Patlamanın Sebebi Barut İmalatı Mı ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

3 Temmuz 2020 tarihinde Sakarya’nın Hendek İlçesi’nde 7 işçinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin yaralandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası patlamasına ilişkin tartışmalar, olayın olduğu günlerde sıkça medya kuruluşlarında yapılmış ve kazaya sebebiyet veren zafiyetin ne olduğu saptanmaya çalışılmıştı. Sakarya Adliyesi’nde açılan davanın dünkü ikinci duruşmasında sanık ve tanıkların ifadeleri patlama ile ilgili bazı ip uçlarını ortaya koydu.

6 Ocak tarihinde görülen ilk duruşması salonun fiziki şartlarının yetersiz olması gerekçesiyle 15 Mart tarihine ertelenmişti. İkinci duruşması Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Sanıkların savunmaları tamamlanmak üzere iken yaşanan tartışma nedeniyle duruşma sonlandırıldı ve bugüne ertelendi.

Dünkü duruşmayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş da takip etti. Mahkeme, duruşmaya ilk defa katılan müştekilerin kimliklerinin tespiti ile başladı. Ardından sanıkların savunmalarına geçildi. Tutuklu sanıklar, Fabrika Sahibi Yaşar Çoşkun, Fabrika Müdürü Hasan Ali Velioğlu, Ustabaşı Erşan Öztürk, Sorumlu Müdür Asiye Angın, İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozkurt ve tutuksuz yargılanan Ali Rıza Ergenç Çoşkun ve müşteki sanık Ahmet Çağrıcı’nın savunmaları dinlendi. Dava’da ifade veren fabrikanın Sorumlu müdürü Asiye Angın’ın iddiaları durumu özetler gibiydi. İfade veren kişilerin çoğunluğunun aksine fabrikada barut üretildiğini iddia etti.

SORUMLU MÜDÜR: BARUT ÜRETİMİ YAPILDIĞINI BİZZAT GÖRDÜM

Sorumlu Müdür Asiye Angın, diğer sanıkların ifadelerinin aksine fabrikada barut üretimi yapıldığını söyledi.

Patlamanın olduğu ve Çin Mahallesi olarak adlandırılan bölgenin ruhsatının olmadığını söyleyen Angın, tüzüğe aykırı şekilde fazla depolama yapıldığını belirtti ve “Fabrikada çalışmaya 2013 yılında başladım. 2014 yılında fabrikada meydana gelen kazadan sonra beni mesul müdür olarak atadılar. Fabrikada Hasan Ali Velioğlu ne derse o olur. Tabiri caizse Hasan Ali bey kuş uçmasın derse fabrikada kuş uçmaz. Barut üretimi sürecini bizzat gördüm. Barut üretimi yapıldığını, denemeleri gördüm. Ne kadarlık bir üretim yapıldığını bilmiyorum. Üretilen barut, yeşil depoya konuyordu. Çin Mahallesi denilen bölgenin ruhsatı yok. Tüzüğe aykırı şekilde fazla depolama yapılıyordu. Ben geldiğimde okuma yazma bilmeyen işçiler de çalışıyordu. Hasan Ali Velioğlu bize tutanak tutun derse tutardık, tutmayın dediğinde tutmazdık. Gördüğüm eksiklikleri işverene bildirmedim. Zira, denetim için geldiklerinde denetmenlerin görmezden geldiği ve işveren tarafından bilinen eksiklikleri tekrar tekrar söylemenin faydası olacağını düşünmedim. Çalışmaya ilk başladığım tarihlerde, mevzuata aykırı ve aşırı üretim yapan işçileri uyardım. Bunun üzerine işçiler beni Hasan Ali Velioğlu’na şikayet ettiler. O günden sonra bahsi geçen bölümü benim denetlemem yasaklandı” şeklinde iddialarda bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Patlamanın Sebebi Barut İmalatı Mı ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!