”Türkiye denizlerinde daha önce görülmemiş büyük bir felaket”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara Denizi’nin birçok noktasında, şubat ayından bu yana, canlı organizmaların en basit şekilde artık yaşamayan organik atığı olan salya oluşumlarının görülmeye başlanmasının ardından gözler, bilim dünyasının çalışmalarına çevrildi.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsünün seyrüseferdeki Bilim-2 araştırma gemisi de Marmara’yı komaya sokan deniz salyası oluşumunu gözlemlemeye başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü koordinasyonunda, 2017’den bu yana yürüttüğü Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi’nde görev alan ve salya oluşumları ile ilgili Bilim-2 Gemisi’nden gelen verileri analiz eden Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, AA’ya açıklamalarda bulundu.

MARMARA’NIN EN DERİN NOKTALARINDAN VERİ TOPLANACAK

Bakanlığın, büyük bir özveri ve deneyimli uzmanları ile MARMOD Projesi’ni destekleyip, dikkatle takip ettiğini belirten Yücel, Marmara seferinin ayrıca DEKOSİM Ulusal Deniz Araştırmaları Altyapı Merkezi Projesi ve TÜBİTAK BİDEB Öncü Araştırmacılar Programı tarafından desteklendiğini kaydetti. Doç. Dr. Mustafa Yücel, böylece, son teknoloji oşinografik ölçüm platformları ve sensörler ile Marmara’nın en derin noktalarından veri toplanmasının mümkün olacağını dile getirdi.

Yücel, ana hedefinde, “Marmara’yı kurtarmak için deniz-bilim ve veriye dayanan çözüm önerileri sunmak” olan MARMOD Projesi’nin, Marmara Denizi için ortak bir veri tabanı oluşturulması, oksijen seviyesinin belirlenmesi gibi öncelikli hedeflerinin bulunduğunu açıkladı.

Ancak acil bir durum oluşturan salyanın da artması üzerine ODTÜ Bilim-2 Gemisi’nin rotasını, olağanüstü durumu incelemek üzere bu bölgeye çevirdiğini ve ek örnekleme ve analizler planladığını kaydeden Mustafa Yücel, bilim insanlarının seyrüseferlerinde, Marmara Denizi’nin sağlığını 70’e yakın istasyonda ve 1200 metrelik en derin noktaya kadar pek çok açıdan ele aldığını belirtti.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Yücel, toplanan verilerin enstitüye aktarılarak, bilim insanlarınca mercek altına alındığını açıkladı.

‘MARMARA’DA AŞIRI ALG ÜRETİMİ, YÜZDE 70 ORANINDA KARASAL KAYNAKLI’

Taşıma kapasitesinin üstünde aşırı besin elementi girdisi nedeniyle Marmara Denizi’nde alg ve plankton artışı yaşandığını ifade eden Yücel, şunları söyledi:

“MARMOD Projesi’ndeki ölçümler gösteriyor ki Marmara’da aşırı alg üretimi, yüzde 70 oranında karasal kaynaklı, az arıtılmış ya da yeterli kapasitede arıtılmamış atıkların denizle buluşmasından kaynaklanıyor. Evsel atık, su arıtma tesislerinin hayata geçirilmemesi, atık suların arıtılmadan denize verilmesi ve oksijen miktarının azalması bu durumun nedenleri arasında sayılabilir.

Tüm dünya denizlerinin ortalama sıcaklığı 0,8-1 derece arasında ısınmış durumda iken Marmara Denizi’nin çeşitli nedenlerle 2-2,5 derece arasında ısındığı belirtiliyor. Küresel ısınma da bir etken gibi görünüyor. Marmara Denizi’ndeki salya oluşumu, denizin içindeki fazla organik malzemeyi dışarı attığı şeklinde yorumlanabilir.”

‘DENİZDEKİ OKSİJEN ÇOK AZALDI’

ODTÜ olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının düzenleyeceği Marmara Denizi’nde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri Çalıştayı’na katılarak, Bilim-2 Gemisi’nden elde ettikleri veri analizlerini paylaşacaklarını ve çeşitli çözüm önerilerini sunacaklarını dile getiren Doç. Dr. Yücel, “Marmara Denizi’nde son haftalarda görülen yoğun salya oluşumu, aslında buz dağının görünür hali. ODTÜ Bilim-2 Gemimizden anlık olarak ulaşan bilgiler, müsilajın sadece yüzeyde değil denizin içinin de jel gibi olduğu ve denizdeki oksijenin de çok azaldığı yönünde. Denizden örnek alıp incelemek için kullandığımız filtreler ve pompalar organik parçacık yoğunluğundan güçlükle çalışıyor şu an. Türkiye denizlerinde daha önce görülmemiş büyük bir felaketle karşı karşıyayız.

