Prof. Dr. Ünal Akkemik: ”Alamos Gold, Kazdağları’nın en az 30 yılına mâl oldu”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazdağları’nda ağaç kıyımı yapan Alamos Gold’un bölgeden çekilmesi üzerine rehabilitasyon tartışmaları sürerken Prof. Dr. Ünal Akkemik gelişmeleri değerlendirdi. 

Kazdağları’nı işgal eden Alamos Gold, yaşam savunucularının direnişinin ardından alandan çekilmek zorunda kaldı.

Birgün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Büyük bir ağaç kıyımı yapan Alamos Gold’un Kazdağları’ndan çekilmesi üzerine rehabilitasyon tartışmaları başladı. Bölgenin ekosistemine uygun rehabilitasyon çalışmaları yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ünal Akkemik, “Alamos Gold, Kazdağları’nın en az 30 yılına mâl oldu” diye konuştu.

Kazdağları’nda 200 bin ağacı katleden Alamos Gold’un bölgeden çekilmesine ilişkin tartışmalar CİMER’den gelen cevapla son buldu. Bölge halkının başvurusu üzerine CİMER’den gelen cevapta “Alamos Gold’un izin iptalleri yapılmıştır” denildi. Bunun üzerine gözler, Orman Genel Müdürlüğü’nün yapacağı belirtilen rehabilitasyon çalışmalarına çevrildi.

BirGün’e konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Akkemik, Kazdağları’nın en az 30 yılda eski haline dönebileceğini dile getirdi. Yapılacak çalışmaların bölgeye uyumlu olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Akkemik, “Doğal ekosisteminde olan türlerle ağaçlandırma yapılması gerekir. Bu fidan dikimi, tohum ekimi şeklinde olabilir. Popülist bir yaklaşımla, toplumsal baskıyı azaltalım diye çok farklı türlerin getirilmesi doğru değil” dedi.

Akkemik, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kazdağları’nda canlı ve cansız varlıkların bir arada oluşturduğu bir ekosistem, bir düzen vardı. Ekosistemin ana unsuru ağaçlar ortadan kaldırılınca bu düzen bozuldu. Orada daha önce var olan türler ilk yıldan itibaren kendini göstermeye başlar. Daha sonra yaban hayatı tekrar var olur.”

OGM hakkında suç duyurusu

Alamos Gold’un alanı tamamen terk etmediğini belirten Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Protokolün son bulmasına karşın fiili işgalin sürdüğünü ifade eden Durmuş, “Şantiye hâlâ burada. Ormana giren herhangi bir kişiye ceza yazılırken şirketin elemanlarına müdahale edilmemesi suçtur” dedi. Şirketin Kazdağları’ndan sıyırdığı bitkisel toprağı yol inşaatında dolgu malzemesi olarak kullandığına da dikkat çeken Durmuş, şunları söyledi: “Talan edilen 360 hektarlık alanı rehabilite etmek için başvurduk. OGM bize geri dönüş bile yapmadı. Bir toprağın canlanması 300 yıl sürüyor. Burada hafriyat ve ağaçlandırma çalışması da büyük maliyet. Rehabilitasyon yapılmamasının altında başka bir şey var. Cengiz veya Koza’nın alanı alarak yeni bir çalışma yapacağına ilişkin duyumlarımız var.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Ünal Akkemik: ”Alamos Gold, Kazdağları’nın en az 30 yılına mâl oldu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!