Trabzon Emek ve Demokrasi Platfotmu’ndan İkizdere Halkına Destek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yöre halkı “yaşam alanlarımızı terk edin, tarım alanlarımıza, ormanlarımıza suyumuza doğamıza zarar vermeyin.

Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu Rize’nin İkizdere İlçesinde Gürdere ve Cevizlik köylerinin bulunduğu Eskencidere vadisinde Cengiz İnşaat tarafından kurulmak istenen taş ocağına karşı başlattıkları yaşam alanlarını ve doğal çevreyi koruma mücadelelerini destekleyen açıklamalarda bulundu.

           Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşan Engin Nur şu açıklamalarda bulundu; ”İnsanlık tarihi göstermektedir ki artık günümüz dünyasında insanlığının geleceğinin kurtuluşu doğal çevrenin ve yaşam alanlarının korunmasından geçmektedir. Kentsel yaşamının betona yoğun trafiğe ve çevre kirliliğine hapsolması artık doğal çevrenin kırsal yaşam alanlarının önemini daha da artırmıştır. Artık insanlarımız, köylerine, yaylalarına, derelerine ve ormanlarına sahip çıkmakta yaşam alanlarını, doğal çevrelerini güçlü bir şekilde korumaktadırlar.

            Hal böyle iken uzun yıllardan beri Doğu Karadeniz bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin çeşitli yörelerinde doğa harikası ormanlarımız, derelerimiz, göllerimiz, yaylalarımız vadilerimiz ve yaşam alanlarımız bir avuç sermaye guruplarının çıkarları için ranta dayalı doğa düşmanı yatırımcılara peşkeş çekilmektedir.

            Yine 25 Nisan 2021 tarihinde doğamıza yaşam alanlarımıza göz dikenler, Rize ilimizin İkizdere İlçesinin o güzelim vadilerini yok etmek için harekete geçtiler. Çevre ve doğa düşmanı, talan ve yıkım ekibi siyasal iktidardan destek alan Mehmet CENGİZ’in şirketi ve taşeronları bu ülkenin güvenlik kuvvetlerini de yanlarına alarak Cevizlik ve Gürdere Köylülerinin yaşam alanları olan ve Birleşmiş Milletler tarafından koruma altında bulunan Eskincedere Vadisine iş makineleriyle girdiler.

Bu vadimizi taş ocağınıza kurban etmeyeceğiz” diyerek iş makinelerinin taşocağı yeri açmak için başlattıkları çalışmaları durdurmak istediler. Ne var ki güvenlik kuvvetlerini bu direnişe tepkisi çok sert oldu. Köylülerimizi kadınlar dahil darp ettiler. Yaralananlar oldu, 15 köylü gözaltına alındı.

            Trabzon Emek ve Demokrasi Platformu olarak iktidar yetkililerine buradan sesleniyoruz. Öncelikle gözaltına alınan köylüler derhal serbest bırakılsın. Yöre halkının yaşam alını olan Eskencidere vadisine taş ocağı yapılması kararı geri çekilsin. Bölgemiz başta olmak üzere tüm ülkemizde doğa talanına çevre tahribatına dayalı rant projelerine son verilsin.  Unutulmasın ki burası Karadeniz, mavi yeşilin nikahı burada kıyıldı. Burada yazıldı hamsiyle mısırın aşkı. Fındık ile çay bu topraklarda öpüştü. Evet bu toprakların çocuğu Kazım KOYUNCU’ya sözümüz var. Doğamızı, Ormanlarımızı, Derelerimizi, Vadilerimizi ve tüm yaşam alanlarımızı talan ettirmeyeceğiz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Trabzon Emek ve Demokrasi Platfotmu’ndan İkizdere Halkına Destek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!