Kılıçdaroğlu: 128 milyar dolar arka kapıdan kodamanlara peşkeş çekildi, burunlarından fitil fitil getireceğim

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası rezervinden eritildiğini belirttiği 128 milyar dolarla ilgili iktidara yüklendi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu‘nun işaret ettiği 2017 yılında Hazine Müsteşarlığı ile Merkez Bankası arasında yapılan protokolün kanunsuz olduğunu ifade eden CHP lideri, “Bu ülkede görülmemiş bir şekilde 128 milyar dolar arka kapıdan birilerine peşkeş çekildi, Merkez Bankası devre dışı bırakılarak. Kime sattıkları kaça sattıkları belli değil. Hangi kur üzerinden sattıkları belli değil. Arka kapıdan kodamanlara sattılar” dedi. Kılıçdaorğlu, “İktidar olacağız, o kodamanların burnundan o 128 milyar doları getireceğim” diye konuştu.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop‘un Montrö açıklamasının ardından bildiri yayımlayan 103 emekli amiralin gözaltına alınmasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “128 milyar dolara ne oldu?” gündemini “örtmek için yapılan bir mizansel” olduğunu söyledi. Meclis Genel Kurulu’na getirilen fezlekeyle dokunulmazlığının kaldırılması talebinin de aynı amaçla gündeme getirildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu,  “Erdoğan, kiminle gelirsen gel nasıl gelirsen gel vız gelir tırıs gider. Hesabını soracağım. Fakir fukaradan alınan, o gençlerden çalınan bütün hakları aynen iade edeceğim. Yiğide savaş bayramdır unutmasın bu salonda binlerce yiğit kadın ve erkek vardır” sözlerini kaydetti.

Öte yandan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan‘ın kendi şirketinden kendi bakanlığına 9 milyon TL’lik dezenfektan sattığı iddialarını da irdeleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Allah aşkına ne hale geldiğimizi görüyor musunuz! Bakan ol, şirketin var, sürekli şirketinden mal al. Sonra bunu ahlak diye millete sat. Sonra bunu milletin önünde tek kelime etmeyeceksin! AK Parti’ye oy veren değerli kardeşlerim, bakın Türkiye nasıl yönetiliyor, kimlere hangi imkanlar sağlanıyor. Bir yolsuzluklar ülkesi oldu Türkiye. Sözüm söz sizin burnunuzdan fitil fitil getireceğiz. İlk yapacağımız iş parlamentoya siyasi ahlak yasası getireceğiz” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Bakan Pekcan tepkisi: Sözüm söz sizin burnunuzdan fitil fitil getireceğiz

“Burada Can Özçelik imzasıyla bir haber yayımlandı. Ticaret Bakanı ve kocası ikisi şirket kurmuş dezenfektan üretiyorlar. Kime satıyorlar? Kendi bakanlığına. Allah aşkına ne hale geldiğimizi görüyor musunuz!. Bakan ol şirketin var sürekli şirketinden mal al. Sonra bunu ahlak diye millete sat. Sonra bunu milletin önünde söylenecek tek kelime etmeyeceksin! AK Parti’ye oy veren değerli kardeşlerim, bakın Türkiye nasıl yönetiliyor, kimlere hangi imkanlar sağlanıyor. Sen bu haber çıktıktan sonra çıkıp tek kelime bile etmeyeceksin! Bir yolsuzluklar ülkesi oldu Türkiye. E bu bakan niye sesini çıkarmıyor? E ben yukarıdakini örnek alıyorum diyor, e gençler de pudra şekeriyle idare ediyorlar, hepimiz malı götürüyoruz diyor. Vatandaş da seyrediyor diyor. Sözüm söz sizin burnunuzdan fitil fitil getireceğiz. İlk yapacağımız iş parlamentoya siyasi ahlak yasası getireceğiz. “

“Protokol, şuanda kanunsuz bir protokol”

“128 milyar doların nereye gittiğini şuanda kadar nereye gittiğini bilmiyoruz. Birinci sorunun cevabını aldık. Bu satış hangi yöntemle yapıldı? Merkez Bankası çıktı açıklama yaptı, 21 Şubat  2017 tarihi itibariyle Hazine Müsteşarlığı ile Merkez Bankası arasında bir protokol yapıldı ve o protokole göre satıldı dedi. Bu protokolü dayandırdıkları kanun var onu da açıkladı ama onun 2. maddesi 2018 yılında 703 sayılı KHK ile iptal edildi. İptal edildi ama satışlar devam ediyor. Öyle tahmin ediyoruz, bilmiyoruz. Yani protokol şuanda kanunsuz bir protokol.”

“Malı götürmüşle milleti kazandıracaklar. Yer miyiz biz bunu? Yemeyiz yemeyiz.”

