Trabzon Barosu’ndan Boğaziçi Üniversitesi Eylemleri Açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Trabzon Barosu, Boğaziçi Üniversitesi Eylemlerine ilişkin olarak bir açıklama yayınladı. Baro Başkanı Sibel Suiçmez’in imzasını taşıyan açıklamada şu ifadelere yer verildi :

”Boğaziçi Üniversitesine rektör atanması sonrası Anayasal haklarını kullanan öğrencilerin önce hedef gösterilmesi, devamında da güvenlik güçlerince orantısız şekilde güç kullanılarak gözaltına alınmaları demokratik bir hukuk devletinde kabul edilemez.

Hukuk devletinde devletin görevi; Anayasal bir hak olan barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının kullanımını engellemek değil, tam tersi bu hakkın kullanımının önündeki engelleri kaldırmak ve hakkın özgürce kullanımı için gerekli tedbirleri alıp, bu özgürlüğün kullanılmasını sağlamaktır.

Gençlerimiz, öğrencilerimiz ülkemizin geleceği ve hepimizin evlatlarıdır. Barışçıl bir şekilde Anayasal haklarını kullanan öğrencilere karşı devletimizin ayrıştırıcı, öteleyici bir nefret dili kullanması, güvenlik güçlerinin orantısız, haksız ve hukuka aykırı güç kullanarak kötü muamele etmeleri kamu vicdanını da rahatsız etmiştir. Ülkemizin geleceğini şekillendirecek, öğrencilerimizin ülkemize aidiyet duygularını zedeleyecek bu hukuka aykırı eylemler derhal sonlandırılmalı ve gençlerimizin özgürlüklerini kullandıkları ortam sağlanmalıdır.

Trabzon Barosu olarak; temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldıracak her türlü güç kullanımına, insan hakkı ihlaline karşı çıkacağımızı ifade ederek; hukuk devleti olmanın bir gereği olarak tüm kurum, kuruluşları ve kişileri Anayasamıza ve yasalarımıza uygun davranmaya davet ediyor, herkesi provokasyonlara karşı birlik ve beraberlik içinde olmaya çağırıyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon Barosu’ndan Boğaziçi Üniversitesi Eylemleri Açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!