Süveyş Kanalı’nda Karaya Oturan ‘Ever Given’ Gemisi Kurtarıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Süveyş Kanalı’nda sıkışan Evergreen şirketine ait Ever Given adlı mega konteyner gemisini yeniden yüzdürme çalışmaları başarılı oldu. Gemi 7 günlük çalışmalar sonucu yüzdürülebildi. Çalışmaların ardından gemi yüzdürülürken diğer gemilerin geçişi için alan açıldı. Süveyş’te trafik sınırlı da olsa yeniden açılmış oldu.

Pazar sabahı itibariyle geminin altından 27 bin metreküp kum çekildi; 18 metre derinliğe ulaşıldı. Ancak yaklaşık 20 bin konteyner taşıyan geminin yeniden yüzdürülmesi sağlanamamıştı. Yedinci günde devam eden çalışmalarla yüzdürme çalışmaları başarılı oldu.

Kurtarma çalışmalarına altıncı gün iki römorkör daha katılmışt9. Böylece gemiyi sıkıştığı yerden kurtarıp yeniden hareket ettiremek için müdahalede bulunan römorkör sayısı 14’e yükselmişti.

400 metre uzunluğundaki devasa geminin baş tarafının altında bir kaya öbeği bulunmuştu. Kayalık alan, kurtarma operasyonunu güçleştiriyordu. Gemi, römorkörlerle hareket ettirilememesi halinde, yükünün azaltılması planlanıyordu. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, konteynerlerin tahliye edilmesi için hazırlık yapılması talimatı vermişti. Geminin boşaltılabilmesi için vinçlerin bölgeye nakledilmesi gerekiyordu. Boşaltma işlemi zaman alacağı için kanalın kapalı kaldığı süreyi uzatacaktı. Salı gününden bu yana Süveyş Kanalı’ndan gemi geçişi yapılamıyordu. Geçiş için bekleyen gemilerin sayısı 350’yi geçmişti.

Günlük Zararı 10-15 Milyon Dolar

Kanal, kapalı kaldığı her gün 14-15 milyon dolar zarar ediyor. Kanal yetkilileri, geminin karaya oturmasına sadece şiddetli rüzgarın yol açmış olamayacağını açıkladı. Soruşturma kapsamında insan kaynaklı ya da teknik hata ihtimalinin gözardı edilmediği belirtildi.

2019’da Kaza Yaptığı Ortaya Çıktı

“Ever Given” adlı mega geminin, 2019’da, Almanya’nın Hamburg kentinde kaza yaptığı ortaya çıktı.Elbe Nehri’ndeki kazanın görüntüleri de var. Görüntülerde 220 bin tonluk geminin, iskelede bekleyen boş bir yolcu teknesine çarptığı görülüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Süveyş Kanalı’nda Karaya Oturan ‘Ever Given’ Gemisi Kurtarıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!