“İtibardan Tasarruf Olmaz!”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 bin nüfuslu Düzce’nin Gümüşova Belediyesi’nin “İtfaiye Öncü Aracı” diye açtığı ihale ile satın aldığı 1.8 milyon liralık lüks yeni makam aracı kamuoyunda tartışma yarattı.

Deri koltuklar, Arka camın hafif aralanması ve gelen tatlı bir esinti. Cam açmak istenilmezse; püfür püfür esen bir klima. Hızsa-hız…Cakaysa-caka…Marka fark etmiyor ama tercihen Alman marka Lüks makam otomobilleri Türkiye’nin gündeminden hiç düşmüyor…

“Benim memurum işini bilir” sözü ile bürokraside rüşvetçi memurların ‘ekmeğine yağ süren’ dönemin Başbakanı Turgut Özal’dan sonra; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İtibardan tasarruf yapılmaz” sözünü kendine uyarlayan bazı belediye başkanı ve bürokratların hem maaşları hem de lüks makam araçları gündemden hiç düşmüyor.

23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye seçimi kampanyasında “İsraf” konularına vurgu yapan dönemin İBB Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, seçimi kazandıktan sonra yaptığı ilk işlerden biri; içlerinde çok sayıda lüks makam aracı olan ve amacı dışında fazlaca kiralanıp AKP’li yöneticilere tahsis edilen kiralık araçları Yenikapı Etkinlik Alanı’nda sergilemesi ile ortaya çıkan israf ve basına yansıyan lüks ve şatafatı gözler önüne sermişti. Başkan Ekrem İmamoğlu’nun bu tavrı ile Cumhur İttifakı üyelerinin lüks Makam Aracı tutkusu basına yansımış ve kamuoyunda tepki toplamıştı.

Bu nasıl bir tutku ve nasıl bir sevdaysa engel tanımıyor.

İçinde bulunduğumuz salgın şartları, gerek sosyal yaşamı gerekse de ekonomik yaşamı felç etmişken, son bir yıl içerisinde kapanan işyerleri,işsiz kalan insanlar,”Fakir-fukara,garip guraba” ekmek bulamazken; habere konu olan bazı belediye başkanlarının lüks yaşam tutkuları vicdanları sızlatacak cinsten…

Ülkemizde son zamanlarda gündeme gelen lüks makam aracı tartışması yeniden alevleneceğe benziyor.Düzce Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Keleş’in “Herkes Audi’ye binerken,ben yanlarına Passat mı çekeyim?”sözleri ülke gündemine oturmuştu.

Geçtiğimiz günlerde benzer bir olay Rize’nin Çayeli İlçesinde yaşanmıştı. Cumhurbaşkanlığı tarafından Çayeli Belediye Başkanlığı’na “İtfaiye Öncü Aracı” adı altında son model bir Wolswagen Passat araç hediye edilmesi bir süre gündeme konu olmuştu.

Son olarak Düzce Belediyesi Eski Başkanı Mehmet Keleş’in bacanağı olan Düzce-Gümüşova Belediyesi’nin MHP’li Başkanı Muharrem Tozan’ın 1.8 Milyon Liralık yeni lüks makam aracı alması gündeme düştü.

MHP’li Düzce Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan’ın, yaklaşık değeri 1.800 bin TL olan lüks cipi “İtfaiye öncü aracı” adı altında vergisiz olarak 580 bin TL’ye satın aldığı iddia edildi. Başkanın söz konusu aracı makam aracı olarak kullandığı öğrenildi.

“İtfaiye Öncü Aracı” vergiden kaçınmak için yeni bir yöntem mi?

duzcetv.com’da yer alan habere göre, 15 bin nüfusu olan ve 2 bin 517 oyla seçimi kazanan MHP’li Düzce Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan’ın, 1 milyon 800 bin liralık makam aracı aldığı iddia edildi. Başkanın, 2021 model Volvo Jeep’i “İtfaiye öncü aracı” adı altında vergisiz olarak 580 bin TL’ye satın aldığı ortaya çıktı.

2 kez iptal edildikten sonra Nisan ayında gerçekleşen ihale ile itfaiye öncü aracı satın alındı. Belediye Başkanı MHP’li Muharrem Tozan satın alınan lüks cipi makam aracı yaptı.

Benzer Bir olay da Çayeli Belediyesi’nde Yaşanmıştı

Geçtiğimiz günlerde benzer bir olay Rize’nin Çayeli İlçesinde yaşanmıştı. Rize’nin Çayeli Belediyesi’nin MHP’li Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi, Cumhurbaşkanlığı tarafından hibe edilen itfaiye öncü aracını sosyal medyadan tanıttı. 750 bin liralık aracı vergisiz 280 bin liraya mal ettiklerini söyleyen Çiftçi’ye ilçe halkı tepki göstermişti.

Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in “Herkes Audi’ye binerken yanlarına Passat mı çekeyim” sözleri Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Son olarak Bacanağı Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan’ın kendisine 1.8 milyon liralık makam aracı almasıyla bu tartışmalar tekrar alevleneceğe benziyor.

opoo
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“İtibardan Tasarruf Olmaz!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!