“Cemil Ertem bu da cumhurbaşkanının baş danışmanı, ‘128 milyar dolar hesabını nasıl yaptıklarını bilmiyorum ve bu hesaba ulaşamıyorum’ Sen zaten ulaşamazsın senin dünyadan haberin yok. Adam malı götürmüş hesabı bilemiyorum diyor. Sen hesap bilmiyorsan ne arıyorsun cumhurbaşkanlığında? Erdoğan kendisine yağdanlık arıyor. Her söylediğini onaylayacak kişiler arıyorlar. Açıklama yaptıkça batıyorlar.”

“Hazine ve Maliye Bakanı kendini kurtarmaya çalışıyor”

“(Lütfi Elvan’ın  açıklamalarına) 128 milyar doların satıldığını Hazine ve Maliye Bakanı kabul ediyor. Tamamen açık ve şeffaf deniyor. Valla bilmiyoruz. Hadi bana söylemiyorsun ekonomi yazarlarına söyle. Hadi bana söylemiyorsun MHP genel başkanına söyle. Senin yandaşın ona söyle parayı şuraya harcadık diye. Devam ediyor ‘bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması açısından bu verilerin yayımlanmasında fayda görüyorum diyor. Tabii takdir merkez banaksının’ Beyefendi takdir MB’nın da siz MB’ye bir şey bırakmadınız ki. Parayı MB satmadı ki! ‘Satılan dövizler Hazine’nin MB’ndaki dövizleridir bir muhabir banka tarafından hazine adına piyasada satılmıştır’ E sen de Hazine ve Maliye Bakanı’sın kardeşim sen açıkla. Bu ne yapıyor? Kendini kurtarmaya çalışıyor. MB neden bundan kaçtı çünkü suça ortak olmak istemedi. ‘Alın kardeşim bir protokol yapalım parayı size verelim ne yaparsanız yapın bizi bulaştırmayın’ dedi. İşin Türkçesi budur. O nedenle yaptıkları açıklamaların tamamı tutarsız. O nedenle geçen hafta çarşamba günü bu soruya cevap bekler diye Erdoğan grup toplantısı yapamadı.”

“Merkez Bankası devre dışı bırakılarak 128 milyar dolar arka kapıdan birilerine peşkeş çekildi”

“Ülke çok sancılı bir dönemden geçiyor. Hepimiz bunu biliyoruz. Ekonomi ne yazık ki çöktü. Patates için insanlar kavga ediyor. Birbirlerini eziyorlar bir çuval patates alabilmek için. 21. yüzyılın Türkiyesi! Patates almak için insanlar birbirlerini eziyor! Yardım gelecek haberi geliyor insanlar gidiyor koşa koşa, saatlerce bekliyorlar. Beyefendi öyle bir yerde oturuyor ki vatandaşlı görmüyor. Sen aya gideceğine vatandaşın karnını doyur kardeşim! Bu ülkede görülmemiş bir şekilde 128 milyar dolar arka kapıdan birilerine peşkeş çekildi, Merkez Bankası devre dışı bırakılarak. Kime sattıkları kaça sattıkları belli değil. Hangi kur üzerinden sattıkları belli değil. Arka kapıdan kodamanlara sattılar. Kim aldı bunları?”

“İktidar olacağız, o kodamanların burnundan o 128 milyar doları getireceğim”

“Efendim halka verdik hanelerdedir diyor ya Canikli .Kardeşim halka soruyorum çiftçiye, sanayiciye, KOBİ’ciye sordum sormadığım adam kalmadı vallahi billahi almadık diyorlar. Arka kapıdan veriyorsan zaten bunlara vermezsin. Eğer vatandaşlardan biri ben aldım diyorsa, çıkıp ‘Allah razı olsun, 128 milyar dolardan ben de aldım’ desin görelim. İktidar olacağız, o kodamanların burnundan o 128 milyar doları getireceğim. “

“Erdoğan kiminle gelirsen gel nasıl gelirsen gel vız gelir tırıs gider”

“Erdoğan o kodamanlara aktardığı paraların miktarını açıklaması lazım. Kime gitti bu paralar? Kim aldı? Hangi, kurdan aldılar kimler vurgunu vurdu? İşin şakası yok ekonomik buhranla karşı karşıyayız. İnsanlar intihar ediyorlar. 1238 milyar dolar  MB kasasında olsaydı Bugün Türkiye’nin itibarı, ekonomisi başka yerde olurdu. Şu anda rezerv eksi bakiye veriyor. Bu olayı örtmek için emekli amiraller darbe yapıyor mizanseli yaptılar. 80 yaşındaki emekli amirele kelepçe taktılar. Yetmedi benim ve arkadaşlarım için dokunulmazlığın kaldırılmasını istediler. Erdoğan kiminle gelirsen gel nasıl gelirsen gel vız gelir tırıs gider. Hesabını soracağım. Fakir fukaradan alınan, o gençlerden çalınan bütün hakları aynen iade edeceğim. Yiğide savaş bayramdır unutmasın bu salonda binlerce yiğit kadın ve erkek vardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kılıçdaroğlu: 128 milyar dolar arka kapıdan kodamanlara peşkeş çekildi, burunlarından fitil fitil getireceğim

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!