A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Kılıçdaroğlu CHP’nin Kuruluş Yıl Dönümünde Konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin 97. kuruluş yıl dönümü nedeniyle konuşma gerçekleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partinin 97. kuruluş yıl dönümü nedeniyle konuşma gerçekleştirdi.

Düzenlenen törende açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir tane dikili ağaçları yok” sözlerine karşılık tarihten örnekler vererek konuşmasına başladı.

Kurucu lider Mustafa Kemal Atatürk’ün CHP’sinin yaptığı atılımları anlatan Kılıçdaroğlu, CHP’nin avukat bürolarında dilekçeler ile kurulan bir parti olmadığını, demokrasi ve insan hakları,aynı zamanda sosyal devlet partisi olduğunu vurguladı.

CHP’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü’nde Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

  • Siyasette partiler her zaman eleştirilir, siyaset arenasında yer alan arkadaşların dikkatli bir biçimde dinlemesi lazım. Eksikler ve yanlışlar gösterilebilir. Fakat CHP o kadar acımasız eleştirilmiştir ki, zaman zaman ben de anlamakta zorluk çekiyorum. Bütün ömrü savaş meydanlarında geçen rütbeli asker İsmet Paşa’ya “asker kaçağı” diyorlar.
  • Sivas Kongresi’nde CHP’nin omurgası oluşturulmuş 9 Eylül 1923’te de kurulmuştur. Dolayısıyla 97. yaşımızı bugün kutluyoruz.
  • Partimiz avukat bürolarında oluşturulan dilekçeler ile kurulmadı. 1921 yılında çocuk esirgeme kurumu kuruldu. Binlerce çocuğun babası cephelerde şehit düştü. Cumhuriyet, bu çocuklara sahip çıktı. Cumhuriyet, kimsesizlerin kimsesidir. CHP insan hakları partisidir, sosyal devlet partisidir.
  • Kurucular savaş meydanından geldiği için döviz kuru nedir gibi sözcükleri bilmiyorlardı. Fakat ülkenin hali perişandı. İzmir İktisat Kongresi’ni topladılar, ülkeyi nasıl kalkındırabiliriz diye sordular. Bursa ve Şanlıurfa’da devlet üretme çiftlikleri kuruldu. Madeni para basıldı, köylü tarımla geçinirken aşar vergisini kaldırdılar. Bir metre milli demir yolu yoktu. Genç Cumhuriyet, Türkiye’de Sivas’a, Adana’ya ve onlarca şehre demir yolu götürdü. Bize dikili ağaçları yok diyorlar, iğne ucu kadar vicdan olmalı.
  • 1950 seçimlerini Demokrat Parti kazandı, İsmet İnönü Çankaya’dan evine kadar yürür. Gazeteciler İsmet Bey’e “yenildiniz” der, İsmet İnönü ise bu yenilgi benim en büyük zaferimdir der. Çünkü Türkiye’de demokrasi kazandı. İktidarda kalmak için binbir türlü oyun çevirirseniz demokrasiye en büyük darbeyi vurursunuz. Gelmeyi de gitmeyi de bilmek gerekir.
  • Yanlışlarımız tabi ki de olabilir, fakat eksenimiz hiç değişmedi. CHP uzun süre iktidar olamadı. Bunun kabahati bizdedir. Vatandaşları köy köy gezerek dinleyerek bilgi sahibi olmak gerekiyor. Vatandaşın eleştirilerini dikkate almak gerekir.
  • Bu ülkeye huzuru geri getirmeye kararlıyız. Çağrı Beyannamesi’nde de Türkiye’de yolsuzluk yapan büyükelçilerin atanmadığı, her ailede huzurun olduğu, 24 saat çalışılan bir Türkiye inşa edileceğinin mesajını verdik.
  • Gelecek ilk seçimde dostlarımızla beraber iktidar olacağız, Türkiye’yi buhran halinden çıkaracağız.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1
reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1 reklam 1

Son Eklenenler