A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Kanada, Türkiye’ye İhracat İzinlerini Askıya Aldı

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, yapmış olduğu açıklamada, Kanada'da üretilen teknolojilerin Dağlık Karabağ’da kullanıldığı yönündeki söylemler sebebiyle Türkiye’ye ihracat izinlerini askıya aldığını açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, yapmış olduğu açıklamada, Kanada’da üretilen teknolojilerin Dağlık Karabağ’da kullanıldığı yönündeki söylemler sebebiyle Türkiye’ye ihracat izinlerini askıya aldığını açıkladı.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, Türkiye ile ilgili gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Son birkaç gün içerisinde Kanada teknolojilerinin Dağlık Karabağ’da kullanıldığı yönündeki iddiaların ortaya atıldığını ifade eden Champagne, iddiaların araştırılması yönünde talimat verdiğini ifade etti.

İHA Üretiminde Kanada Malları

Türkiye’nin ana İHA üreticilerinden Baykar ve TUSAŞ, silahlı ve silahsız insansız hava araçları için Kanadalı yapımcı Wescam’in elektro-optik (EO) ve kızılötesi (IR) kamera sistemlerini kullanıyor.

Kanada’nın Türkiye’ye ihracat yasağı getirmesinin İHA’larda kullanılan bu sistemler olduğu belirtiliyor.

Champagne, ülkenin sıkı ihracat kontrolüne uygun olarak ve devam eden araştırma nedeniyle Türkiye’ye ilgili ihracat izinlerini askıya aldığını söyledi.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler