Trabzon Emek ve Demokrasi Platfomu’ndan ‘İkizdere’ Açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rize’nin İkizdere İlçesi’nde yöre sakinlerinin Cevizlik Taş Ocağı projesine karşı tepkileri devam ederken, bir destek de Trabzon Emek ve Demokrasi Platfotmu’ndan geldi. Bir basın açıklaması gerçekleştiren Emek ve Demokrasi Plaformu şu açıklamalarda bulundu;

”Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu olarak  Rize ilimizin İkizdere İlçesinde Gürdere ve Cevizlik köylerinin bulunduğu Eşkencidere vadisinde AKP hükümetinin talancı politikalarının sonucu olarak yapılacak İyidere liman dolgusu için yaklaşık bir aydır vadide yaşayanlar tarafından verilen mücadeleyi desteklediğimizi ve  yaşam alanları için mücadele eden vadi halkının   yanında olduğumuzu yaşamı savunanlar olarak daha önce yaptığımız açıklama ile belirtmiştik.

Gelinen süreçte görüyoruz ki AKP ve onun müteahhitlerinden CENGİZ İNŞAAT , insanlar direndikçe , vadilerini savunmaktan vazgeçmeyince daha saldırgan davranarak , devletin kolluk güçlerini daha acımasızca kullanıp zorla vadiye iş makinelerini sokarak asırlık ağaçları yok etmeye ,dünya harikası bir coğrafyayı katletmeye başladılar.

Kamuoyunu yalan bilgilerle ikna etmeye çalışan AKP- CENGİZ İNŞAAT ortaklığı bilgi kirliliği yaratarak yaptıkları talanı meşru bir zemine oturtmaya çalışıyor. Liman dolgusunda kullanılacak deniz suyuna dayanıklı taşın sadece burada olduğunu söyleyen AKP milletvekili Hayati Yazıcı, yapılan işin aslında zorunluluktan kaynaklandığına ve işin bitiminde bölgenin aynı eski şekline getirileceğini şirketin taahhüt ettiğini söylüyor.

Biz bu yalanları 2007 den beri bölgenin vadilerine yapılan acımasız katliamlarda gördük. Söylediği hiçbir şey bilimsel değildir. Bahsettiği kaya türü Bazalttır ve bölge bu taş bakımından zengin bir bölgedir. Ayrıca deniz suyuna da dayanıklı bir taş değildir. Amaç en az maliyetle Cengiz inşaatı para kazandırmaktır.

Bu rant projesine karşı İkizdereli kadınların onurlu mücadelesinin yanında olduğumuzu bir kez daha en yüksek sesimizle söylüyoruz.

Amaç ne olursa olsun yaşam alanlarımızı ve doğayı katleden, canlı yaşamını tehdit ve onu geri dönüşümsüz yok eden bütün projelerin karşısında olduğumuzu bir kez daha tekrar ediyoruz.

İnsanlığının geleceğinin kurtuluşu doğal çevrenin ve yaşam alanlarının korunmasından geçmektedir. Kentsel yaşamının betona , yoğun trafiğe ve çevre kirliliğine hapsolması artık doğal çevrenin kırsal yaşam alanlarının önemini daha da artırmıştır

Hal böyle iken uzun yıllardan beri Doğu Karadeniz bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin çeşitli yörelerinde doğa harikası ormanlarımız, derelerimiz, göllerimiz, yaylalarımız vadilerimiz ve yaşam alanlarımız bir avuç sermaye guruplarının çıkarları için ranta dayalı, doğa düşmanı yatırımcılara peşkeş çekilmektedir.

Yüzyıllardır üreterek var ettiğimiz yaşam alanlarımızdan , geçmişimiz ve coğrafyamızdan koparıp yurtsuzlaştıran ,suyumuza ,toprağımıza, havamıza göz koyan hiçbir girişime sessiz kalmayacağız. Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu olarak iktidar yetkililerine buradan sesleniyoruz. Eskencidere vadisine taş ocağı yapılması kararı geri çekilsin. Bölgemiz başta olmak üzere tüm ülkemizde doğa talanına, çevre tahribatına dayalı rant projelerine son verilsin. Bu bağlamda İkizdere’de direnen yaşam savunucularının yanında olduğumuzu bir kez daha deklere ediyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon Emek ve Demokrasi Platfomu’ndan ‘İkizdere’ Açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!