A. Şefik Mollametmetoğlu anısına...

"Gazeteciler,
gördüklerini, bildiklerini ve düşündüklerini samimiyetle yazmalıdır."

Ticaret Bakanlığı’ndan 511 Firmaya Ceza

Ticaret Bakanlığı, 511 firmaya toplam 20.2 milyon TL ceza kesti.

Ticaret Bakanlığı’nın piyasada denetim ve incelemelerine rağmen Türk lirasının döviz karşısındaki değer kaybı nedeniyle ürün fiyatları sürekli olarak artıyor. Bu kapsamda da Bakanlığa bağlı Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu ile Reklam Kurulu’nun ortak denetimleri sonucunda toplam 511 firmaya 20.2 Milyon TL ceza kesildiği açıklandı.

Bakanlık, oluşturulan kurullarca 17 Nisan’dan itibaren Ticaret İl Müdürlükleri, Reklam Kurulu, CİMER, E-Devlet ve Bakanlığın internet sitesi üzerinden toplam 1625 şikayet başvurusunu incelemeye aldı. 

Bakanlığın resmi web sitesinden yapılan açıklamaya göre “gerek gelen şikayetler gerekse Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca yapılan incelemeler kapsamında bugüne kadarki süreç içerisinde Kurul tarafından fahiş fiyat artışı yaptığı tespit edilen 208 firmaya toplam 6.9 Milyon TL idari para cezası” uygulandı.

Reklam Kurulu da ürünlerin fiyatlarındaki haksız artışlar ve COVID-19 salgını kapsamında yürüttüğü denetimler sonucunda 303 firma/şahıs hakkında toplam 13,3 milyon TL idari para cezası verdi.

Ticaret İl Müdürlükleri de yılın ilk 8 ayında fiyat etiketi düzenlemeleri kapsamında 16 bin 936 firmayı denetlerken, aykırılık saptadığı 2 bin 997 ürün etiketi için firmalara 1,2 milyon TL tutarında para cezası kesti.

reklam 1 scaled e1598636241256

Benzer Haberler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

reklam 1

Son Eklenenler