Keşfettikleri Balık Katili Parazite ‘Adana’ İsmini Verdiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adana’da bulunan Çukurova Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir parazit keşfedildi. Parazitin öldürücü olduğu açıklandı.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Balık Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Argun Akif Özak, Yumurtalık ilçesinin açıklarında araştırma yaparken zargana balıkları üzerinde ilk kez görülen öldürücü bir parazit keşfettiklerini açıkladı. Doç. Dr. Özak, parazitin ismini Adana’yı onurlandırmak adına ‘Caligus Adanensis’ olarak koyduklarını belirtti.

Balıklarda görülen ve halk arasında balık biti ya da balık paraziti olarak bilinen parazit türleri, balıkların yaşamını tehdit ediyor. Adana’da bulunan Çukurova Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar sonucunda yeni bir parazit keşfedildi. Parazitin öldürücü olduğu açıklandı.

190420211115010549371 1

Balıkları Öldürüyor

Türkiye sularında 512 balık türünün olduğunu ve 34 türün üzerinde yapılan incelemelerde 24 tür balık paraziti tespit ettiklerini söyleyen Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Balık Hastalıkları Anabilim Dalı Üyesi Doç. Dr. Argun Akif Özak, balıkların yüzgeçlerine, ağız içerisine ve solungaçlarına tutunan parazitlerin dokularda deformasyon yaptıkları ve balıkların hastalıklara bağlı olarak öldüklerini söyledi.

İsmi ‘Caligus Adanensis’ Oldu

Her geçen gün yeni bir parazit türünün ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Özak,’Yumurtalık ilçesinin açıklarında araştırma yaparken ilk kez görülen bir tür keşfettik. İsmini ise Adana’yı onurlandırmak için ‘Caligus Adanensis’ olarak adlandırdık. Bu tür zargana balıkları üzerinde bulundu. Ben ve doktora öğrencim Yetkin Sakarya ile birlikte keşfettik. Bu türü dünya genelindeki 270 tür ile karşılaştırdığımızda yeni bir tür olduğunu belirledikten sonra bunu dünya literatürüne duyurduk. Akdeniz’deki 24’üncü tür bizim bulduğumuz türdür. Bu tür caligus ailesine mensup bir tür ve kanca yapılarıyla balıkların solungaçlarına tutunuyor. Tutundukları yerlerde kanamalara sebebiyet veriyorlar. Oluşan yaraların da daha sonra bakteri ve mantar oluşmasına sebep veriyor. Bu hastalıklar da balıkların ölmesine neden oluyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Keşfettikleri Balık Katili Parazite ‘Adana’ İsmini Verdiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!