Milli Eğitim Müdürü Skandala İmza Attı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü, Atatürk’ün “Nutuk” adlı kitabının dağıtılmasını absürt gerekçelerle engelleyerek bir skandala imza attı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1927 yılındaki Cumhuriyet Halk Partisi kurultayında; 1919’dan 1927’ye dek Milli Mücadele yıllarını özetlediği ve günde 6 saat olmak üzere 6 günde tamamladığı konuşma metninin kitaplaştırılmış hali olan Nutuk; Kültür Bakanlığı Yayınevi tarafından (belgeler bölümü dışında) yaklaşık 900 sayfalık bir kitap olarak yayımlanmıştır ve Türkiye’nin bu dönemle ilgili en temel resmî tarih kaynağı olma niteliğinde olan Nutuk’un ( Söylev) Milli Eğitim Müdürü tarafından öğrencilere dağıtılmasını engelleme çabaları kamuoyunda şaşkınlık yarattı. Çamlıyayla Ülkü Ocakları’nın bu isteğine absürt gerekçelerle engel olan İlçe milli Eğitim Müdürü; “Osmanlı Padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümeti’ne yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak” ifadelerinin kullanılması gösterildi.

CHP’li Ali Mahir Başarır, konuyu Meclis gündemine getirdi.

Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Nutuk’ adlı eserinin öğrencilere dağıtılmasını ‘uygun’ bulmadı.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Twitter hesabından paylaştığı belgeye göre, Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal, Atatürk’ün eseri Nutuk’un öğrencilere dağıtımına onay vermedi.

Belgede şu ifadelere yer verildi:

“Mavi Çatı Yayınlarına ait “Mustafa Kemal Atatürk Gençler İçin Nutuk” adlı kitap için izin isteğine, “Osmanlı Padişahı Vahdettin’e yönelik ‘soysuzlaşmış, alçak’ ve dönemin Osmanlı Hükümeti’ne yönelik ‘aciz, haysiyetsiz ve korkak’ ifadeleri kullanıldığı… ‘Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün elinde sigara gösterilerek’ öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiğinden söz konusu kitabın dağıtılması uygun görülmemiştir.”

CHP’li Başarır, sosyal medya paylaşımında, “Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü, Atatürk’ün eseri Nutuk dağıtımına; “Olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiğinden!” Gerekçesi ile ilçede dağıtılmasını uygun görmemiş! Konuyu meclis gündemine taşıdık. @ziyaselcuk ilgili müdürünüzü görevden alacak mısınız?” ifadelerini kullandı.

mustafa-kemal-ataturk-un-nutuk-eseri-ogrencilere-dagitilmasi-uygun-bulunmadi-866952-1.

Haberi yayına hazırladığımız dakikalarda Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürünün görevden alınjdığı açıklandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milli Eğitim Müdürü Skandala İmza Attı!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!