ÖĞRETMENLERE POLİS MÜDAHALESİ

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğitim sendikalarına üye binlerce öğretmen, tartışılan Öğretmenlik Meslek Yasası ve kariyer basamakları sınavına karşı tepkilerini göstermek için bugün iş bıraktı. İstanbul’da İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürümek isteyen öğretmelere polis müdahale etti.

OGRETMENLER

14 farklı eğitim sendikasına üye on binlerce öğretmen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı bugün iş bıraktı. İktidara yakın sendikalar bile kanunu savunamazken; iş bırakacak sendikalar, sınavla öğretmenlerin parçalanmasına hizmet edecek, mülakat gibi uygulamalarla onları ayrıştıracak bir ortamın yaratıldığının altını çiziyor.

İş bırakma eylemine katılan 14 eğitim sendikası şöyle: Eğitim-İş, Eğitim Sen, Teç-Sen, Hürriyetçi Eğitim-Sen, Eğitim Gücü-Sen, Anadolu Eğitim Sendikası, Özgür Eğitim-Sen, Eğitim Hak-Sen, Eksen Eğitim-Sen, İdeal Eğitim-Sen, Eğitim Söz-Sen, Eğitimde Birlik-Sen, Eşit Haklar Sendikası, TÖB-Sen.

“ÖĞRETMENİMİN YANINDAYIM”
Öğretmenlerin İş bırakma eylemine sosyal medyadan da destek yağdı. Twitter’da #öğretmeninyanındayım etiketiyle binlerce mesaj paylaşıldı.

İSTANBUL’DA POLİS MÜDAHALESİ

İstanbul Çemberlitaş’ta bir araya gelen Eğitim-Sen’li öğretmenlerin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürümeleri polis tarafından engellendi. Polis öğretmenlere müdahale etti.

MUĞLA: İKTİDAR ÖĞRETMENLERİ YOKSULLAŞTIRIP KÖŞEYE SIKIŞTIRDI

MUSTAFA SARIİPEK/MUĞLA

Eğitim-Sen Marmaris temsilciliği, yoksulluk sınırının çok altında çalışan eğitim emekçilerinin ekonomik sorunları, ne olduğu belli olmayan, sınırları çizilmemiş, bilimsellikten ve demokrasiden uzak basit bir yasayla düzenlenemeyeceğini belirterek, “Öğretmenlik Meslek Kanunu derhal geri çekilmelidir” dedi. Açıklamada öğretmenlik Meslek Kanunun geri çekilerek eğitim sendikaları ile tüm eğitim emekçilerinin görüşleri de alınarak demokratik yeni bir yasa hazırlanması gerektiği vurgulandı.

image 3

Öğretmenleri yoksullaştırıp köşeye sıkıştıran iktidarın maaşlarda yapılacak küçük ekonomik iyileştirmeler için sınav dayatmasının yanlışlığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Öğretmenler arasında eşitsizliğe ve saçma bir hiyerarşiye sebep olacak yasaya da onun dayattığı sınava da ‘hayır’ diyoruz.

Bizler bugün eğitim sistemi içerisinde sosyal, ekonomik, demokratik, bilimsel sorunlarla uğraşıp çözümler ararken AKP-MHP koalisyonu kendi siyasi çıkarları doğrultusunda öğretmenleri bir yandan yoksulluğa iterken bir yandan bölüp parçalamanın derdine düşmüştür.

Bugünkü eylemimiz bir uyarıdır. Refah payı verilmeli ve maaşlar yoksulluk sınırının üzerine çekilmelidir. Eğitim-öğretim yılına hazırlık ödeneği, ayrım gözetmeksizin tüm eğitim çalışanlarına bir maaş tutarında ödenmeli.

Giyim, ulaşım, barınma, beslenme, yakıt, kira yardımı yapılmalı, aile çocuk yardımı tutarları iyileştirilmeli ve vergi dilimi adaletsizliğine son verilmelidir”

image 2

SAMSUN: EVİMİZE BAŞIMIZ DİK, SINIFLARIMIZA KAFAMIZ RAHAT GİRMEMİZİ ENGELLEDİLER

İSMAİL AKDUMAN/SAMSUN

Samsun’daki Atatürk Anıtı’nda toplanan öğretmenler adına açıklamayı Eğitim-İş Şube Başkanı Volkan Erken yaptı. Erken, açıklamasında, şunlara yer verdi:

“Bugün eğitim emekçisinin, haksızlıklar karşısında susmayacağını, baskılara boyun eğmeyeceğini, mesleğinin onuruna, çocuklarının geleceğine sahip çıkacağını göstermenin günüdür.

Yıldan yıla haklarımızı gasp ettiler; bizi ayın daha başında kara kara ay sonunu düşünür hale getirdiler; evimize başımız dik, sınıflarımıza kafamız rahat girmemizi engellediler; Başöğretmenimizin bize emanet ettiği öğrencilerimize laik, bilimsel, kamusal, adil ve çağdaş bir eğitim vermemizin önüne geçtiler, yaşanabilir bir emeklilik hayalimizi bile çaldılar; sistematik itibar suikastleri düzenlediler, şimdi ise bu tabloyu daha da beter hale getirecek, hakaret niteliğindeki bir öğretmenlik meslek kanununu önümüze getirdiler.

Onlar, elimizde kalanlarda da gözü olduğunu gösterdi; şimdi biz de haklarımızı ve saygınlığımızı teslim etmeye niyetimiz olmadığını göstereceğiz.

