Sendikalardan Maden İşçilerine Destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Soma ve Ermenek’te alacakları ve kıdem tazminatları için eylem yapan maden işçilerine İstanbul’dan destek geldi.

İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü önünde eylem yaparak Soma ve Ermenek maden işçilerinin taleplerinin kabul edilmesini istedi.

İŞKUR İstanbul İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan Platform üyeleri, Yaşasın İşçilerin Birliği”,”Soma Ermenek Maden İşçisi  Yalnız Değildir”,  “Yaşasın Sınıf Dayanışması” sloganları attı.

Platform Sözcüsü ve Türkiye Gazeteciler Sendikası İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna, Soma’da Uyar Madencilik tarafından işten çıkarılan işçi kardeşlerimizin yıllardır tazminatları ödenmdediğini, Ermenek madencilerinin ise yıllardır ödenmeyen ücret alacakları olduğunu hatırlatarak, “İktidardan cesaret alan patronlar, işçilerin yerin metrelerce altında, gün yüzü görmeden çalışarak hak ettikleri ücretleri ödemiyor. Hemen her gün emek karşıtı bir karara imza atan iktidar, bu kez de Soma ve Ermenekli maden işçilerinin Ankara’ya yürüyüşüne engel oldu” dedi.

Tuna haklarını arayan işçilerin yürüyüşü sırasında kolluk kuvvetinin sert müdahalesiyle karşılaştıklarını vurgulayarak, şunları açıkladı:

“İktidarın pandemi sürecinin en başından beri, işçi ve emekçilerin sağlığını ve haklarını koruyacak hiçbir adım atmadı. Milyonlarca işçi ve emekçinin, ücretsiz izin uygulaması ve kısa çalışma ödeneği ile sefalete mahkum edildi. İktidar ve arkasındaki sermaye güçleri, salgını fırsata çevirmeye devam etti. İşçilerin hak arama mücadeleleri, yürüyüşleri ve direnişleri, koronavirüs bahane edilerek engelleniyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sendikalardan Maden İşçilerine Destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!