Sakarya Meydan Muharebesi’nin 99. Yıl Dönümü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

13 Eylül 1921 tarihinde, 21 günlük Sakarya Meydan Muharebesi sona erdi ve Türkiye, Atatürk önderliğinde çok önemli bir zafer kazandı.

Anadolu Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde, düşman tarafın savaşı kazanması durumunda TBMM, Sevr Antlaşması’nı kabul etmeye zorunlu hale gelecekti.

Türk ordusunun Kütahya-Eskişehir muharebelerindeki yenilgilerden sonra moral olarak düşmesi ile beraber, Mustafa Kemal Paşa ve Fevzi Paşa, ordunun Sakarya Nehri’nin doğusuna çekilmesine karar vermişti.

Bu kararı tarihe geçecek sözlerle açıklayan Mustafa Kemal Atatürk, “Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz. Onun için küçük, büyük her cüzütamı (birlik), bulunduğu mevziden atılabilir. Fakat küçük, büyük her cüzütam ilk durabildiği noktada, tekrar düşmana karşı cephe teşkil edip muharebeye devam eder. Yanındaki cüzütamın çekilmeye mecbur olduğunu gören cüzütamlar, ona tabi olamaz. Bulunduğu mevzide nihayete kadar sebat ve mukavemete mecburdur” dedi.

22 Temmuz 1921 tarihinde geri çekilmeye başlayan Türk ordusunun hamlesi karşısında ise Yunan birlikleri taarruz için 9 gün boyunca yürümeye devam etti. FAkat Mustafa Kemal Paşa’nın fikri ile doğuya çekilen Türk ordusunu tespit eden Yunan ordusu 23 Ağustos’tan itibaren taarruza başladı, fakat başarısız oldu.

Taarruzda başarısız olan Yunan ordusu karşısında Türk birliklerinin savunması savaşın kaderini değiştirirken, Yunan ordusu 9 Eylül’e kadar taarruzda başarılı olamayınca savunmaya çekildi.

10 Eylül 1921 tarihinde Türk ordusu tarafından başlatılan taarruzda Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk ordusu önce Çal Dağı’nı geri aldı, ardından da 13 Eylül’e kadar taarruzu sürdürdü. Yunan ordusu çekilmeye başladı.

100 km uzunluğa sahip bir alanda tamamlanan savaş toplam 22 gün sürdü. Yunan ordusu, Ankara’nın 50 km kadar uzağına çekilmek zorunda kaldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sakarya Meydan Muharebesi’nin 99. Yıl Dönümü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!