından Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasıyla 13 Kasım 1918’de İstanbul, İtilaf Kuvvetleri tarafından fiilen işgal edildi. 16 Mart 1920’de bu işgali resmiyete taşıyan İtilaf Kuvvetleri, Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Milli Mücadele’nin başarıya ulaşmasıyla Anadolu’da çekilirken İstanbul’u da terk etti. 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması’nın ardından işgal kuvvetleri 2 Ekim’de şehirden ayrıldı. 6 Ekim’de ise Türk ordusu, İstanbul’a girdi. Beş yıllık işgal hayatı yaşayan İstanbul’un tekrar özgürlüğüne kavuştuğu 6 Ekim, o günden bu yana İstanbul’un Kurtuluş Bayramı olarak kutlanıyor. 

spot_img

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler