Prof. Dr. Faruk Aydın: ”Bu rakamlar kurallara uyulmadığının göstergesi’

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haber: M. Furkan Uzun

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilerine göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında Covid-19 vaka sayılarının en yüksek olduğu iller sıralamasında Karadeniz Bölgesi’nin yer almasını değerlendirdi.

Prof. Dr. Aydın, katıldığı bir televizyon programında şunları söyledi:  ”Karadeniz bölgesindeki bu iller birbirine bağlı iller ve vaka listesinde en yüksek şekilde sıralandılar. Burada bir sosyolojik analiz yapmak gerekiyor. Fakat bundan önce pandemiyi en başından gözden geçirmek gerek. Normalleşme süreci vaka sayılarının artmasına neden oldu ve Kasım ayında tepe noktasına ulaşıldı. Bunun sonucunda 21-26 Kasım kısıtlamalarıyla beraber başarılı sonuçlar alınmaya başlandı. Bu kısıtlama hamleleri başarılı oldu ama sıfırlama konusunda yetersiz kaldı. Karadeniz bölgesinde yaşanan bu durumunun analizini doğru yapmak gerekiyor. Karadeniz bölgesinde maske, mesafe, temizlik kurallarına uyma konusunda bir zayıflık yaşandığı gözüküyor.

Maskeye ulaşma veya maske kullanımı konusunda bir sorun yaşandığını düşünüyorum. Karadeniz bölgesi metrekareye düşen insan sayısı bakımından en yoğun bölgelerden biri. Bu artışta bu durumunda etkisi olabilir. Mutasyonlu virüs bölgemizde azımsanmayacak bir sayıya ulaştı. Bununda etkisiyle kurallara daha fazla uyum sağlamak yerine daha rahat hareket etmek, böyle bir durumun ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir.

Pandemiyle mücadele kapsamında en büyük silahımız aşı. Pandemi, tüm dünyayı etkiledi aşılama programı daha önce uygulamaya sokulmalı ve zamanında yapılmalıydı tüm dünya bu konuda biraz geri kaldı. Aşı sorununu dünya hep birlikte yaşıyor. Aşı stratejisi dünya için bir başarısızlık olarak görüyorum. Türkiye ise bu konuda genel olarak daha başarılı gözükebilir fakat daha hızlı ve daha kolay bir aşılama sistemi uygulanmış olsaydı daha güvenle bakabilirdik. Sayın Cumhurbaşkanının yerli aşı söylemlerini destekliyorum. Türkiye gibi bir ülke kendi aşısını üretmeli. Türk bilim insanları ve ülkemizin altyapısı bunun için yeterlidir. ” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Faruk Aydın: ”Bu rakamlar kurallara uyulmadığının göstergesi’

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!