Marmara’da görüntülenen yoğun salya aslında gözle görünen kısım, asıl su kolonu boyunca yayılmış durumda ve deniz tabanını kaplamaya başladı. Dalgıç hocalarımız veriler aktarıyor. Üstteki 30 metredeki organik yoğunluğu, Marmara Denizi tarihinde daha önce hiç ölçmedik. Bu olayı hangi sebep bu noktaya getirmiş, bunun cevabını vermek kolay değil. Topladığımız veriler, Karadeniz’de canlı yaşamı için gerekli olan oksijen seviyesi stabil seviyedeyken Marmara Denizi’nde bu seviyenin yıllar geçtikçe azaldığını gösteriyor. Genel olarak, Marmara’nın doğusunda su canlıları, 80 metreye kadar oksijen alabilirken son yıllarda bu 20 metreye kadar düştü. Yani deniz yüzeyinin ilk 20 metresinde oksijen var, altında yeterli oksijen yok. “dedi.

‘ANİ DEŞARJ TETİKLEDİ’ GÖRÜŞÜ SENARYOLAR ARASINDA

Bazı bilim insanlarının, denizdeki salyalanmaya, “çok ani bir deşarjın neden olduğu” ihtimali üzerinde durduklarını söyleyen Yücel, “Bazı hocalarımız, ani deşarjın Marmara genelini tetiklediği yönünde görüş bildiriyor. Tetiklenince toplu bir reaksiyon olduğu senaryolar arasında. ” diye konuştu.

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, “Marmara’nın sağlıklı kalması, Karadeniz havzasının sağlığını da doğrudan etkiliyor. Aslında bu durum, uluslararası sonuçlar da doğurabilir. Yaptığımız modellemelere göre, karasal atıkların en az yüzde 50 oranında azaltılması, Marmara Denizi’ni 5-6 yıl içinde komadan çıkarabilir. Bu durumda balıkların 80-100 metre derinliklere kadar dağılım gösterdiği dönemlere geri dönebiliriz. Uzun vadede ise atık miktarının daha da aşağılara çekilmesi gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

MARMARA DENİZİNİ KOMADAN ÇIKARACAK 3 ÖNEMLİ ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Çalıştay için MARMOD projesi sonuçlarından bir dizi çözüm önerisi de derlediklerini kaydeden ve bunları, “ileri arıtma”, “yeşil tampon bölgeler”, “arıtma bölgelerinin denetimi” olarak özetleyen Doç. Dr. Mustafa Yücel, “Marmara Denizi’ni komadan çıkarmak için önerilerimiz arasında, İstanbul Boğazı alt tabakasına deşarj edilen kentsel atık sulara ilişkin yatırım planının yapılması bulunuyor. Susurluk, Marmara ve Ergene havzalarından Marmara’ya deşarj edilen yüklerin azaltılması, kentsel kaynaklı atık su deşarjları için alıcı ortamın taşıma kapasitesini dikkate alan limitlerin belirlenmesi, Kadıköy, Yenikapı, Üsküdar ve Baltalimanı ve Paşabahçe Önarıtma tesislerinde iyileştirme planlarının yapılması da önerilerimiz arasında. Bunun yanında İstanbul Eylem Planı için öngörülen kapasite ve yatırımlarla ilgili 2023 yılı hedefinin öne çekilmesinin de gerekli olduğunu düşünüyoruz.

‘BELEDİYELERİN BİRLİKTE ÇÖZÜM YOLLARI GELİŞTİRMESİ GEREKİYOR’

Ayrıca Susurluk Havzası’ndan Marmara Denizi’ne gelen baskıların azaltılması için Susurluk Havzası Kirlilik Önleme Eylemi Planı’nın acilen oluşturulması ve nehir boyunca yapılacak yeşil tampon bölgelerin oluşturulması da gerekiyor. Çevre mevzuatı açısından denetimlerin artırılması ve iyi tarım uygulamalarının oluşturulması da önem taşıyor. İzmit Körfezi havzasında noktasal kaynakların da kontrolünün sağlanması gerekiyor. Tüm bu önerilerin hayata geçmesi için belediyelerin birlikte çözüm yollarını geliştirmesi gerekiyor. Çözümün getireceği maliyetlere ülke olarak katlanılması lazım.” ifadelerini kullandı.

‘DENİZ CANLILARININ KİTLESEL ÖLÜMÜNE NEDEN OLABİLİR’

Marmara’yı ileride bekleyen başka tehlikenin bulunup bulunmadığına ilişkin bir soru üzerine Yücel, “Bence en büyük yaklaşan tehlike oksijensizleşmenin artarak devam etmesi. Oksijensizleşme sürdükçe bu tehlike daha da büyüyecek. Bu durum Marmara Denizi’nde yakında balıkların ve pek çok deniz canlısının kitlesel ölümüne neden olabilir. Bu çok uzak değil.” cevabını verdi.

Mustafa Yücel, MARMOD Projesi’nin ikinci fazına geçtiklerini ve Marmara Denizi’ne ilişkin modellemeleri daha da ileri götüreceklerini vurguladı. Yücel, bu model ile denizdeki herhangi bir değişimin sonuçlarının ya da çeşitli yönetim planlarının etkilerinin ne olacağının, karar vericiler tarafından bir arayüz ile test edilip önceden kestirilebileceğini sözlerine ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
”Türkiye denizlerinde daha önce görülmemiş büyük bir felaket”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Vira Trabzon ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!