A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Sakarya Meydan Muharebesi’nin 99. Yıl Dönümü

13 Eylül 1921 tarihinde, 21 günlük Sakarya Meydan Muharebesi sona erdi ve Türkiye, Atatürk önderliğinde çok önemli bir zafer kazandı.

13 Eylül 1921 tarihinde, 21 günlük Sakarya Meydan Muharebesi sona erdi ve Türkiye, Atatürk önderliğinde çok önemli bir zafer kazandı.

Anadolu Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi’nde, düşman tarafın savaşı kazanması durumunda TBMM, Sevr Antlaşması’nı kabul etmeye zorunlu hale gelecekti.

Türk ordusunun Kütahya-Eskişehir muharebelerindeki yenilgilerden sonra moral olarak düşmesi ile beraber, Mustafa Kemal Paşa ve Fevzi Paşa, ordunun Sakarya Nehri’nin doğusuna çekilmesine karar vermişti.

Bu kararı tarihe geçecek sözlerle açıklayan Mustafa Kemal Atatürk, “Hatt-ı müdafaa yoktur; sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaş kanıyla sulanmadıkça vatan terk olunamaz. Onun için küçük, büyük her cüzütamı (birlik), bulunduğu mevziden atılabilir. Fakat küçük, büyük her cüzütam ilk durabildiği noktada, tekrar düşmana karşı cephe teşkil edip muharebeye devam eder. Yanındaki cüzütamın çekilmeye mecbur olduğunu gören cüzütamlar, ona tabi olamaz. Bulunduğu mevzide nihayete kadar sebat ve mukavemete mecburdur” dedi.

22 Temmuz 1921 tarihinde geri çekilmeye başlayan Türk ordusunun hamlesi karşısında ise Yunan birlikleri taarruz için 9 gün boyunca yürümeye devam etti. FAkat Mustafa Kemal Paşa’nın fikri ile doğuya çekilen Türk ordusunu tespit eden Yunan ordusu 23 Ağustos’tan itibaren taarruza başladı, fakat başarısız oldu.

Taarruzda başarısız olan Yunan ordusu karşısında Türk birliklerinin savunması savaşın kaderini değiştirirken, Yunan ordusu 9 Eylül’e kadar taarruzda başarılı olamayınca savunmaya çekildi.

10 Eylül 1921 tarihinde Türk ordusu tarafından başlatılan taarruzda Mustafa Kemal Paşa önderliğindeki Türk ordusu önce Çal Dağı’nı geri aldı, ardından da 13 Eylül’e kadar taarruzu sürdürdü. Yunan ordusu çekilmeye başladı.

100 km uzunluğa sahip bir alanda tamamlanan savaş toplam 22 gün sürdü. Yunan ordusu, Ankara’nın 50 km kadar uzağına çekilmek zorunda kaldı.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler

Sayıştay’ın Diyanet raporu yoksulları kızdıracak

Sayıştay’ın, “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), hemen her yıl olduğu gibi 2019 yılı faaliyet raporunu da...

Rize’de sağanak sel ve heyelana neden oldu

Rize'de bugün yaşanan şiddetli yağış Ardeşen ilçesinin Kaçkar Köyü'nde etkili oldu. Rize'yi etkisi altına alan şiddetli sağanak yağmur bugün Ardeşen İlçesi'ne bağlı...

Trabzonlu yazar covit nedeniyle hayatını kaybetti

Trabzon-Dernekpazarı doğumlu, kültür hayatına önemli eserler kazandıran, yaptığı araştırmalarla ve yazdığı kitaplarla Trabzon'a ömrünü adamış olan eğitimci, araştırmacı-yazar Hüseyin Albayrak, bugün (19...

Erdoğdu’da yıkımlar başladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Zağnos Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)...

19 Eylül Gaziler Günü Törenle Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Trabzon’da çelenk sunma töreni düzenlendi. Trabzon Valiliği önünde düzenlenen törene Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu,...