“HER ÖĞRETMEN ZATEN UZMANDIR”

Öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleğidir dedik. Her öğretmen uzmandır, diploması da uzmanlık belgesidir. Siz kendi diplomalarınıza bakın dedik.

Teslim edilmesi gereken haklarımızı yeni ve keyfi şartlara bağlayan, ezbere dayalı bir sınav sonucunda bizi yeni sıfatlarla ayrıştıracak olan, okullarda çalışma barışını bozacak ve öğretmenin mesai saat dışındaki vaktini de gasp etmeye niyetli bu kanun, sadece eğitim emekçileri açısından değil, tüm eğitim sistemi açısından büyük bir tehdittir dedik.

Fakat, hükümet bu konuda geri adım atmayacağını gösterdi. Şimdi biz de haklı mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi gösteriyoruz.”

manisa2
CANSIZ MANKENLİ EYLEM

İLKER KILIÇASLAN/MANİSA

Tüm illerde olduğu gibi Manisa’da da eğitim sendikaları ve sendikaya üye öğretmenler çeşitli platformlarda tepkilerini göstermek için eylem yaptı. Gerçekleştirilen eylemlerin en dikkat çekeni Hürriyetçi Eğitim-Sen Manisa Şubesi’nin Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasının önünde yaptığı cansız manken eylemi oldu.

“Bizler her şeyinize sessiz kalacak cansız mankenler değiliz” diyen sendika üyesi öğretmenler yaptıkları eylem ile Milli Eğitim Bakanlığı’na seslendiler.

“EĞİTİMCİLERE HARAKET NİTELİĞİNDE BİR KANUN”

Toplanan grup adına açıklama yapan Hürriyetçi Eğitim-Sen Manisa Şube Başkanı Haldun Bilgi, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu hiçbir eğitimcinin görüşü alınmadan çıkartılan eğitimcilere hareket niteliğinde bir kanun olarak değerlendirdi. Bilgi yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Öğretmenlik Meslek Kanununun içeriğine karşı eğitim çalışanlarından ve kamuoyundan gelen tüm haklı tepkilere rağmen mesleğimize hakaret niteliğinde bir kanun hazırlanmış ve paydaşların fikri alınmadan alelacele kanunlaştırılmıştır. 3600 ek gösterge ve kariyer basamakları dışında hiçbir düzenleme içermemektedir. Türk Milli Eğitim sistemi ve ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ dünya standartlarını yakalayana kadar mücadele ve her türlü eylemsellik sendikal hakkımızdır. Bu mücadelemizi omuz omuza sürdürmeye devam edeceğiz.”

image 1

“KARİYER GİBİ DERDİMİZ YOK, GEÇİM DERDİMİZ VAR”

Öğretmenlerle ilgili çıkartılan her yanlış kanuna cansız mankenler gibi sessiz kalmayacaklarını söyleyen Bilgi, eğitimcilerin kariyer gibi bir derdinin olmadığını en önemli sıkıntısının geçim olduğunu söyledi.

Şube Başkanı Bilgi yaptığı açıklamada son olarak şöyle konuştu: “Bizi cansız manken gibi görüyorlar. Yaptıkları her yanlış uygulamaya sessiz kalacağımızı sanıyorlar. Biz eğitimciler her şeye sessiz kalacak cansız mankenler değiliz. Bizlerin kariyer gibi bir derdi yoktur. Geçim derdimiz vardır geçim. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önündeki bu cansız mankenler ne görebilir ne de konuşabilir, haksızlığa uğradığında da tepki veremez.  Ancak biz eğitim çalışanlarını böyle cansız manken olarak görmek isteyenlere, değersizleştirenlere de ‘Hayır’ diyoruz. Bizleri onlar gibi görmek isteyenler karşısında da susmayacağız. Ülkenin irfan ordusu olarak demokratik haklar çerçevesinde ekmeğimizin de, emeğimizin de savunucusu olacağız.”

Açıklamanın ardından cansız manken eylemine katılan eğitimciler, ‘Manken Değiliz Öğretmeniz’, ‘Eğitimci Hakkını Söke Söke Alacak’ sloganları Milli Eğitim Bakanlığı’na tepkilerini dile getirdi.

image

SOKAKLARDA EĞİTİMCİLERİN SESLERİ YÜKSELDİ

Manisa’da derslere girmeyerek bir günlük iş bırak eylem yapan Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Sendikası ile çeşitli sendika üyeleri toplu halde yürüyüş gerçekleştirdi. Yaklaşık 200 eğitimcinin katıldığı yürüyüşte eğitimciler, ‘Zafer Direnen Emekçinin Olacak’, ‘Kurtuluş Yok, Tem Başına, Ya Hep Beraber, Ya Hiç Birimiz’ sloganları atarak sokaklarda tepkilerini dile getirdi.

OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Şehzadeler ilçesinde İbrahim Gökçen Bulvarı üzerinden yürüyen eğitimciler Mustafa Kemal Paşa Caddesi üzerine gelince polis engelli ile karşılaştı. Yürüyüş izinleri olmadığı gerekçesiyle kısa süreliğine bekletilen eğitimciler, oturma eylemi yaparak polisin engellemesine tepki gösterdi. Polisle yapılan görüşmelerin ardından eğitimcilerin yürüyüşlerine trafiğe engel olmayacak şekilde izin verildi.

Yürüyüş Şehzadeler ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’na son bulanarak eğitim sendikasının temsilcileri yaptıkları konuşmalarla Meslek Kanunu’na ve kariyer basamaklı sınava tepkilerini dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÖĞRETMENLERE POLİS MÜDAHALESİ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!